تحصیل در چک

راهنمای جامع تحصیل در جمهوری چک

تحصیل در جمهوری چک

امروزه دانشجویان بسیار زیادی از سراسر دنیا به فکر مهاجرت تحصیلی هستند. کشور چک یا همان جمهوری چک یکی از بهترین و معروف‌ترین مقاصد تحصیلی برای دانشجویان بین‌المللی است. در حال حاضر بیش از 39000 دانشجو در واحدهای مختلف دانشگاهی در حال تحصیل هستند چرا که این کشور برای تحصیل از شرایط بسیار عالی و فوق‌العاده‌ای برخوردار است.

اولین گام جهت مهاجرت به چک و ادامه تحصیل در این کشور، اخذ ویزای تحصیلی چک است. ویزای تحصیلی چک، هزینه‌های زندگی دانشجویی، شرایط تحصیل در هر یک از مقاطع مختلف، دوره‌های مختلف زبان در جمهوری چک، مدارک لازم جهت اخذ پذیرش از دانشگاه‌های مختلف و بررسی ویزای تحصیلی از مواردیست که قصد داریم در این مقاله درباره آنها صحبت کنیم. با ما همراه شوید.

تحصیل در جمهوری چک

مزایای تحصیل در چک

چک یکی از کشورهای عضو اتحادیه اروپاست که در اروپای مرکزی واقع شده است. مرکز یا همان پایتخت این شهر پراگ نام دارد و بیشتر جمعیت چک در این شهر زندگی می‌کنند. واحد پولی کشور چک، کرون بوده و هنوز این واحد پولی با وجود اینکه عضو اتحادیه اروپاست به یورو تغییر پیدا نکرده است.

جمهوری چک سیستم آموزشی بسیار عالی و مناسبی دارد. به همین منظور دانشجویان بین‌الملل از سراسر دنیا این کشور را برای ادامه تحصیل انتخاب می‌کنند. یکی از دانشگاه‌های باکیفیت و با رنک بالا که دارای آموزش‌های مناسبی برای دانشجویان است، دانشگاه چارلز در پراگ نام دارد. این دانشگاه در سال 1348 تاسیس شده و جزء قدیمی‌ترین دانشگاه‌های چک محسوب می‌شود؛ اما چرا جمهوری چک را برای مهاجرت تحصیلی انتخاب کنیم؟ مزایای اصلی تحصیل در این کشور عبارتند از:

شرایط تحصیل در چک

در دانشگاه های این کشور تنوع بالایی در رشته‌های تحصیلی و برای مقاطع مختلف کارشناسی، کارشناسی ارشد، دکترا و همچنین رشته‌های پزشکی و مهندسی و علوم انسانی به زبان‌های مختلف چکی، انگلیسی، آلمانی و فرانسوی فراهم است. چک یکی از کشورهای تاریخی مهم است و از فرهنگ تاریخی فراوانی برخوردار است. این بدان معناست که فرهنگ و اندیشه‌های گوناگونی در این کشور وجود دارد که دانشجو می‌تواند با همه آنها آشنا شود.

همچنین با توجه به کیفیت بالای زندگی و آموزش، هزینه‌های زندگی و تحصیل در جمهوری چک بسیار پایین است و در کنار دریافت بورسیه تحصیلی و امکان کار در زمان تحصیل شرایط خوبی برای تحصیل و زندگی دانشجویی در این کشور فراهم است.

سیستم آموزش در جمهوری چک

به‌طورکلی دانشجویان یا دانش‌آموزان در کشور چک می‌توانند در دو سیستم مختلف دانشگاه یا مدارس ادامه تحصیل بدهند. نظام آموزشی هر یک از این مکان‌های آموزشی با دیگری کاملا متفاوت است. در ادامه به طور کامل در این باره با شما صحبت خواهیم کرد.

مدارس چک

مدارس در جمهوری چک

به‌طورکلی تحصیل در کشور چک برای دانش‌آموزان به سه مقطع پیش‌دبستانی، ابتدایی و متوسطه تقسیم‌ می‌شود. ارزیابی تحصیلی در مدارس جمهوری چک بر اساس نمراتی بین یک تا پنج است. نمره «یک»، بهترین نمره دریافتی دانش‌آموزان در این مقاطع است و نمره «پنج» بدترین نمره شناخته‌شده در بین دانش‌آموزان هر مقطع به شمار می‌رود.

