اتریش

معرفی کشور اتریش

آشنایی مختصر با کشور اتریش

کشور اتریش در ابتدا به عنوان یک مزرعه ظهور کرد. پس از مدتی این کشور در طول تاریخ و جوامع مختلف دستخوش تغییراتی شد و امروزه همه آن را به عنوان یک کشور زیبا و بسیار خوش آب‌وهوا می‌شناسند.

این کشور به تازگی به مقصدی ایده‌آل برای بسیاری از مهاجران تبدیل شده است. کشور اتریش مملو از اتفاقات تاریخی و فرهنگ‌های مختلف است که صحبت از همه آن‌ها در یک مطلب مقدور نیست اما در ادامه معرفی کوتاهی از این کشور زیبا، قوانین آن، هزینه زندگی، زبان، جغرافیا و… را ارائه خواهیم کرد. با ما همراه شوید.

معرفی کشور اتریش

موقعیت جغرافیایی کشور اتریش

کشور اتریش یکی از کشورهای بسیار زیبای دنیاست که در مرکز اروپا واقع شده است. به همین دلیل دسترسی این کشور به سایر کشورهای اروپایی بسیار راحت بوده و افراد زیادی می‌توانند به اتریش سفر کرده یا از آنجا به سایر کشورها بروند. اتریش برای مهاجران چه از نظر کاری و چه از نظر تحصیلی، کشور بسیار پیشرفته و مدرنی است. این کشور از شمال به جمهوری چک و آلمان، از شرق به اسلواکی و مجارستان، از جنوب با اسلوونی و ایتالیا و از غرب به سوئیس و لیختن اشتاین منتهی می‌شود.

اتریش به عنوان یک جمهوری فدرال، از 9 ایالت تشکیل شده است که عبارتند از: بورگنلند، کارنتیا، اتریش سفلی، اتریش علیا، سالزبورگ، اشتایر، تیرول، فورارلبرگ و وین.

جمعیت اتریش

اتریش یکی از کشورهای اروپایی سطح بالا از لحاظ رفاه اجتماعی است. به همین منظور از سراسر دنیا به خصوص ایران افراد زیادی به این کشور سفر می‌کنند. مهاجرت تحصیلی، کاری، سرمایه‌گذاری، ازدواج، سرمایه‌داری و ثبت شرکت همگی از جمله روش‌های مهاجرت به این کشور هستند. به همین منظور این کشور دارای جمعیتی رو به رشد است.

طبق آخرین آمار مربوط به ۲۰۲۲، وین به عنوان بزرگترین شهر اتریش، ۱,۹۲۱,۱۵۳ نفر جمعیت دارد. اتریش یکی از کشورهای بسیار پیشرفته‌ای است که شاید در طی سالهای اخیر بیشترین مهاجر را داشته و جمعیت آن روز به روز در حال افزایش است.

پایتخت و شهرهای مهم

اتریش دارای شهرهای مختلفی است که هر کدام از آنها ویژگی‌های مختلفی دارد. اگر شما نیز قصد مهاجرت به این کشور را دارید قطعا باید اطلاعات دقیقی از هر شهر و امکانات حال حاضر آن داشته باشید. در ادامه درباره شهرهای مختلف و همچنین پایتخت کشور اتریش اطلاعاتی را در اختیار شما قرار خواهیم داد.

شهر وین

شهر وین اتریش

وین در شمال شرقی اتریش در نزدیکی رود دانوب واقع شده است. این شهر یکی از شهرهای بزرگ کشور اتریش محسوب می‌شود. علاوه بر این نهمین شهر بزرگ در اتحادیه اروپا نیز است. وین، شهر موسیقی و پایتخت زیبای اتریش است که یکی از استان‌های نه‌گانه کشور اتریش نیز به حساب می‌آید.

وین شهر بناهای تاریخی جذاب به سبک باروک، شهری پر از کافه‌های دنج و فوق‌العاده است که موسیقی و هنر در آن موج می‌زند. بناهای تاریخی و همچنین کاخ‌های پادشاهی، یادآور شکوه گذشته شهر هستند. موزه‌های متعددی در این شهر می‌بینید که تاریخ، فرهنگ و هنر اتریش را به نمایش گذاشته‌اند.

این شهر از نظر آب‌وهوایی معتدل و در هر فصلی زیباست. در این شهر در هر فصل آب‌وهوای مخصوص همان فصل را مشاهده خواهید کرد.

