تحصیل رایگان در ایتالیا به زبان انگلیسی مثل آب خوردن

تحصیل رایگان در ایتالیا به زبان انگلیسی

مقدمه

دانشگاه‌های ایتالیا به دلیل جایگاه خوب در رتبه‌بندی‌های جهان و علاقه‌ای که دانشجویان بین‌المللی برای ادامه تحصیل در این دانشگاه‌ها از خود نشان می‌دهند، امروزه بسیاری از رشته‌های خود را به زبان انگلیسی ارائه می‌دهند. اگر شما نیز قصد ادامه تحصیل در یک کشور اروپایی را دارید، اما یادگیری زبان سوم برای شما دشوار است می‌توانیم این خبر خوش را به شما بدهیم که شما در هر مقطع تحصیلی، شانس تحصیل رایگان در ایتالیا به زبان انگلیسی را خواهید داشت. اما این تحصیل رایگان، شرایطی دارد که در زیر به طور کامل به آن خواهیم پرداخت.

چگونه می‌توان در ایتالیا به زبان انگلیسی و رایگان تحصیل کرد؟

ذکر این نکته در همین ابتدا ضروری است که دانشگاه‌های ایتالیا، رایگان نیستند و شما برای تحصیل در این دانشگاه‌ها باید شهریه بپردازید. اما شهریه دانشگاه‌های این کشور زیاد نیست و دانشگاه‌های دولتی آن معمولاً بیش از 1000 یورو در سال، شهریه دریافت نمی‌کنند. اما بعضی از دانشگاه‌های دولتی نیز هستند که ممکن است شهریه سالیانه آن‌ها بیشتر باشد. برای مثال دانشگاه بولونیا هر سال مبلغی حدود 2000 یورو و دانشگاه پلی‌تکنیک میلان، حدود 3000 یورو در سال شهریه دریافت می‌کند. اما شاید برای شما این سوال پیش بیاید که چرا علی‌رغم این‌که دانشگاه‌های ایتالیا رایگان نیستند، توجه و علاقه دانشجویان بین‌المللی را برای ادامه تحصیل به خود جلب می‌کنند؟

دلیل این امر، وجود نوعی از بورسیه تحصیلی در ایتالیا است که به بورسیه استانی معروف است که شرایط را برای تحصیل رایگان در ایتالیا به زبان انگلیسی و ایتالیایی برای دانشجویان بین‌المللی هموار کرده است. بورسیه استانی، بورسیه‌ای است که توسط دولت ایتالیا به دانشجویان بین‌المللی تعلق می‌گیرد. برای دریافت این بورسیه، حقوق و درآمد اسپانسر شما در ایران بررسی می‌شود. در این نوع بورسیه معیاری به نام ISEE نقش دارد که در آن فاکتورهایی نظیر تعداد اعضای خانواده، اجار‌ه‌نشین‌‌بودن یا نبودن شما در ایران و… بررسی می‌شود و چنانچه این رقم کمتر از 24000  یورو در سال باشد، شما واجد شرایط برای دریافت این بورسیه خواهید بود که با توجه به ارزش پول ایران، تقریباً تمام دانشجویان ایرانی شانس دریافت این بورسیه را خواهند داشت.

می‌دانیم که اکثر دانشگاه‌های دنیا، هر ساله بورسیه‌هایی را برای دانشجویان بین‌المللی در نظر می‌گیرند که با این بورسیه‌ها دانشجویان بتوانند شهریه و هزینه‌های تحصیل خود را بپردازند و مبلغی هم به عنوان کمک‌هزینه زندگی دانشجویی داشته باشند. دانشگاه‌های ایتالیا نیز این نوع بورسیه را دارند و مانند همه‌ی دانشگاه‌های جهان، توانایی و شایستگی‌های علمی دانشجو، معیار پرداخت این نوع بورسیه‌هاست. پس با وجود این‌که تحصیل در ایتالیا رایگان نیست، شما با دریافت هر کدام از این بورسیه‌ها به راحتی می‌توانید در ایتالیا به صورت رایگان به ادامه تحصیل بپردازید و تحصیل شما هم می‌تواند به زبان انگلیسی باشد.