به‌طورکلی تحصیلات ابتدایی در کشور چک برای سنین 6 تا 15 سال بوده و تقریبا این دوره 9 سال طول می‌کشد. دانشجویان در طی مدت‌زمان 9 سال که شامل دوره ابتدایی و نیمه متوسطه است، شرکت و تحصیلات خود را شروع می‌کنند. در دوره متوسطه، ارزیابی نمرات دانش‌آموزان متفاوت بوده و بین 6 تا 9 است.

به‌طورمعمول طول آموزش در مقطع متوسطه برابر با 4 چهار سال است. شرط معدل برای ورود به مقطع متوسطه بین 10 الی 13 است. علاوه بر این مورد دانش‌آموزان می‌توانند مقطع دبیرستان یا همان متوسط خود را در کشور چک در مدارس فنی و حرفه‌ای بگذرانند. مقطع متوسطه دانش‌آموزان در دو مسیر مدارس متوسطه یا فنی حرفه‌ای با برگزاری یک آزمون به پایان می‌رسد.

دانشگاه‌های چک

دانشگاه چارلز جمهوری چک

پس از اتمام دوره متوسطه دانشجویان می‌توانند وارد دانشگاه شوند. دانشجویان بین‌المللی نیز می‌توانند پس از اخذ ویزای تحصیلی چک در این کشور بسیار عالی ادامه تحصیل داده و به موفقیت دست پیدا کنند. به‌طورکلی دانشجویان در سه مقطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری می‌توانند در دانشگاه‌های چک تحصیل کنند. در ادامه به طور کامل شرایط تحصیل در هر یک از مقاطع را توضیح خواهیم داد.

مقاطع مختلف تحصیل در دانشگاه‌های چک

دانشجویان در جمهوری چک می‌توانند در سه مقطع زیر ادامه تحصیل بدهند. در نظر داشته باشید که تحصیل در هر یک از این مقاطع می‌تواند به شما کمک کند تا در مقطع تحصیلی بعدی نیز بتوانید ادامه تحصیل بدهید. در ادامه بررسی بیشتری بر هرکدام از مقاطع خواهیم داشت.

تحصیل در جمهوری چک در مقطع کارشناسی

مقطع لیسانس به عنوان اولین سطح مقطع آموزش عالی در چک شناخته می‌شود. طول دوره مقطع لیسانس در این کشور همانند ایران بین 3 تا 4 سال است. متقاضیان تحصیل در مقطع لیسانس باید به این موضوع توجه کنند که وجود گپ تحصیلی در روند گرفتن ویزا نقش مهمی دارد.
اگر قصد مهاجرت تحصیلی به کشور چک را دارید، بهترین سن برای اقدام به تحصیل در مقطع کارشناسی از سن 18 تا 23 سالگی خواهد بود. جهت تحصیل در دانشگاه‌های انگلیسی‌زبان در مقطع کارشناسی وجود و ارائه مدرک زبان ( آیتلس با نمره 6 ) الزامی است.
متقاضیانی که موفق به کسب نمره مورد قبول زبان نشده‌اند، می‌توانند قبل از ورود به دانشگاه در کالج زبان به مدت یک سال ثبت‌نام کنند و مهارت زبان انگلیسی را به طور کامل بیاموزند. معمولا شهریه دوره فاندیشن در جمهوری چک حدودا به طور میانگین 5000 یورو برای یک سال است.
لازم به ذکر است که در کالج‌های زبان، زبان چکی به صورت رایگان در کنار زبان انگلیسی به دانش‌پذیران آموزش داده می‌شود. برخی از رشته‌های تحصیلی پرطرفدار که دانش‌آموزان پس از اخذ دیپلم تمایل دارند ادامه تحصیل بدهند، تحصیل پزشکی یا فیزیوتراپی است. بسیاری از دانشگاه‌های جمهوری چک در این مقطع تحصیلی مورد تایید ایران نیز هستند. به عنوان مثال دانشگاه چارلز مورد تاییدیه وزارت علوم در کشور ایران نیز است.

