تحصیل در اتریش

راهنمای جامع تحصیل در اتریش

آشنایی با کشور اتریش

اتریش کشوری است که در اروپای مرکزی قرار گرفته است و از شمال با آلمان و جمهوری چک و از جنوب با کشور اسلوونی و ایتالیا همسایه است. این کشور دارای 9 استان بوده و پایتخت آن شهر وین می‌باشد. 9 میلیون نفر در کشور اتریش سکونت دارند و دین اکثریت مردم مسیحی است؛ اما در بین آن‌ها مسلمانان نیز حضور دارند.

زبان آلمانی‌زبان رسمی این کشور و نوع حکومت آن، جمهوری پارلمانی فدرال است. طبق آمارهای به‌دست‌آمده در سال 2015 میلادی کشور اتریش در بین ثروتمندترین کشورهای جهان رتبه 14 را به خود اختصاص داده است. از سویی دیگر وین پایتخت این کشور تاکنون چندین بار به عنوان بهترین شهر برای زندگی انتخاب شده است.

کشور اتریش از نظر تحصیلی دانشگاه‌هایی با رنک بالای بین‌المللی را در خود جای داده و به همین جهت سالانه افراد زیادی متقاضی تحصیل در اتریش هستند. در این مقاله به بررسی تمام جوانب تحصیل در اتریش پرداخته و تمامی نکات قابل توجه برای این نوع مهاجرت را بررسی خواهیم کرد. با ما همراه شوید.

آشنایی با اتریش

مزایای تحصیل در اتریش

این کشور اروپایی با در اختیار گذاشتن امکاناتی عالی برای دانشجویان، یکی از بهترین گزینه‌های تحصیل برای دانشجویان بین‌الملل است. سایر مزایای تحصیل در اتریش عبارتند از:

شرایط تحصیل در اتریش

با توجه به این که امکان تحصیل به زبان آلمانی با هزینه پایین در کشور اتریش برای دانشجویان فراهم است، این کشور بسیار مورد توجه دانشجویان بین‌الملل در سرتاسر جهان قرار گرفته است. از سوی دیگر دانشگاه‌های خصوصی اتریش امکان تحصیل به زبان انگلیسی را نیز برای متقاضیان به وجود آورده‌اند که البته هزینه بالایی برای پذیرش در آنها مورد نیاز است. به همین جهت اتریش به عنوان یکی از بهترین مقاصد مهاجرتی برای تحصیل به شمار می‌رود.

دانشگاه‌های این کشور از جمله دانشگاه وین که در پایتخت اتریش بنا شده است، بسیار مجهز و مدرن بوده و امکان تحصیل دانشجویان در سه مقطع لیسانس، فوق لیسانس و دکتری را فراهم نموده است. همچنین تحصیل در اتریش بدون داشتن مدرک زبان نیز امکان‌پذیر است.

سیستم آموزش در اتریش

سیستم آموزشی اتریش نیز مانند دیگر کشورها یک دوره ابتدایی 4 ساله تحت عنوان  Volksschule دارد. شرایط به این صورت است که هر رشته‌ای، مدرسه‌ مخصوص به خود را دارد. پس از به پایان رسیدن این دوره 4 ساله، دانش‌آموزان یک دوره 8 ساله را آغاز کرده و تا سن 17 سالگی به تحصیل مشغول می‌شوند. پس از پشت سر گذاشتن این دوره نیز دانش‌آموزان خود را برای ورود به دانشگاه آماده کرده و می‌توانند در مقاطع تحصیلی کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری به تحصیل ادامه دهند.

برای گرفتن پذیرش تحصیلی در دانشگاه‌های اتریش ابتدا باید رشته و دانشگاه مد نظر خود را انتخاب کنید. شایان ذکر است که برای تحصیل در این کشور شرایط سنی خاصی وجود نداشته و افراد با سن بالا نیز برای ادامه تحصیل در اتریش می‌توانند اقدام نمایند.