بورسیه‌های مهم ایتالیا که برای رشته‌های به زبان انگلیسی هم ارائه می‌شوند

همان طور که گفتیم دانشگاه‌های ایتالیا در سال‌های اخیر بسیاری از رشته‌های خود را به زبان انگلیسی ارائه می‌دهند و شانس‌های زیادی نیز برای بورسیه در نظر می‌گیرند. بعضی از بورسیه‌های مهمی که تقریباً هر ساله برای دانشجویان ممتاز در نظر گرفته می‌شود و با تحصیل به زبان انگلیسی نیز می‌توانید از آن‌ها برخوردار شوید عبارتند از:

 1. بورسیه دانشگاه بولونیا: به دانشجویان کارشناسی و کارشناسی ارشد اعطا می‌شود و مبلغ آن 11000 یورو در سال است
 2. بورسیه دانشگاه پلی‌تکنیک تورین: به دانشجویان کارشناسی ارشد اعطا می‌شود و مبلغ آن حدود 8000 یورو در سال است.
 3. سه بورسیه معروف دانشگاه پلی‌تکنیک میلان: بورسیه پلاتینیوم (10000 یورو)، بورسیه گلد (5000 یورو) و بورسیه سیلور (پرداخت شهریه و کمک‌هزینه تحصیلی) که به دانشجویان کارشناسی ارشد اعطا می‌شوند.
 4. بورسیه دانشگاه بولزانو: به دانشجویان دکتری اعطا می‌شود و مبلغ آن حدود 16000 یورو در سال است.
 5. بورسیه دانشگاه ساپینزا رم: برای سال تحصیلی جدید به دانشجویان دکترا حدود 19000 یورو در سال اعطا می‌کند که بورسیه‌ای بسیار ارزشمند است.

همچنین دانشگاه بوکونی میلان نیز هر ساله بورسیه‌های بسیار خوب و با تنوع بالایی برای دانشجویان مقاطع ارشد و دکترا به زبان انگلیسی ارائه می‌کند. 

ما در اینجا تنها معروف‌ترین بورسیه‌ها را ذکر کردیم، اگر نیاز به اطلاعات بیشتری در مورد بورسیه‌های ایتالیا دارید، می‌توانید با ما تماس بگیرید تا کارشناسان ما میزان تطابق شرایط شما را با هر یک از بورسیه‌ها بررسی کنند و بهترین بورسیه‌ را به شما پیشنهاد دهند.

دانشگاه‌ها و رشته‌هایی که می‌توان در آن‌ها به صورت رایگان و به زبان انگلیسی تحصیل کرد

به دلیل وجود بورسیه‌های استانی و بورسیه‌های دانشگاهی متعدد تقریباً در تمام دانشگاه‌های برتر این کشور، شرایط تحصیل رایگان در ایتالیا به زبان انگلیسی فراهم است و نمی‌توان به چند رشته‌ی انگشت‌شمار اشاره کرد. تعداد این رشته‌ها و دانشگاه‌ها بسیار زیاد است. برای اطلاع دقیق‌تر می‌توانید به سایت دانشگاه‌ها مراجعه کرده یا با ما تماس بگیرید تا شرایط شما را بررسی کرده و بهترین دانشگاه مطابق با شرایطتان را به شما پیشنهاد دهیم. به طور کلی می‌توان گفت به جز رشته‌های خاص (برای مثال در زمینه‌های هنری) شما تقریباً می‌توانید در هر رشته‌ای در ایتالیا به زبان انگلیسی تحصیل کنید و این امکان در مقاطع کارشناسی ارشد و دکترا بیشتر نیز می‌شود. در زیر به برخی از معروف‌ترین و پرطرفدارترین این رشته‌ها که به زبان انگلیسی ارائه می‌شوند و دانشگاه‌هایشان اشاره می‌کنیم:

دانشگاه بولونیا

 1. اقتصاد و مدیریت (لیسانس و فوق لیسانس)
 2. مهندسی و معماری (فوق لیسانس)
 3. زبان و ادبیات (فوق لیسانس)
 4. علوم سیاسی (لیسانس و فوق لیسانس)
 5. بیوتکنولوژی و علوم دارویی (دکترا)
 6. مهندسی علوم کامپیوتر (دکترا)
 7. ادبیات اروپایی (دکترا)
 8. فرهنگ‌های فلسفی ادبی (دکترا)

دانشگاه ساپینزا رم

 1. علوم کامپیوتر (لیسانس و فوق لیسانس)
 2. معماری (لیسانس و فوق لیسانس)
 3. باستان‌شناسی (فوق لیسانس)
 4. هوش مصنوعی و رباتیک (فوق لیسانس)
 5. علوم فضایی و اختر‌شناسی (فوق لیسانس)
 6. بیوانفورماتیک (لیسانس)
 7. روانشناسی بالینی (فوق لیسانس)
 8. علوم شناختی (فوق لیسانس)
 9. مهندسی کنترل (فوق لیسانس)
 10. مهندسی داده (فوق لیسانس)
 11. اقتصاد (فوق لیسانس)
 12. مطالعات مد (فوق لیسانس)
 13. علوم انسانی جهانی (لیسانس)
 14. اقتصاد سلامت (فوق لیسانس)