تحصیل در جمهوری چک در مقطع کارشناسی ارشد

طول دوره مقطع تحصیلی فوق‌لیسانس به عنوان دومین سطح آموزش عالی در جمهوری چک، بسته به آموزش‌ محور یا پژوهش محور بودن می‌تواند متفاوت باشد. به‌طوری‌که اگر شما در دوره‌های آموزش محور ثبت‌نام کرده و ادامه تحصیل بدهید، طول دوره تحصیلی بین 1 تا 3 سال خواهد بود؛ اما این در حالیست که در دوره‌های پژوهش‌ محور دانشجو باید بین 4 تا 6 سال تحصیل کند.

متقاضیانی که قصد دارند در مقطع کارشناسی ارشد ویزای تحصیلی دریافت کنند باید به این نکته توجه نمایند که داشتن گپ تحصیلی در روند گرفتن ویزای تحصیل در مقطع ارشد نیز مهم و حائز اهمیت است. به همین منظور توصیه می‌شود که افراد قبل از سن 27 سالگی اقدام به اخذ ویزای تحصیلی در دوره کارشناسی ارشد کنند. جهت تحصیل در دانشگاه‌های چک به زبان انگلیسی در مقطع کارشناسی ارشد، نمره آیتلس دانشجو باید 6.5 به بالا باشد.

تحصیل در جمهوری چک در مقطع دکتری

همان‌طور که در بالاتر نیز اشاره شد، پایان یک مقطع در کشور چک می‌تواند موجب ادامه تحصیل در مقطع دیگری شود. به همین منظور فارغ‌التحصیلان در مقطع کارشناسی ارشد می‌توانند در مقطع دکترا ادامه تحصیل بدهند و از یکی از دانشگاه‌های چک پذیرش دریافت کنند.
تحصیل در مقطع دکتری کمی با مقطع کارشناسی ارشد متفاوت است و در این مقطع بسته به نوع رشته دانشجو بر مبنای امور پژوهشی تحقیقی و توسعه تحصیل می‌کند. برخی از دانشگاه‌های دولتی جمهوری چک جهت پذیرش دانشجو، آزمون ورودی برگزار می‌کنند. بسیاری از دانشجویان جهت ورود به دانشگاه در مقطع دکتری نیازمند دعوت‌نامه از سوی یک استاد راهنما یا سوپروایزر هستند.
اما برای پیدا کردن سوپروایزر باید چه کاری انجام دهید؟
برای پیدا کردن یک سوپروایزر و دریافت دعوت‌نامه می‌توانید به وب‌سایت‌ دانشگاه‌های مختلف مراجعه کنید و سپس از طریق ایمیل اساتیدی که نامشان در این وب‌سایت‌ها موجود است با آنها ارتباط برقرار کنید. سعی کنید بر اساس رشته مدنظر، با استاد مربوط به آن رشته ارتباط بگیرید. در اکثر مواقع وجود گپ تحصیلی و سن جهت تحصیل در مقطع دکتری اهمیت زیادی ندارد. نمره زبان موردنظر برای اخذ ویزای تحصیلی در مقطع دکتری 7 آیتلس است.

دانشگاه‌ها و کالج‌های چک

دانشگاه چارلز

دانشگاه چارلز جمهوری چک

یکی از بهترین و قدیمی‌ترین دانشگاه‌های جمهوری چک بوده که در حال حاضر دارای 17 دانشکده است.

این دانشگاه تا به این لحظه 51 هزار دانشجو دارد و حدود 270 رشته تحصیلی را پوشش می‌دهد. برخی از دانشکده‌های این دانشگاه عبارتند از:

دانشکده پزشکی، داروسازی، علوم مهندسی، علوم پایه، ریاضی و فیزیک، هنر، آموزش‌وپرورش، علوم اجتماعی، علم انسانی و تربیت‌بدنی.

در این دانشگاه در صورتی که قصد ادامه تحصیل به زبان چکی را داشته باشید، نیازی به هزینه تحصیل نیست و رایگان می‌توانید شروع به تحصیل کنید.