به صورت کلی سیستم آموزشی در اتریش به دو دسته تقسیم می‌شود:

 • مدارس
 • دانشگاه‌ها

هر یک از متقاضیان خارجی می‌توانند برای تحصیل در هر کدام از این مقاطع رزومه تحصیلی خود را ارسال کرده و پذیرش این مراکز را دریافت کنند. در ادامه نحوه پذیرش در مدارس و دانشگاه‌های اتریش را به طور کامل مورد بررسی قرار خواهیم داد.

مدارس اتریش

مدارس در اتریش

در نظام آموزش و پرورش کشور اتریش، دوره آموزش در مدارس ابتدایی اتریش 12 ساله بوده که 9 سال آن اجباری است. دانش‌آموزان پس از طی کردن این دوره 9 ساله، 4 سال تحصیلی غیراجباری تحت عنوان جیمنازیون را خواهند داشت. نحوه نمره‌دهی در اتریش در مقاطع دبستان و دبیرستان بر اساس نمرات 1 تا 5 بوده، به گونه‌ای که 1 بهترین نمره و 5 بدترین نمره است.

 دانش‌آموزانی که قصد ورود به دوره جیمنازیون را دارند بایستی نمرات آن‌ها بین 1 یا 2 بوده، زیرا دانش‌آموزان این دوره سطح علمی بالاتری به نسبت دیگر دانش‌آموزان دارند. در مقابل افرادی که نمرات 3، 4 و 6 گرفته‌اند باید در دوره‌ای با نام دوره mid school یا دوره مدرسه میانی شرکت کنند. تحصیل در مدارس این کشور عموما به زبان آلمانی است.

همچنین دانش‌آموزان این اختیار را دارند که پس از به اتمام رساندن این دوره 9 ساله اجباری، به جای حضور در دوره‌های جیمنازیون یا mid school، وارد دوره‌های کارآموزی فنی حرفه‌ای شده و در حین تحصیل مشغول به کار شوند. حقوقی که در این دوره دریافت خواهند کرد به طور میانگین حدودا 400 تا 500 یورو در ماه خواهد بود و پس از این دوره نیز می‌توانند وارد مقاطع تحصیلی دانشگاهی شوند. شایان ذکر است که عموم مدارس ابتدایی اتریش در شهر وین قرار دارند و سالانه تعداد زیادی از ایرانیان برای تحصیل در این مدارس به کشور اتریش مهاجرت می‌کنند.

دانشگاه‌های اتریش

دانشگاه ها در اتریش

یکی دیگر از مقاطع پرطرفدار در کشور اتریش که بسیاری از افراد تمایل به تحصیل در این مقطع را دارند، مقطع دانشگاهی آن است که به سه دسته تقسیم می‌شود:

 • تحصیل در اتریش در مقطع کارشناسی
 • تحصیل در اتریش در مقطع کارشناسی ارشد
 • تحصیل در اتریش در مقطع دکتری

در ادامه در مورد تحصیل در هر یک از این مقاطع بیشتر توضیح خواهیم داد.

مقاطع مختلف تحصیل در دانشگاه‌های اتریش

خوشبختانه علاوه بر این که برای تحصیل در مدارس اتریش می‌توان اقدام کرد، این کشور این امکان را در اختیار مهاجران گذاشته است که در مقاطع دانشگاهی نیز بتوانند به تحصیل بپردازند. تحصیلات دانشگاهی در اتریش در مقاطع لیسانس، فوق لیسانس و دکتری در دانشگاه‌های دولتی یا خصوصی اتریش امکان‌پذیر بوده و متقاضیان می‌توانند از این دانشگاه‌ها پذیرش گرفته و به ادامه تحصیل مشغول شوند. در ادامه بررسی بیشتری بر هرکدام از مقاطع خواهیم داشت.