دانشگاه تورین

 1. تجارت و مدیریت (لیسانس و فوق لیسانس)
 2. مطالعات حقوق جهانی و قوانین بین‌المللی (لیسانس)
 3. اقتصاد (فوق لیسانس)
 4. مطالعات قوانین اروپایی (فوق لیسانس)
 5. زیست‌شناسی سلولی-مولکولی (فوق لیسانس)
 6. بیوتکنولوژی مولکولی (فوق لیسانس
 7. فلسفه (فوق لیسانس)
 8. پزشکی و جراحی

دانشگاه پلی‌تکنیک میلان

 1. معماری (لیسانس و فوق لیسانس)
 2. طراحی و نظام مد (فوق لیسانس)
 3. طراحی دیجیتال (فوق لیسانس)
 4. طراحی صنعتی (فوق لیسانس)
 5. مهندسی هوا و فضا (فوق لیسانس)
 6. مهندسی شیمی (فوق لیسانس)
 7. مهندسی عمران (فوق لیسانس)
 8. مهندسی کنترل (فوق لیسانس)
 9. مهندسی الکترونیک (فوق لیسانس)
 10. مهندسی ارتباطات (فوق لیسانس)
 11. مهندسی هسته‌ای (فوق لیسانس)
 12. مهندسی مکانیک (فوق لیسانس)
 13. مهندسی موسیقی و آکوستیک (فوق لیسانس)
 14. مهندسی فیزیک (فوق لیسانس)
 15. مهندسی ریاضی (فوق لیسانس)
 16. برنامه‌ریزی شهری (فوق لیسانس)

مدرک زبان مورد نیاز برای تحصیل رایگان در ایتالیا به زبان انگلیسی

در مقطع کارشناسی، ارائه مدرک زبان به دانشکاه الزامی نیست اما برای گرفتن ویزا لازم است که شما مدرک زبان داشته باشید. برای مقاطع بالاتر نیز شما به راحتی با مدرک زبان آیلتس 5.5 یا 6 (بستگی به رشته دارد) می‎‎توانید تحصیل رایگان در ایتالیا به زبان انگلیسی را تجربه کنید. مدرک تافل معادل نیز در این مسیر قابل‌قبول است.

شرایط تحصیل رایگان در ایتالیا به زبان انگلیسی

چنانچه قصد دریافت بورسیه دانشگاهی را داشته باشید، برای مقطع کارشناسی همان طور که گفتیم مدرک زبان الزامی نیست اما دانشگاه‌های ایتالیا ارائه‌ی دیپلم دوازده‌ساله را جزو شروط لازم می‌دانند. هر چند در این مقطع، شما تقریباً شانس دریافت بورسیه دانشگاهی را ندارید و بهتر است روی اخذ بورسیه استانی تمرکز کنید. اما شرایط تحصیل رایگان در ایتالیا برای مقاطع بالاتر به شرح زیر است:

مدارک مورد نیاز برای تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد یا مستر:

در اینجا ما مدارک را به صورت کلی برای شما بیان می کنیم، ولی ممکن است بر حسب مورد سفارت یا دانشگاه مدارک دیگری نیز از شما درخواست کند.

 1. مدرک تحصیلی معتبر
 2. رزومه
 3. توصیه‌نامه از اساتید برتر دانشگاه
 4. انگیزه‌نامه
 5. پاسپورت معتبر
 6. حداقل نمره آیلتس 5/5 و حداقل نمره 6 برای دانشگاه‌های پلی‌تکنیک

مدارک مورد نیاز برای تحصیل درمقطع دکتری

 1. پروپوزال
 2. دو توصیه‌نامه از اساتید برتر دانشگاه
 3. مدرک تحصیلی معتبر
 4. انگیزه‌نامه
 5. پاسپورت معتبر