موسسه تکنولوژی شیمی پراگ

موسسه تکنولوژی شیمی پراگ

موسسه تکنولوژی شیمی پراگ یکی از بهترین دانشگاه‌های چک برای افرادیست که قصد ادامه تحصیل در رشته‌های شیمی، مهندسی شیمی، بیوشیمی، بیوتکنولوژی و شیمی تغذیه را دارند. این دانشگاه شعب زیادی در زمینه فناوری روز دارد. به‌طورکلی رشته‌هایی که در این دانشگاه تدریس می‌شوند جزء رشته‌های درآمدزا در آینده هستند.

در این دانشگاه معروف و مشهور آموزش‌ها در دو دانشکده ریاضی و شیمی انجام می‌شود. به‌طورکلی این موسسه یکی از هفت کالج برتر جمهوری چک در زمینه شیمی است و 3500 دانشجو در آن در حال تحصیل هستند.

هزینه تحصیل به صورت میانگین در موسسه تکنولوژی شیمی پراگ بین 1000 الی 2000 دلار در سال است.

دانشگاه فنی و مهندسی Liberec TUL

دانشگاه فنی و مهندسی Liberec TUL

این دانشگاه تنها دانشگاه ملی است که حدود 16000 دانشجو و شش دانشکده دارد. برخی از دانشکده‌های معروف این دانشگاه عبارتند از:

مهندسی مکانیک، مهندسی نساجی، اقتصاد، مکانیک الکترونیک و تربیت مدرس. البته دانشکده معماری یکی دانشکده‌های دیگریست که به تازگی به آن اضافه شده است.

در این دانشگاه علاوه بر دوره‌های آموزشی، دوره‌های یک‌ساله زبان نیز برگزار می‌شود. این دانشگاه می‌تواند گزینه مناسبی برای دانشجویان بین‌الملل باشد. بیشتر رشته‌های تحصیلی در این دانشگاه به زبان چکی و انگلیسی تدریس می‌شوند.

دانشگاه علوم زیستی CZU

دانشگاه علوم زیستی چک پراگ

کشور چک امروزه در بسیاری از رشته‌ها نظیر اقتصاد، علوم تربیتی، بیولوژی و کشاورزی، غذا و منابع طبیعی دانشجو می‌گیرد.

دانشگاه علوم تربیتی czu نیز در زمینه جنگلداری و همچنین محیط‌زیست در رشته‌های استوایی و نیمه استوایی و آموزش و ارتباطات نیرو می‌پذیرد. این دانشگاه به‌طورکلی دارای 6 واحد آموزشی است و در زمینه رشته‌های کشاورزی و همچنین زیرشاخه‌های آن، دومین دانشکده بزرگ جمهوری چک محسوب می‌شود.

دانشگاه علوم پزشکی ماساریک

دانشگاه علوم پزشکی ماساریک جمهوری چک

این دانشگاه دومین دانشگاه ملی و مهم در جمهوری چک است. در حال حاضر تا به امروز 9 دانشکده و بیش از 200 دپارتمان و موسسه در این دانشگاه ساخته و وجود دارد.

دانشگاه علوم پزشکی ماساریک را در سال 1919 تاسیس کردند و این دانشگاه سهم بسیار بالایی در زندگی اجتماعی و فرهنگی داشت. جالب است بدانید که شرایط بورسیه در این دانشگاه به صورت رایگان برای دانشجویان فراهم شده و افراد می‌توانند در رشته‌های مختلف و موجود این دانشگاه تحصیل کنند.

این دانشگاه دارای دانشکده‌های مختلف در رشته‌های پزشکی، علوم، تربیت مدرس، انفورماتیک و علوم ورزشی است.

دانشگاه فناوری برنو

دانشگاه فناوری برنو، جمهوری چک

این دانشگاه در شهر برنو واقع شده و در زمینه معماری، فنی و مهندسی، مهندسی الکترونیک و ارتباطات، فناوری اطلاعات، هنرهای زیبا، بازرگانی و مدیریت فعال است.