گراتس

شهرگراتش اتریش

یکی دیگر از شهرهای مهم و دومین شهر پر جمعیت اتریش بعد از وین، گراتس است. این شهر زیبا در ایالت اشتایرمارک واقع شده و اکثر دانشجویان این شهر را برای سکونت انتخاب می‌کنند. گراتس برخلاف شهر وین یکی از شهرهای پر دانشگاه اتریش محسوب می‌شود.

به عبارت دیگر در گراتس 4 دانشگاه به نام‌های دانشگاه گراتس، دانشگاه صنعتی گراتس، دانشگاه پزشکی گراتس، دانشگاه موسیقی و هنرهای نمایش گراتس و 2 کالج فنی و 50 هزار دانشجو وجود دارد که افراد برای مهاجرت تحصیلی می‌توانند این شهر را انتخاب کنند.

این شهر در سال 2003 پایتخت فرهنگ اروپا شناخته شده بود و در لیست میراث جهانی یونسکو قرار گرفته است.

شهر زالتزبورگ

شهر زالتزبورگ اتریش

چهارمین شهر بزرگ اتریش زالتزبورگ بوده و زادگاه ولفگانگ آمادوس موتزارت است. این شهر از معماری معروف باروک بهره گرفته و دژ فشتونگ هوخن سالزبورگ مشرف بر شهر قرار گرفته است. در سال 1997 این شهر به عنوان یکی از حفظ‌شده‌ترین شهرهای قدیمی در شمال آلپ، جزو میراث جهانی یونسکو قرار گرفت. این شهر زیبا در اتریش یکی از دیدنی‌ترین شهرهای اروپا و جهان محسوب می‌شود.

زالتزبورگ پر از جاذبه‌های گردشگری نظیر صومعه سالزبورگ، گتریدگاس، زادگاه موتزارت، کاخ میرابل و باغ های آن، هل برون و… است.

شهر اینسبروک

شهر اینسبروک اتریش

اینسبروک یک واژه آلمانی برگرفته از پلی روی این شهر است. این شهر در دره این و در 30 کیلومتر شمال گذرگاه برنر، درست در مسیری مهم و حیاتی به آلپ قرار گرفته و پنجمین شهر بزرگ اتریش محسوب می‌شود. اینسبروک با قدمت تاریخی در قرن 15 مرکز مهم سیاسی و فرهنگی اروپا شناخته می‌شد.

برخی از جاذبه‌های اینسبروک عبارتند از: هاف کرخ (کلیسای سلطنتی) ، کازینوی اینسبروک ، شهر قدیم اینسبروک ، صومعه اینسبروک، و کلیساها، موزه‌ها، پارک‌ها و باغ‌های بسیار دیگر… .

زبان رسمی و زبان دوم

به طور کلی زبان رسمی 98 درصد مردمان اتریش، آلمانی بوده که اکثرا با این زبان با یکدیگر صحبت می‌کنند. در کنار زبان آلمانی، سایر مردم با اقلیت‌های مختلف ممکن است با برخی زبان‌های دیگر نظیر کروات، اسلوونیایی و مجارستانی نیز با یکدیگر نیز صحبت کنند.

زبان اصلی یا ملی مردمان اتریش که پیش‌نیاز کار، تحصیل و زندگی در اتریش است، آلمانی (Germany) است. البته ناگفته نماند که استاندارد زبان در اتریش بسیار بالاست به همین منظور در مدارس به کودکان زبان انگلیسی نیز آموزش می‌دهند. اگر شما در یک فروشگاه به زبان انگلیسی نیز صحبت کنید، امکان اینکه فروشنده متوجه منظور شما شود بسیار زیاد خواهد بود.

آب‌وهوای اتریش

در حالت کلی آب‌وهوای کشور زیبای اتریش معتدل بوده و در فصول مختلف آب‌وهوای مخصوص فصل را دارد. این بدان معناست که این کشور در فصل تابستان گرم، در فصل بهار، پاییز و زمستان دارای آب‌وهوایی معتدل و خنک است. در حقیقت آب‌وهوای اتریش از آب‌وهوای قاره‌ای تاثیر می‌گیرد که به همین منظور در هر سال، هوای مخصوص به خود را دارد. ماه ژانویه در اتریش سردترین ماه سال محسوب می‌شود. البته یکی از نکات مهم آب‌وهوای در اتریش این است که این کشور هیچگاه زمستان‌های بسیار سرد و آزاردهنده‌ای را به خود نمی‌بیند.