اگر می‌خواهید درخواست شما رد نشود، روی انگیزه‌نامه، رزومه و پروپوزال وقت کافی را بگذارید و از روی آن‌ها سرسری رد نشوید. بسیاری از افراد بوده‌اند که از دانشگاهی معتبر فارغ التحصیل شده و نمرات خوبی نیز در پرونده‌ی خود داشته‌اند، ولی به علت رزومه‌ی گنگ یا انگیزه‌نامه‌ی ضعیف درخواست آن‌ها رد شده است. پس اگر در این زمینه با مشکلاتی مواجه هستید، می‌توانید از متخصصین این امر کمک بگیرید. گروه آریا در زمینه‌ی مهاجرت تحصیلی دارای 15 سال سابقه‌ی درخشان است. ما نماینده‌ی مستقیم بسیاری از دانشگاه‌های مطرح دنیا هستیم و می‌توانیم شما را در این راه همراهی کنیم. گاهی با یک راهنمایی کوچک، مسیر رسیدن به آرزوهای بزرگتان چندین برابر هموارتر می‌شود.

آزمون‌های لازم برای تحصیل رایگان در ایتالیا به زبان انگلیسی

بعضی از دانشگاه‌های ایتالیا برای اعطای بورسیه‌ی دانشگاهی به دانشجویان، آزمون‌های خاصی را در نظر می‌گیرند که معروف‌ترین این آزمون‌ها، آزمون جی ‌آر ‌ای است. برای مثال دانشگاه بولونیا یا دانشگاه تورین برای اعطای بورسیه‌های سالانه خود این آزمون را مد نظر قرار می‌دهند. آزمون اِس‌اِی‌پی نیز یکی دیگر از این آزمون‌های معروف برای دستیابی به تحصیل رایگان در ایتالیا به زبان انگلیسی است. همچنین برای تحصیل رایگان در رشته‌های پزشکی در ایتالیا، قبولی در آزمونی به نام آیمت شرط است. در کل هر دانشگاه و هر رشته ممکن است برای اعطای بورسیه آزمون خاصی را مد نظر داشته باشد.

در چه زمانی باید برای تحصیل رایگان در ایتالیا به زبان انگلیسی اقدام کنیم؟

چنانچه شما برای دریافت بورسیه دانشگاهی اقدام می‌کنید، باید با توجه به زمان‌بندی دانشگاه مورد نظرتان این کار را انجام دهید. برای اطلاع از زمان‌بندی اخذ بورسیه‌های دانشگاهی باید به سایت دانشگاه‌ها مراجعه کنید. اما شرایط اخذ بورسیه استانی متفاوت است و روند انجام آن باید به صورت جدا از سایر مراحل پذیرش انجام گیرد. یعنی پس از اخذ پذیرش دانشگاه، در فاصله ماه‌های جولای تا آگوست، باید برای دریافت بورسیه استانی اقدام کنید و در صورت تایید مدارکتان، می‌توانید از تحصیل رایگان در ایتالیا به زبان انگلیسی و یا ایتالیایی برخوردار شوید. اما چون این مبلغ، پس از ورود به ایتالیا و چند ماه بعد از شروع تحصیل به حساب شما واریز می‌گردد، شما باید هنگام به اندازه‌ی کافی پول در حساب خود داشته باشید و مدارک آن را ارائه دهید.

شرایط سنی تحصیل رایگان در ایتالیا به زبان انگلیسی

از جمله دیگر امتیازات بورسیه استانی ایتالیا علاوه بر تحصیل رایگان در ایتالیا به زبان انگلیسی، اهمیت نداشتن شرط سن و حتی گپ تحصیلی شماست. این بدین معناست که شما برای تحصیل در مقطع کارشناسی، حتی در 40 سالگی و بدون داشتن مدرک زبان انگلیسی، می‌توانید برای این امر اقدام کنید و نگران موضوع گپ تحصیلی خود نباشید. چرا که این موضوع عموماً قابل‌توجیه است. اما برای دریافت بورسیه‌ی دانشگاهی، این امور به سادگی مرحله‌ی قبل نیست و شرط سن و گپ تحصیلی تاثیر زیادی در پذیرش درخواست شما خواهد گذاشت. برای بورسیه‌ی دانشگاهی ایتالیا، شرط سن را 18 تا 31 و در مواردی تا 35 سال  در نظر می‌گیرند و نبود گپ تحصیلی نیز بسیار مهم است.