تنها دانشکده شیمی این دانشگاه بیش از 60 زیرشاخه تحصیلی را پوشش می‌دهد.

دانشگاه سیلسیان

دانشگاه سیلسیان، جمهوری چک

این دانشگاه نیز یکی دیگر از دانشگاه‌های معتبر جمهوری چک محسوب می‌شود. دانشگاه سیلسیان در زمینه فلسفه و علوم فعالیت می‌کند و در حوزه‌های دیگری مانند مدیریت بازرگانی و ریاضی نیز به نتیجه خوبی رسیده است.

این دانشگاه در بخش علوم و تحقیق بسیار عالی عمل کرده و بانکداری جزء رشته‌های مهم این دانشگاه محسوب می‌شود. البته ناگفته نماند که رشته‌های جالبی مانند عکاسی نیز در این دانشگاه تدریس می‌شود.

دانشگاه‌های مورد تایید ایران

برخی از دانشگاه‌های مورد تایید وزارت‌های مختلف کشور ایران در چک عبارتند از:

دانشگاه‌های مورد تایید وزارت بهداشت در جمهوری چک

 • Charles University
 • Palacký University in Olomouc
 • Masaryk University Brno

دانشگاه‌های مورد تایید وزارت علوم در چک

گروه الف:

 • Charles University in Prague

گروه ب:

 • Czech University of Life Sciences Prague  (فقط رشته‌های کشاورزی و منابع طبیعی، جنگلداری، شیلات، دامداری و رشته‌های وابسته)
 • Brno University of Technology
 • Czech Technical University In Prague
 • Masaryk University
 • University of Economics Prague
 • Palacky University in Olomoue

گروه ج:

 • University of West Bohemia
 • Tomas Bata University in Zlin صرفاً دانشکده تکنولوژی
 • University of South Bohemia
 • Academy of performing arts in Prague – Film & Tv school

رنکینگ دانشگاه‌های چک

از قرن 14 تاکنون جمهوری چک پیشرفت چشمگیری در سیستم آموزش دانشگاهی داشته است؛ بنابراین می‌تواند یکی از مقاصد مهم تحصیلی برای دانشجویان بین‌الملل باشد. در حال حاضر در این کشور 70 دانشگاه در حال فعالیت و آموزش هستند که بیش از نیمی از آنها به صورت خصوصی در حال فعالیت‌اند. در ادامه چند مورد از بهترین دانشگاه‌های جهانی در جمهوری چک را که از نظر رنکینگ‌های داخلی و جهانی بسیار بالا هستند بررسی خواهیم کرد.

رتبه داخلی

رتبه جهانی 2022

دانشگاه

1

207

دانشگاه چارلز

2

277

دانشگاه ماساریک

5

894

دانشگاه Palacky Olomouc

12

1646

دانشگاه بوهمیای جنوبی

4

684

دانشگاه صنعتی برنو

3

455

دانشگاه فنی چک (CTU)

15

2291

دانشگاه پردوبیس

14

2208

دانشگاه شیمی و فناوری پراگ

11

1599

دانشگاه مندل در برنو

10

1559

دانشگاه فنی لیبرسک

مدارک مورد نیاز برای پذیرش در چک

تمامی دانشجویان قبل از اقدام برای دریافت ویزای تحصیلی چک باید ابتدا مدارک لازم را آماده کرده تا در زمان مقرر به سفارت جمهوری چک مراجعه کنند. مدارک لازم جهت پذیرش و اخذ ویزای تحصیلی چک عبارت است از:

شهریه دانشگاه‌های چک

هزینه‌های تحصیل در جمهوری چک به عوامل مختلفی نظیر نوع دانشگاه، مقطع تحصیلی یا رشته تحصیلی می‌تواند متفاوت باشد.

شهریه دانشگاه‌های دولتی چک

برای پذیرش در دانشگاه‌های ملی یا همان دولتی جمهوری چک، متقاضیان باید به زبان چکی مسلط باشند. برای تمامی دانشجویانی که به زبان چکی مسلط هستند، هزینه تحصیل رایگان بوده و دانشجو هیچ هزینه‌ای را به دانشگاه دولتی پرداخت نمی‌کند. این شرایط برای تمامی افراد با هر ملیتی فراهم است. دانشگاه چارلز، دانشگاه ماساریک، دانشگاه الوموک و… جزء دانشگاه‌های معتبر و دولتی چک هستند.