از ماه ژوئن تا آگوست معمولا در اتریش بارش باران به همراه رعد و برق شروع می‌شود که گاها با بارش سنگین تگرگ و برف در کوهستان‌های آلپ همراه خواهد بود. البته کوه‌های آلپ حتی در روزهای تابستان نیز دارای آب‌وهوای سردی خواهند بود. با توجه به کوهستانی بودن کشور اتریش، مدت زمان زمستان در رشته کوه‌های آلپ بسیار طولانی است. اغلب شهرهای اتریش دارای آب‌وهوایی شبیه به مناطق اروپایی هستند.

به طور کلی بهترین زمان سفر به اتریش مخصوصا شهر وین، اواخر بهار و اوایل پاییز، ماه‌های ژوئن، می و سپتامبر است.

اقتصاد اتریش

اتریش با داشتن بازار اقتصادی پیشرفته جزء کشورهایی با سطح رفاه بالا و همچنین کشورهای موفق اتحادیه اروپا مانند آلمان است. در این شهر نیروی کار ماهر و کار بسیار زیاد بوده و نرخ بیکاری به نسبت سایر کشورها بسیار کمتر است.

به طور کلی اقتصاد کشور اتریش برگرفته از سه بخش است که این سه عبارتند از:

 • بخش خدمات
 • بخش صنعتی
 • بخش کوچک ولی پیشرفته کشاورزی

رشد اقتصادی اتریش در سالهای اخیر به نسبت سالهای گذشته به نسبت کم بوده است. البته این در حالیست که در سال 2017 رشد اقتصادی از 1% به 2.3% افزایش پیدا کرده است. رشد اقتصادی بین سال‌های ۲۰۰۲ و ۲۰۰۶ با ثبات بوده و بین ۱ تا ۳٫۳ در نوسان بوده است. پس از رسیدن به صفر درصد در سال ۲۰۱۳، شاخص رشد اقتصادی اندکی افزایش یافت. در سال ۲۰۱۶، رشد اقتصادی اتریش ۱٫۵٪ تعیین شد

به طور کلی اتریش چهاردهمین کشور ثروتمند در دنیا شناخته می‌شود که نرخ بیکاری در آن برابر با 5.4% است. شاید این نرخ به نسبت سایر کشورهای اروپایی کمی زیاد باشد اما دلیل آن افزایش تعداد پناهندگان و مهاجرین به اتریش و همچنین موضوع خروجی زیاد دانش‌آموزان و دانشجویان از مدارس فنی و حرفه‌ای است.

این کشور در سال 1999، واحد پولی یورو را با واحد پولی شیلینگ جایگزین نموده است. در کل این کشور به لحاظ اقتصادی یکی از کشورهای ابرقدرت در بین بسیاری از کشورهای اروپایی است.

مذهب در اتریش

حدودا 90 درصد مردم اتریش از دین و مذهب مسیحیت پیروی می‌کنند و تنها 10درصد پیرو سایر ادیان هستند. البته ناگفته نماند که از این 90 درصد جمعیت مسیحی، بالغ بر 75 درصد پیرو کلیسای کاتولیک هستند و مابقی پیرو کلیسای پروتستان هستند.

فرهنگ در اتریش

همانطور که در بالا مطالعه کردید، اتریش به 9 ایالت تقسیم می‌شود. به همین منظور هر 9 ایالت این کشور فرهنگ و آداب و رسوم مخصوص به خود را دارند. اما به طور کلی برخی از فرهنگ‌ها در بین مردم اتریش یکسان بوده و همه از آن پیروی می‌کنند. مردم اتریش به ظاهر و لباس خود اهمیت می‌دهند و همیشه خوش لباس هستند. برخی از فرهنگ و آداب مهم مردمان کشور اتریش عبارتست از: آرام صحبت کردن، خوش رفتاری، احترام به قانون و پایبندی به سنت‌ها، خوش طبعی و …

یکی از برجسته‌ترین خصوصیات اتریشی‌ها میانه‌روی در رفتار بوده که همه به آن پایبند هستند البته مردمان این کشور دارای آداب و رسوم خاصی نیز هستند که در ادامه به طور کامل به آنها پرداخته‌ایم.