مجوز کاری در زمان تحصیل رایگان در ایتالیا به زبان انگلیسی

قوانین کار در ایتالیا به دانشجویان مقطع کارشناسی، اجازه‌ی 10 ساعت کار قانونی در هفته، به دانشجویان کارشناسی ارشد، 20 ساعت کار قانونی در هفته و به دانشجویان دکترا، اجازه کار قانونی تا سقف 30 ساعت در هفته به اضافه‌ی کار پژوهشی و دانشگاهی می‌دهد. مبلغی که دانشجویان از این کارها دریافت می‌کنند حدود 10 یورو در هر ساعت است. پس شما در هنگام تحصیل رایگان در ایتالیا به زبان انگلیسی، علاوه بر این‌که شهریه‌ای پرداخت نمی‌کنید، اجازه‌ی کار قانونی نیز دارید. همچنین باید بدانید که اگرچه تحصیل رایگان در ایتالیا به زبان انگلیسی راحت‌تر از تحصیل به زبان ایتالیایی است، اما دانستن زبان ایتالیایی در بازار کار ایتالیا به شما کمک فراوانی می‌کند. دانشجویانی که به زبان ایتالیایی مسلط هستند، موقعیت‌های کاری بیشتری در ایتالیا پیش روی خود دارند.

آیا دانشجویانی که به صورت رایگان و به زبان انگلیسی در ایتالیا تحصیل می‌کنند، امکان دریافت ویزای همراه را دارند؟

دریافت ویزای همراه نیز ممکن است یکی از دغدغه‌های دانشجویان باشد. باید بدانید که این کار ممکن است و اولین شرط آن ارائه مدرک تمکن مالی است(مبلغی حدود 8500 یورو) . یعنی دانشجو باید ثابت کند که توانایی مالی برای گذران زندگی خود و همسر یا فرزندانش را دارد. همچنین ارائه مدارکی دال بر داشتن منزل مناسب برای زندگی دو یا چند نفر نیز ضروری است. به فاصله 6 ماه پس از آن‌که اداره مهاجرت ایتالیا، تاییدیه ورود فرد را صادر کند، وی می‌تواند برای اخذ ویزای همراه اقدام نماید. همسر، فرزند یا والدین دانشجو، ابتدا باید با ویزای توریستی وارد ایتالیا شوند و سپس مراحل اخذ ویزا را پیگیری کنند.

آیا دانشجویان هنگام تحصیل رایگان در ایتالیا به زبان انگلیسی، حقوق دریافت می‌کنند؟

شما به عنوان دانشجو در مقاطع مختلف تحصیلی در ایتالیا، اجازه‌ی کار قانونی دارید و می‌توانید حقوق و درآمد داشته باشید. اما دریافت حقوق به عنوان دانشجو در دانشگاه‌های ایتالیا، فقط در مقطع دکترا امکان‌پذیر است. چرا که تحصیل در مقطع دکترا نوعی شغل محسوب می‌شود و استاد موظف است بابت دستیاری یا انجام پروژه‌ها، به شما حقوق بدهد. بیشتر رشته‌های این مقطع در ایتالیا به زبان انگلیسی ارائه می‌شوند و از این بابت دانشجویان انگلیسی زبان تحصیل راحت‌تری خواهند داشت.

سخن پایانی

همان طور که دیدیم تحصیل رایگان در ایتالیا به زبان انگلیسی کار چندان مشکلی نیست و گزینه‌های زیادی پیش روی شما قرار دارد. این موضوع و وجود بورسیه استانی در ایتالیا، این کشور را به یکی از کشورهای مهم دانشجویی در جهان تبدیل کرده است. پس اگر شما هم قصد ادامه تحصیل به زبان انگلیسی را دارید و یادگیری یک زبان سوم برایتان دشوار است و از طرفی دریافت بورسیه و تحصیل رایگان، یکی از فاکتورهای مهم شما برای اپلای است، کشور ایتالیا را از دست ندهید. ما نیز در این راه شما را تنها نخواهیم گذاشت و اگر در دریافت بورسیه با مشکلاتی روبرو هستید، کافی است با ما تماس بگیرید تا به شما کمک کنیم در کوتاه‌ترین زمان و به بهترین نحو مدارک خود را برای ارسال آماده کنید تا شانس بیشتری برای اخذ بورسیه از دانشگاه‌های معتبر داشته باشید.


اگر از این مقاله خوشتان آمده، می‌توانید مقاله‌های دیگر ما در مورد تحصیل در ایتالیا و اروپا را هم مطالعه کنید:

بورسیه تحصیلی ایتالیا در ۲۰۲۱ را چگونه اخذ کنیم؟

بهترین دانشگاه های ایتالیا در سال ۲۰۲۱ کدام‌اند؟

مهاجرت تحصیلی به اروپا؛ از  رویا تا واقعیت

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Call Now Button