مقطع کارشناسی در اتریش

کارشناسی اولین مقطع تحصیلی است که برای ورود به آن به مدرک دیپلم دوازده ساله و سایر مدارک و ریزنمرات دبیرستان به صورت ترجمه‌شده نیاز دارید. در برخی دانشگاه‌های این کشور با وجود نیاز به مدرک زبان آلمانی امکان تدریس به زبان انگلیسی نیز وجود دارد.
برگزاری کلاس‌های کارشناسی در اتریش زیر نظر دانشگاه‌های تحقیقاتی و علمی کاربردی است و در رشته‌های متفاوتی ارائه می‌شود ک برخی از آن‌ها عبارتند از: هنرها و علوم انسانی، اقتصاد، مهندسی، حقوق، پزشکی، دامپزشکی، علوم طبیعی و اجتماعی، آموزش، الهیات و… .
به طور کلی برنامه تحصیل کارشناسی ۴ سال در رشته‌های مهندسی و ۳ سال در سایر رشته‌ها برنامه‌ریزی‌شده است. در دانشگاه‌های اتریش دانشجویان، خود برنامه درسی، اساتید و تاریخ امتحانات را انتخاب می‌کنند.

مدارک لازم برای ورود به مقطع کارشناسی در اتریش

معمولا هر دانشگاه معیارهای خاص خود را برای ورود ارائه می‌دهد اما مدارک الزامی ورود به این مقطع عبارتند از:

 • گواهینامه آموزش متوسطه
 • کارنامه و ریزنمرات آخرین تحصیلات
 • گواهی Studienplatz Nachweis برای تأیید حق تحصیل دانشجو در یک رشته مشابه در موسسه آموزش عالی
 • ارائه مدرک مهارت زبان آلمانی در آزمون‌هایی چون A2 / C1 ÖSD، Goethe Zertifikat، telc Deutsch، DSH2، DSD II، TestDaF
 • عبور از آزمون ورودی (برای همه رشته‌ها الزامی نیست)
 • رزومه
 • کپی گذرنامه

 

مقطع کارشناسی ارشد در اتریش

پس از اتمام مقطع کارشناسی دانشجویان می‌توانند بنا به انتخاب خود تحصیلاتشان را ادامه داده و وارد مقطع کارشناسی ارشد شوند. دوره کارشناسی ارشد در اتریش یک دوره‌ی دو تا سه ساله است که در پایان آن باید یک پایان‌نامه ارائه‌ دهید. برای ورود به این مقطع مدرک دوره‌ی لیسانس و ریزنمراتتان و همچنین ارائه مدرک زبان آلمانی الزامی است.

به طور معمول مقطع کارشناسی ارشد در اتریش حدود دو سال زمان می‌برد. برنامه درسی شامل دروس اجباری و انتخابی است. دانشجویان در سال اول به یادگیری موضوعات عمومی و اجباری و سال دوم به گذراندن دروس انتخابی خواهند پرداخت. دفاع از پایان‌نامه نیز به صورت شفاهی انجام می‌شود.

مدارک لازم برای ورود به مقطع کارشناسی ارشد در اتریش

معمولا هر دانشگاه معیارهای خاص خود را برای ورود ارائه می‌دهد اما مدارک الزامی ورود به این مقطع عبارتند از:

همانند مقطع کارشناسی، هر دانشگاه معیارهای خاص خود را برای ورود ارائه می‌دهد اما مدارک الزامی ورود به این مقطع عبارتند از:

  • مدرک لیسانس
  • ریز نمرات با گواهینامه  Studienplatznachweis  که در صورت اتمام دوره کارشناسی در اتریش به این مدرک نیازی نیست.
  • گواهی زبان آلمانی یا انگلیسی
  • رزومه، انگیزه نامه و توصیه‌نامه‌ها
مقطع تحصیلی دکترا در اتریش