شهریه دانشگاه‌های خصوصی چک

متقاضیان یا دانشجویانی که به زبان چکی مسلط نیستند باید در دانشگاه غیردولتی یا همان خصوصی تحصیلات خود را ادامه دهند. تحصیل در این دانشگاه‌ها رایگان نیست و شامل هزینه (شهریه) خواهد بود. میانگین شهریه در دانشگاه خصوصی بین 4000 تا 10000 یورو در سال است.

محبوب‌ترین رشته‌های تحصیلی در جمهوری چک

محبوب‌ترین رشته‌های تحصیلی چک

تنوع رشته‌های دانشگاهی در جمهوری چک بسیار زیاد است و متقاضیان می‌توانند در هر رشته‌ای که دوست دارند ادامه تحصیل بدهند و برای آینده خود برنامه‌ریزی داشته باشند؛ اما بر اساس برخی آمار به‌دست‌آمده برخی از رشته‌های پزشکی و غیرپزشکی در این کشور طرفداران بیشتری دارند و به عبارتی محبوب‌ترین رشته‌های کشور چک هستند. برخی از آنها به شرح زیر است:

البته رشته‌های دیگری مانند جنگلداری، محیط‌ زیست، مکانیک الکترونیک،  و… در این کشور در حال آموزش است که شما می‌توانید بر اساس علاقه خود یکی از آنها را به دلخواه انتخاب کنید.

شرایط پذیرش در دانشگاه‌های چک

اگر شما هم قصد سفر به جمهوری چک را دارید و دوست دارید سفر تحصیلی خود را در این کشور آغاز کنید قبل از هر چیزی باید شرایط لازم را داشته باشید. شروط لازم پذیرش در دانشگاه‌های چک را می‌توان در سه مورد زیر خلاصه کرد:

اتمام دوره تحصیلی قبلی

یکی از اصلی‌ترین و مهم‌ترین شرط تحصیل در جمهوری چک به اتمام رساندن دوران تحصیل قبلی و ارائه مدرک تحصیلی به دانشگاه موردنظر است. به عنوان مثال اگر قصد دارید در مقطع فوق‌لیسانس از دانشگاه چک پذیرش دریافت کنید باید قبل از هر چیزی مدارک و ریزنمرات دوره لیسانس خود را به دانشگاه ارائه نمایید.

تسلط به زبان انگلیسی

دومین شرط تحصیل در کشور چک، تسلط داشتن به زبان انگلیسی است. چرا که در اکثر مواقع آموزش‌های دانشگاه‌ها به دانشجویان بین‌الملل به زبان انگلیسی است.

البته همان‌طور که در بالاتر اشاره شد برخی از دانشگاه‌های این کشور به زبان چکی دوره‌های آموزشی خود را تدریس می‌کنند که تحصیل در این دانشگاه رایگان است. اگر شما هم دوست دارید شانس خود را امتحان کنید باید ابتدا به زبان چکی مسلط شوید. حال شاید بپرسید چرا شانس؟ زیرا پذیرش این دانشگاه‌ها برای دانشجویان بومی راحت‌تر از دانشجویان بین‌المللی و خارجی است. به عبارتی اولویت متقاضیان بومی هستند.

کسب نمره قبولی در آزمون ورودی

بسیاری از متقاضیان که قصد دارند در رشته‌های بسیار خوب یا دانشگاه‌های فوق‌العاده عالی تحصیلات خود را بگذرانند باید حتما قبل از پذیرش در آزمون ورودی دانشگاه انتخابی خود شرکت کنند. به عنوان مثال افرادی که قصد ادامه تحصیل در رشته‌های پزشکی نظیر داروسازی یا دندانپزشکی را دارند؛ شرکت در آزمون ورودی دانشگاه الزام است.