آداب و رسوم

آداب و رسوم در اتریش

همانطور که در بالا نیز اشاره کردیم، اتریشیان اکثرا آداب و رسوم مشترکی در بین ایالات مختلف دارند که برخی از آنها به شرح زیر است:

ارزش‌های خانواده

ساختار اجتماعی در کشور اتریش بر اساس خانواده شکل می‌گیرد. به همین منظور در فرهنگ و آداب و رسوم این کشور خانواده رکن اصلی و مهم را ایفا می‌کند و معمولا همه در طول هفته معمولا شام را دور هم میل می‌کنند. در فرهنگ و آداب اتریشی بسیاری از خانواده‌ها در روزهای تعطیل یا آخر هفته به بزرگان خانواده یعنی پدربزرگ و مادربزرگانشان سر می‌زنند.

اتریشی‌ها بسیار مهمان‌نواز هستند و در اکثر مواقع دوستان و آشنایان خود را به منزلشان دعوت می‌کنند تا از آنها پذیرایی کنند.

سایر آداب و رسوم مردمان اتریش
 • سلام و احوالپرسی به روش کاملا رسمی
 • احوالپرسی سنتی شامل دست دادن
 • در طول احوالپرسی ارتباط چشمی را حفظ می‌کنند.
 • برخی از مردان اتریشی، به خصوص آنهایی که میانسال‌تر هستند دستان زنان را می‌بوسند.
 • در آداب و رسوم اتریشی تا زمانی که فرد به شما اجازه نداده که او را به نام کوچک صدا کنید باید حتما او را با نام خانوادگی صدا کنید.
 • هنگام ورود به یک جمع با همه به صورت جداگانه باید دست بدهید. حتی کودکان هم باید با شما دست بدهند.

مزایا و معایب زندگی در اتریش

زندگی و مهاجرت به کشور اتریش مزایای و معایبی دارد که در ادامه به مزیت‌ها و معایب زندگی در این کشور پیشرفته اشاره کرده‌ایم.

مزایای زندگی در اتریش

اتریش یکی از کشورهای بسیار زیباست که دارای جاذبه‌های گردشگری فراوانی نیز است. برخی از مهم‌ترین مزایای زندگی در اتریش عبارتند از:

 • کیفیت بالای زندگی
 • سیستم حمل‌ونقل خوب و سروقت
 • سیستم بهداشتی و درمانی آسان
 • میزان امنیت بالا (اتریش یکی از امن‌ترین کشورهای جهان است.)
 • جاذبه‌های هنری، فرهنگی و تاریخ
 • جاذبه‌های طبیعی
 • سفر راحت
 • مردمان خونگرم

معایب زندگی در اتریش

در کنار مزایای بسیار زیاد، این کشور دارای معایب و نواقصی نیز است. برخی از معایب زندگی در اتریش به شرح زیر است:

 • هزینه بالای زندگی
 • میزان بالای مالیات
 • زبان اکثر مردم آلمانی است با وجود اینکه اکثر مردم به زبان انگلیسی مسلط هستند.
 • پایبندی به برخی رسومات قدیمی

هزینه‌ها و مخارج زندگی دانشجویی در اتریش

هزینه زندگی برای هر دانشجو در اتریش به شرح زیر است:

 • هزینه زندگی برای هر دانشجو ماهیانه 200 تا 250€
 • هزینه حمل نقل عمومی ماهیانه 33€ 
 • هزینه اجاره بهای اسکان خوابگاه‌های دبل ماهیانه 300 تا 400 €
 • خوابگاه‌های سینگل ماهیانه 400 تا 500 €
 • اجاره بهای واحدهای شخصی ماهیانه از 500 € به بالا
 • هزینه بیمه دانشجویی در صورت شاغل نبودن دانشجو ماهیانه 70 €

در پایان

همانطور که در طی این مطلب مطالعه کردید، کشور اتریش یکی از کشورهای بسیار زیبا و پر از جاذبه‌های تاریخی است. این کشور برای مهاجرت از نظر تحصیلی، کاری و سرمایه‌گذاری بسیار مناسب است و شما می‌توانید برای اقامت و مهاجرت به این کشور اقدام نمایید. در صورت وجود هرگونه سوالی در مورد طرق مهاجرت به این کشور می‌توانید با کارشناسان ما در گروه مهاجرت تحصیلی آریا تماس حاصل نمایید.

برای مشاوره دریافت ویزا و تحصیل در اتریش با ما تماس بگیرید

Call Now Button