برای ورود به مقطع دکترا به یک مدرک معتبر دوره کارشناسی‌ ارشد و همچنین ریزنمرات آن نیاز است. جهت ورود به مقطع دکترا لازم است در مصاحبه دانشگاه شرکت کنید. پس از قبولی در این مصاحبه بین 2 تا 4 سال به تحصیل در این مقطع پرداخته و در انتها، پایان‌نامه خود را ارائه خواهید داد. از آنجا که تحقیق و پژوهش در تحصیل از اهمیت زیادی برخوردار است شما باید پایان‌نامه‌ای قابل‌قبول و با سطح بالا ارائه دهید.
سال اول این مقطع در اتریش شامل سخنرانی‌ها و سمینارهایی با هدف کسب دانش و توسعه مهارت‌های تحقیقاتی خواهد بود. در اواخر سال اول تحصیل، داوطلبان موضوع پایان‌نامه خود را انتخاب و پس از تأیید، زمان باقیمانده از دوره دکترای خود را به نوشتن مقاله علمی اختصاص می‌دهند.
در طول تحصیل دکترا در اتریش دانشجو می‌تواند کارمند دانشگاه شود و حقوق بگیرد. او می‌تواند تدریس ‌کند، در آزمایشگاه‌ها کمک کند و به انجام کارهای اداری بپردازد. روند پذیرش در مقطع دکترا و همچنین مدارک مورد نیاز آن با دو دوره دیگر مشابه است.

 

دانشگاه‌ها و کالج‌های اتریش

کشور اتریش این امکان را در اختیار دانشجویان قرار داده است تا در دوره‌های بسیار تخصصی این کشور شرکت کنند. تمامی کسانی که در اتریش مشغول به تحصیل هستند این نظر را دارند که اتریش کشوری با فرهنگ غنی و متنوع است که همین امر تجربه‌ای جالب برای آن‌ها خواهد بود. در ادامه تعدادی از دانشگاه‌های این کشور را برای شما نام خواهیم برد.

رنکینگ دانشگاه‌های اتریش

دانشگاه‌های اتریش موقعیتی عالی برای دانشجویان از نقاط مختلف بوده و از سطح علمی بسیار بالایی برخوردار هستند. اتریش با داشتن بهترین دانشگاه‌ها از جمله دانشکده‌های پزشکی، مهندسی، حقوق و… شهرت جهانی بالایی داشته و بهترین دوره‌ها را در مقاطع تحصیلی لیسانس، فوق لیسانس و دکتری ارائه می‌دهد. در ادامه فهرستی از این دانشگاه‌ها که در رتبه‌بندی جهانی قرار دارند را طبق آمار 2022 و 2023 برای شما آورده‌ایم. 

 

دانشگاه

رتبه بندی QS 2023

رتبه بندی TimesHigherEducation 2023

رتبه بندی ARWU 2022

دانشگاه وین

151

124

151-200

دانشگاه فنی وین

179

301-400

دانشگاه اینسبروک

308

401-500

301-400

دانشگاه یوهانس کپلر لینتز

350

501-600

801-900

دانشگاه صنعتی گراتس

284

601-800

801-900

دانشگاه كلاگنفورت

486

401-500

901-1000

دانشگاه گراتس

651-700

601-800

601-700

دانشگاه سالزبورگ

751-800

701-800

دانشگاه پزشکی گراتس

168

501-600

دانشگاه پزشکی اینسبروک

201-250

401-500

مدارک مورد نیاز برای پذیرش در اتریش

مدارک مورد نیاز برای دریافت پذیرش از دانشگاه‌های اتریش با توجه به نوع رشته و همچنین دانشگاه مورد نظر، متفاوت خواهد بود؛ اما اصلی‌ترین مدارکی که باید ارائه کنید عبارتند از:

شایان ذکر است که کلیه مدارک ذکرشده در بالا باید به صورت ترجمه‌شده و همراه با مهر و تایید دادگستری به مرکز مربوطه تحویل داده شوند.

شهریه دانشگاه‌های اتریش

شهریه دانشگاه‌های دولتی اتریش

با توجه به مقطع تحصیلی، شهر و دانشگاهی که شخص برای ادامه تحصیل انتخاب می‌کند، هزینه‌های تحصیل در اتریش متفاوت خواهد بود. در حالت کلی این کشور به تحصیل آسان و کم هزینه البته به زبان آلمانی بین جوامع بین‌الملل شناخته شده است و افراد زیادی از سرتاسر دنیا با یادگیری زبان آلمانی یا ارائه مدارک معتبر برای تحصیل در اتریش اقدام می‌کنند. دانشگاه‌های دولتی اتریش برای تمامی دانشجویان بین‌الملل و اروپایی برای هر ترم بین 800 تا 1200 یورو با توجه به رشته خواهد بود.