شما در صورت داشتن شرایط بالا می‌توانید درخواست خود را جهت اخذ ویزای تحصیلی و پذیرش در دانشگاه انتخابی ارسال کنید. با وجود سه شرط بالا و همچنین کامل بودن مدارک لازم امکان ریجکتی شما کمتر خواهد بود.

ویزای تحصیلی چک

دانشجویانی که در اروپا زندگی می‌کنند جهت زندگی و همچنین تحصیل در جمهوری چک نیاز به ویزای تحصیلی ندارند؛ اما افرادی که در کشورهای دیگر و خارج از اروپا مانند ایران زندگی می‌کنند نیاز به اخذ ویزای تحصیلی چک دارند. برخی مدارک جهت اخذ ویزای تحصیلی چک عبارتست از:

بورسیه تحصیلی چک

یکی دیگر از کشورهایی که برای دانشجویان خارجی بورسیه تحصیلی در نظر می‌گیرد، جمهوری چک است. در دانشگاه‌ها به دو زبان انگلیسی و همچنین چکی افراد می‌توانند ادامه تحصیل بدهند. ازاین‌رو جمهوری چک برای افرادی که به زبان چکی یا انگلیسی مسلط هستند بورسیه در مقطع دکتری و کارشناسی ارشد بورسیه در نظر گرفته است.

البته متقاضیان می‌توانند برای دریافت مدرک زبان یا آمادگی برای ورود به مدرسه یا مقطع کارشناسی، در دوره‌های یک‌ساله شرکت کنند. به این دانشجویان نیز بورسیه تحصیلی تعلق می‌گیرد. 

ناگفته نماند که متاسفانه این شرایط برای دانشجویان ایرانی صادق نیست.

چگونه برای تحصیل در دانشگاه‌های چک اپلای کنیم؟

همان‌طور که در ابتدا بیان کردیم جهت اپلای کردن در یک دانشگاه جمهوری چک، باید ابتدا مدارک لازم را که در بالا بیان کردیم آماده کنید و شرایط لازم اخذ ویزای تحصیلی را مورد بررسی قرار دهید.

پس از این با یکی از اساتید دانشگاه مورد نظر ارتباط برقرار کنید و فرم درخواست خود را بدهید. پس از انجام همه این کارها می‌توانید به فکر اپلای در دانشگاه مورد نظر فکر کنید.

مهارت زبان برای تحصیل در چک

همانطور که در بالاتر نیز مطالعه کردید آموزش مهارت زبان برای تحصیل در چک بسیار مهم است. به همین منظور قبل از انجام کارهای مهاجرت خود به چک باید ابتدا در یکی از آموزشگاه‌های معتبر ایران اقدام به اخذ مدرک زبان انگلیسی یا چکی کنید؛ اما اگر فرصت آموزش در ایران را ندارید هیچ جای نگرانی نیست و همان‌گونه که در بالاتر نیز بیان کردیم شما می‌توانید قبل از ورود به دانشگاه یک سال در کالج‌های زبان چک مهارت زبان خود را تقویت کنید.

مدرک زبان برای تحصیل در چک

برای ادامه تحصیل در جمهوری چک و همچنین دریافت ویزای تحصیلی در مقاطع مختلف، وجود و ارائه مدرک آیتلس لازم بوده و شما باید حتما اقدام به دریافت آن کنید.

جهت اخذ ویزا در هر مقطع نمره آیتلس می‌تواند متفاوت باشد.

تحصیل در چک بدون مدرک زبان

شما می‌توانید بدون دارا بودن مدرک زبان اقدام به اخذ ویزای تحصیلی کنید؛ اما پس از انجام کارهای مهاجرت باید قبل از ورود به دانشگاه در کالج‌های مربوطه زبان، مهارت زبان انگلیسی خود را تقویت کنید

ددلاین دانشگاه‌های چک

زمان ارسال درخواست به‌منظور اخذ ویزای تحصیلی در جمهوری چک بسته به نوع رشته و دانشگاه می‌تواند متفاوت باشد به همین منظور باید بر اساس رشته و دانشگاه به ددلاین و زمان ارسال درخواست توجه کنید؛ اما به‌طورکلی ددلاین ارسال درخواست تحصیل در دانشگاه‌های چک معمولا بین ماه فوریه تا آوریل هر سال است.