شهریه دانشگاه‌های خصوصی اتریش

دانشگاه‌های خصوصی اتریش می‌توانند هزینه‌ای بین 10 هزار تا 20 هزار یورو شهریه برای هر سال در نظر بگیرند، البته این شهریه برای بعضی از رشته‌های خاص مانند روانشناسی، پزشکی در مقاطع فوق لیسانس تا 36 هزار یورو نیز می‌تواند گرفته شود. دانشگاه‌های علمی کاربردی نیز دارای شهریه‌های متغیری هستند و با توجه به این که شهروند اروپا هستید یا خارج از اتحادیه اروپا زندگی می‌کنید، متفاوت خواهد بود. این شهریه از ترمی 363 یورو برای دانشجویان اروپایی و 726 یورو برای دانشجویان بین‌المللی در نظر گرفته و شروع می‌شود.

محبوب‌ترین رشته‌های تحصیلی اتریش

از آن جایی که نرخ بیکاری در کشور اتریش بسیار پایین است، انواع رشته‌های تحصیلی از محبوبیت بالایی در بین عموم مردم برخوردار هستند. در ادامه تعدادی از رشته‌های پرطرفدار و محبوب این کشور را برای تحصیل در اتریش برای شما آورده‌ایم که به شرح زیر است:

شرایط پذیرش در دانشگاه‌های اتریش

شرایط پذیرش در اتریش

یکی از اولین شرایط پذیرش دانشگاه‌های اتریش این است که برای تحصیل در این مراکز به زبان آلمانی تسلط کافی پیدا کنید. برای پذیرش در بیشتر دانشگاه‌های این کشور مهارت زبان آلمانی افراد باید حداقل در سطح C1 قرار بگیرد.

آزمون‌های پذیرفته‌شده در دانشگاه‌ها، در وب‌سایت هر یک از این مراکز قرار گرفته، اما به طور معمول آزمون‌های ÖSD Zertifikat،Goethe Zertifikat، TestDaF را قبول دارند. رشته‌هایی نیز در دانشگاه‌ها ارائه می‌شوند که به زبان انگلیسی تدریس خواهند شد اما در مقایسه با رشته‌هایی که به زبان آلمانی تدریس می‌شوند تعداد آن‌ها بسیار ناچیز بوده و بیشتر در سطح فوق لیسانس و دکتری، به‌خصوص برای رشته‌هایی همچون مدیریت، تجارت، بازاریابی و فناوری اطلاعات ارائه می‌شوند.

حداقل نمره قابل‌قبول برای مدرک آیلتس 6 بوده و حتی بعضی از رشته‌ها به نمره 6.5 نیاز دارند. تعداد 16 دانشگاه خصوصی و 22 دانشگاه دولتی در کشور اتریش وجود دارد که انواع رشته‌های تحصیلی را ارائه می‌دهند.

لازم به ذکر است که هیچ‌گونه سیستم واحدی برای گرفتن پذیرش از دانشگاه‌های اتریش تعریف نشده است و هر دانشگاه معیارهای مخصوص به خود را دارد که در وب سایت‌های موسسات به طور کامل ذکر شده است.

ویزای تحصیلی اتریش

ویزای تحصیلی اتریش

 پذیرش و ویزای تحصیلی اتریش یا هرکشوری در اروپا با توجه به رشته انتخابی دانشجو بررسی می‌شود. برای این کار در ابتدا باید برای پذیرش دانشگاهای اتریش و پس از آن نسبت به اخذ ویزای تحصیلی اتریش اقدام نمایید. در صورتی که مدارک تحصیلی شما کامل بوده و دارای مدارک و افتخارات تحصیلی درخشانی باشید از طرف دانشگاه‌های اتریش بورسیه خواهید شد.

اگر برای تحصیل در اتریش به ویزای دانشجویی نیاز دارید، لازم است که مدارک مورد نیاز را جمع‌آوری کرده و ارائه دهید. مدارک لازم برای دریافت ویزای تحصیلی عبارتند از:

بورسیه تحصیلی اتریش

دولت اتریش کمک هزینه‌های متفاوتی را جهت تحصیل در اتریش و کمک به دانشجویان بین‌الملل در اختیار آن‌ها می‌گذارد. بورسیه تحصیلی در اتریش برای مقاطع تحصیلی مختلف، متفاوت خواهد بود. مقاطع تحصیلی لیسانس، فوق لیسانس و دکتری هر یک، از بورسیه‌های تحصیلی مخصوص به خود بهره‌مند هستند.

کسانی که قصد درخواست بورسیه تحصیلی اتریش را دارند، می‌توانند به آسانی با ارائه مدارک مورد نیاز درخواست خود را ثبت نمایند. به طور معمول افراد باید مدرک تحصیلی با نمرات بالا داشته و به همراه مدرک زبان خود را نیز ارائه دهند. تعدادی از رشته‌ها در بعضی مقاطع تحصیلی احتیاج به ارائه دیگر مدارک و مقالات بین‌المللی نیز خواهند داشت. دانشجویان باید بدانند که بورسیه‌های تحصیلی، هر یک تحت شرایط خاصی ارائه می‌شوند و هر کدام بخشی از هزینه‌های تحصیل آن‌ها را پوشش خواهد داد.

چگونه برای تحصیل در دانشگاه‌های اتریش اپلای کنیم؟

می‌توانید برای بیشتر دانشگاه‌های اتریش به آسانی با فرستادن فرم درخواست همراه با تمامی مدارک مورد نیاز به صورت آنلاین درخواست دهید. با این وجود توصیه می‌شود که سایت دانشگاه مورد نظر را به درستی چک کنید، چرا که در بعضی موارد لازم است مدارک را از طریق پست برای دانشگاه ارسال نمایید. در ادامه به یک سری از نکات مهم جهت اپلای برای دانشگاه‌ها و تحصیل در اتریش اشاره خواهیم کرد.

 • پیش از ارسال مدارک لازم، تمامی مدارک را به درستی چک کرده و اطمینان حاصل فرمایید که تمامی آن‌ها به زبان انگلیسی یا آلمانی ترجمه شده‌اند.

 • برای ثبت‌نام در یک دوره آموزشی، مطمئن شوید که چه مدرک زبانی از شما درخواست می‌کنند و آیا نیاز به اثبات مهارت‌های شما در زبان آلمانی یا انگلیسی وجود دارد یا خیر.

 • اطمینان پیدا کنید که میانگین نمرات تحصیلی شما چقدر بوده و عملکرد فوق‌العاده خود را به عنوان یک دانشجو نشان دهید.

 • بهتر است برای افزایش شانس پذیرش خود از دانشگاه‌های اتریش، به بیش از یک دانشگاه درخواست دهید.

مدرک زبان برای تحصیل در اتریش

برای این که بتوانید از سفارت کشور اتریش ویزای تحصیلی خود را دریافت کنید، باید توجه داشته باشید که از آن جایی که زبان رسمی این کشور آلمانی است، حضور مدرک زبان آلمانی روی پرونده افراد، شانس آنها برای گرفتن ویزای تحصیلی اتریش را بیشتر خواهد کرد.

برای دانشگاه‌های دولتی اتریش نیز که مدرک زبان آلمانی اجبار است، مدارک زبانی مورد قبول، مدرک ÖSD، Goethe-Institut e.V و Austrian Integration Fund (ÖIF) خواهد بود. آزمون‌های ÖSD و دیگر آزمون‌ها را بعضی از مراکز از زبان آموزان گرفته و به آن‌ها مدرک می‌دهند.

در مورد زبان انگلیسی، سفارت اتریش روی مدرک زبان انگلیسی به میزان مدرک زبان آلمانی حساسیتی از خود نشان نمی‌دهد و صرفا داشتن مدرک زبان انگلیسی برای اخذ پذیرش از دانشگاه‌های خصوصی اتریش مورد نیاز است.