خوابگاه‌های دانشجویی در چک

خوابگاه‌های تحصیلی در کشور چک همگی دارای امکانات منحصربه‌فردی هستند. در نظر داشته باشید که وضعیت خوابگاه‌های تحصیلی در جمهوری چک در برخی دانشگاه‌ها مانند دانشگاه‌های پزشکی فوق‌العاده است. به‌طورکلی وضعیت خوابگاه‌ها در جمهوری چک بسیار خوب بوده و در زمینه‌های مختلفی ارزیابی می‌شود.

سیستم بهداشت و درمان در فضای خوابگاهی دیده می‌شود و هر خوابگاه به طور مجزا دارای اورژانس‌های مختلفی است. فضا و تجهیزات خوابگاهی در کشور چک ایده‌آل و بسیار مناسب است. هزینه خوابگاه‌ها در جمهوری چک را دانشگاه‌ها تعیین می‌کنند.

کار حین تحصیل در کشور چک

همانطور که در قسمت بالاتر نیز اشاره شد، دانشجویان بسته به مقطع تحصیلی خود می‌توانند حین تحصیل به صورت پاره‌وقت کار کنند. دانشجویان مقطع کارشناسی در هفته 10 ساعت، مقطع ارشد در هفته 20 ساعت و در مقطع دکتری نیز در هفته 30 ساعت اجازه کار دارند.

کار پس از تحصیل در چک

تمامی دانشجویان دانشگاه‌های جمهوری چک می‌توانند بعد از فراغت از تحصیل به صورت تمام‌وقت در کشور چک مشغول به کار شوند؛ بنابراین اگر در شغلی مرتبط با رشته تحصیلی خود شروع به فعالیت کردید، پس از بستن قرارداد رسمی با شرکت مورد نظر می‌توانید ویزای تحصیلی خود را به ویزای کار تبدیل کنید.

اقامت پس از تحصیل

تمامی دانشجویان خارجی که در جمهوری چک در حال تحصیل هستند می‌توانند پس از فارغ‌التحصیلی شغل مناسب با رشته خود را در چک پیدا کنند و در آنجا مشغول به کار شوند. این افراد پس از 3 تا 5 سال کار و همچنین پرداخت مالیات منظم می‌توانند برای اقامت دائم خود اقدامات لازم را انجام دهند. برای این کار باید مدارک زیر را داشته باشند:

 • فرم تکمیل‌شده درخواست اقامت دائم جمهوری چک
 • مدارک هویتی
 • دو قطعه عکس
 • بیمه درمانی
 • ارائه مدارک محل اقامت تا زمان اعتبار ویزا
 • تأییدیه از جانب دعوت‌کننده (به عنوان مثال: قرارداد کاری)

در پایان

امکانات تحصیل در جمهوری چک، این کشور را به یکی از مقاصد تحصیلی عالی برای دانشجویان تبدیل کرده است. متقاضیان از تمام کشورهای دنیا می‌توانند مدارک خود را جهت اخذ ویزای تحصیلی و گرفتن پذیرش از دانشگاه‌های بسیار باکیفیت این دانشگاه از طریق سایت هر دانشگاه ارسال کرده و آینده تحصیلی خود را در این کشور بسیار عالی برای تحصیل، کار و زندگی رقم بزنند.

سوالات متداول

دانشجویان مقطع کارشناسی در هفته 10 ساعت، مقطع ارشد در هفته 20 ساعت و در مقطع دکتری نیز در هفته 30 ساعت اجازه کار دارند.

دانشگاه چارلز یکی از بهترین دانشگاه‌های چک برای تحصیل ایرانی ها است

رشته‌های پزشکی، دندانپزشکی و فیزیوتراپی از بهترین رشته‌های تحصیل در چک هستند.

بله، تمامی دانشجویان دانشگاه‌های جمهوری چک می‌توانند بعد از فراغت از تحصیل به صورت تمام‌وقت در کشور چک مشغول به کار شوند

برای مشاوره دریافت ویزا و پذیرش تحصیلی در جمهوری چک با ما تماس بگیرید

Call Now Button