مهارت زبان برای تحصیل در اتریش

همانطور که در بالا به آن اشاره کردیم، داشتن مهارت زبان برای تحصیل در کشور اتریش بسیار حائز اهمیت است. از آن جایی که زبان رسمی مردمان اتریش آلمانی است، تسلط بر زبان آلمانی بسیار مهم بوده و مطالب در بیشتر دانشگاه‌های این کشور به زبان آلمانی تدریس می‌شوند. داشتن مهارت زبان انگلیسی نیز برای پذیرش از دانشگاه‌های خصوصی اتریش نیاز خواهد بود.

تحصیل در اتریش بدون مدرک زبان

همانطور که گفته شد بیشتر دانشگاه‌های کشور اتریش به زبان آلمانی تدریس می‌کنند اما به طور معمول داشتن مدرک زبان انگلیسی نیز بر روی پرونده شما می‌تواند شانس بیشتری برایتان در پذیرش دانشگاه مورد نظر به همراه داشته باشد.

مدرک زبان آلمانی یکی از اصلی‌ترین شرایط برای دریافت ویزای تحصیلی اتریش است چرا که دانشگاه‌های آلمانی‌زبان تنها پس‌ازآنکه مدرک زبان آلمانی خود را ارائه نمودید پرونده شما را مورد بررسی قرار می‌دهند؛ یعنی اگر قصد تحصیل به این کشور را دارید باید آگاه شوید که عملا بدون مدرک زبان آلمانی، تحصیل در اتریش کاری بسیار دشوار است. برای تحصیل در مقاطع دکتری و فوق لیسانس داشتن مدرک زبان انگلیسی تا حدودی اجباریست اما در مقاطع لیسانس و پیش از آن تنها ارائه مدرک زبان آلمانی کافی است.

ددلاین دانشگاه‌های اتریش

به صورت کلی ددلاین دانشگاه‌های اتریش به 3 بازه زمانی تقسیم می‌شود و در این زمان دانشجویان فرصت ارسال مدارک مورد نیاز را دارند. شایان ذکر است که هزینه تحصیل در کشور اتریش به زبان آلمانی بسیار کم و مناسب بوده و با داشتن مدرک زبان A2 در مقطع کارشناسی می‌توان با هزینه پایین مشغول به تحصیل شد.

زمان لازم برای گرفتن ویزای تحصیلی اتریش به صورت میانگین بین 6 تا 12 ماه طول خواهد کشید. همچنین پذیرش از این مراکز معمولا بین 4 تا 8 هفته زمان خواهد برد. ددلاین دانشگاه‌های اتریش در سپتامبر، فوریه و آوریل است و در این زمان‌ها سایت دانشگاه‌ها برای پذیرش دانشجویان بین‌الملل باز است.

خوابگاه‌های دانشجویی در اتریش

بسیاری از دانشگاه‌ها در اروپا در محوطه دانشگاه برای دانشجویان، خوابگاه‌هایی در نظر می‌گیرند و هنگامی که دانشجو درخواست خود را برای دانشگاه ارسال می‌کند، می‌تواند برای رزرو این مکان‌ها از خود تمایل نشان دهد؛ اما شایان ذکر است که متاسفانه دانشگاه‌های اتریش برخلاف روالی که در دیگر دانشگاه‌های کشورهای اروپایی برقرار است، دارای خوابگاه‌های دانشجویی در محیط دانشگاه نبوده و در زمان ثبت‌نام نیز به صورت مستقیم نمی‌توانید برای رزرو خوابگاه اقدام نمایید.

البته این به این معنا نیست که دانشگاه هیچ‌گونه کمکی به دانشجوها نمی‌کند، بلکه دانشگاه عموما دانشجویانی را که خواستار خوابگاه هستند با سایر خوابگاه‌های دانشجویی در اتریش که به صورت خصوصی فعالیت می‌کنند و مورد تایید دانشگاه هستند آشنا کرده تا متقاضیان بتوانند از خدمات آن‌ها بهره‌مند شوند.

کار حین تحصیل در کشور اتریش

به صورت میانگین برای تحصیل در اتریش به ماهانه 800 تا 1200 یورو نیاز خواهید داشت و این مبلغ تمامی مخارج شما را پوشش می‌دهد. همچنین با کار در حین تحصیل نیز می‌توانید بخش قابل‌توجهی از این هزینه‌ها را ساپورت کنید. البته میزان ساعت کاری مجاز در هر مقطع تحصیلی متفاوت است.

در مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد 20 ساعت در هفته و در مقطع دکتری 30 ساعت در هفته به صورت کاملا قانونی اجازه کار خواهید داشت.

کار پس از تحصیل در اتریش

در زمان انتخاب کشور برای ادامه تحصیل، قطعا توجه به مسئله کار پس از تحصیل از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. اگر شرایط کار بعد از اتمام تحصیل در کشور مقصد محیا نبوده و به شما اجازه کار ندهند، عملا تحصیل در آن کشور آینده خوبی نخواهد داشت. از این رو توجه به این موضوع اهمیت بسیار بالایی دارد. کشورهایی که امکان کار پس از تحصیل را برای دانشجویان بین‌الملل محیا می‌کنند، گزینه‌های بهتری برای انتخاب کشور به جهت تحصیل در خارج از کشور خواهند بود.

دانشجویان پس از پشت سر گذاشتن دوره تحصیل خود به مدت 1 سال اجازه دارند که در اتریش به دنبال کار بگردند یا این که کسب‌وکار خود را راه بیندازند. در صورتی که فرد در این زمان موفق به پیدا کردن یک کارفرما شده یا قرارداد کاری امضا کند، اقامت وی به نوع کاری تبدیل شده و کارت قرمز سفید قرمز کشور اتریش را دریافت می‌کند. با توجه به این که نرخ بیکاری در کشور اتریش پایین است، دانشجویان بین‌الملل شانس بیشتری برای یافتن کار در این کشور خواهند داشت.

اقامت پس از تحصیل

پس از به اتمام رساندن دوره تحصیلی، به دانشجویان اجازه خواهند داد که به مدت 12 ماه در کشور اتریش مانده و به دنبال شغلی مناسب بگردند. این افراد اگر در این بازه زمانی مشخص‌شده موفق به یافتن کار شوند، می‌توانند ویزای تحصیلی خود را به ویزای کاری تبدیل کرده و اقامت دائم این کشور را دریافت کنند.

همانطور که قبلا به آن اشاره کردیم، به دلیل این که نرخ بیکاری در این کشور بسیار پایین است شانس شما برای یافتن شغل مناسب بسیار بالا خواهد بود.

در پایان

امکان تحصیل در اتریش برای تمامی دانشجویان بین‌الملل به زبان انگلیسی و آلمانی وجود داشته و متقاضیان با ارسال مدارک مورد نیاز برای مراکز علمی اتریش می‌توانند پذیرش دریافت نمایند. ما در این مقاله به بررسی تمامی شرایط تحصیل در کشور اروپایی اتریش پرداختیم.

سوالات متداول

بله تحصیل در اتریش به زبان انگلیسی برای بیشتر رشته‌ها امکان‌پذیر است، اما دانشگاه‌های کمی برای پذیرش به زبان انگلیسی در این کشور وجود دارند.

در دانشگاه‌های دولتی حدودا 727 یورو در هر ترم و در دانشگاه‌های خصوصی تا 35000 یورو در هرسال باید پرداخت نمود.

بله بعد از پایان دوره تحصیلی با تمدید ویزای دانشجویی می‌توان به مدت یک سال در این کشور مانده و به دنبال کار مناسب بود.

بله، شما می‌توانید با مراجعه به سایت دانشگاه‌های اتریش از بورسیه‌های دانشجویی هر دانشگاه مطلع شده و برای آنها درخواست دهید.

برای مشاوره دریافت ویزا و تحصیل در اتریش با ما تماس بگیرید

Call Now Button