جمهوری چک

معرفی جمهوری چک

آشنایی با جمهوری چک

جمهوری چک مانند تمامی کشورهای حوزه اتحادیه اروپا می‌تواند مقصد مناسبی برای مهاجران ایرانی باشد.

تمامی افرادی که قصد مهاجرت کاری، تحصیلی، سرمایه‌گذاری، ازدواج و حتی گردشگری را دارند می‌توانند جمهوری چک را انتخاب کنند؛ اما به دلیل این که افراد اطلاعات دقیقی درباره نحوه زندگی، شرایط رفاهی، امکانات بهداشتی، هزینه‌های زندگی و… در این کشور به نسبت سایر کشورهای اروپایی را نداشته‌اند، تا به امروز مورد توجه همه قرار نگرفته است.

به همین منظور در ادامه توضیحات مختصری در مورد موقعیت جغرافیایی، هزینه‌ها، مزایا و معایب زندگی در جمهوری چک خواهیم داد. شاید با دانستن این اطلاعات مسیر مهاجرتی شما تغییر کند؛ بنابراین تا پایان این مطلب با ما همراه شوید.

تحصیل در جمهوری چک

موقعیت جغرافیایی جمهوری چک

جمهوری چک در مرکزی‌ترین بخش اروپا قرار گرفته است و یکی از کشورهای حوزه اتحادیه اروپا و شینگن محسوب می‌شود. در سال 1990 میلادی این کشور به‌طور رسمی جدایی خود از کشور چکسلواکی را اعلام نمود و در حال حاضر در رتبه 115 کشورهای بزرگ جهان قرار دارد؛ بنابراین می‌تواند گزینه مناسبی برای مهاجرت و پیشرفت در آینده باشد.

جمهوری چک یکی از کشورهای بسیار پیشرفته با مساحتی برابر با 78 هزار و 865 کیلومترمربع است. بخش صنعت در این کشور بیشتر در زمینه تولیدات فعال بوده و حدود 37 درصد بخش تولیدات به منابع سنگین اختصاص دارد. لوازم یدکی و ماشین آلات و فلزات سنگین یکی از محصولات صادراتی بسیار مهم در این کشور است. البته ناگفته نماند که مواد شیمیایی و زغال‌سنگ نیز از دیگر محصولات صادراتی در این کشور محسوب می‌شوند.

از نظر نظام سیاسی دارای یک دموکراسی نیابتی پارلمانی است که نخست‌وزیر در آن رئیس کشور بوده و مجلس نمایندگان آن حدود 200 عضو و مجلس سنا نیز دارای 81 نفر عضو هستند. به‌طورکلی در این کشور هر 5 سال یک‌بار رئیس‌جمهور تغییر می‌کند و معمولا رئیس‌جمهور دارای قدرت بالایی در کشور نیست.

از نظر موقعیت جغرافیایی دور تا دور این کشور را خشکی در برگرفته است. چک از شمال شرقی با لهستان، از غرب با آلمان، از شرق با اسلواکی و از جنوب با اتریش هم‌جوار و هم‌مرز است. مناطق کوهستانی و جنگلی بخش عظیمی از این کشور را تشکیل می‌دهند. مردمان جمهوری چک به دریا دسترسی ندارند.

جمعیت چک

جمعیت جمهوری چک حدودا 11 میلیون نفر است. به‌طورکلی از نظر جمعیتی این کشور در رتبه 84 جهان قرار دارد. 3 میلیون از 11 میلیون نفر جمعیت چک در پراگ که پایتخت رسمی این کشور است زندگی می‌کنند. ایرانیان بسیار زیادی به این کشور مهاجرت کردند و جمعیت آنها روزبه‌روز در جمهوری چک رو به افزایش است.

پایتخت و شهرهای مهم

همان‌طور که در قسمت بالا نیز مطالعه کردید، پایتخت جمهوری چک، پراگ است. تقریبا یک‌سوم جمعیت این کشور در این شهر بزرگ که به عروس اروپا نیز معروف است، زندگی می‌کنند. جمهوری چک دارای شهرهای بسیار زیاد دیگری نیز است که برخی از آنها عبارت است از:

پراگ (عروس اروپا)

پراگ جمهوری چک

پراگ قلب اروپاست و یکی از بهترین شهرهای این قاره و مرکز اقتصادی و فرهنگی مهم است. به دلیل زیبایی و جاذبه‌های بسیار زیادی که در این شهر وجود دارد همه آن را به عنوان عروس اروپا می‌شناسند.

این شهر بزرگ در جمهوری چک، میراث غنی معماری است که منعکس‌کننده جریان‌های نامشخص تاریخ Bohemia است. با دیدن این شهر زندگی می‌توانید شهری بیش از 1000 سال پیش را تصور کنید. جاذبه‌های گردشگری و نقاط دیدنی پراگ به حدی زیبا و فراوان است که شاید مدت‌ها پس از مهاجرت هنوز نیمی از آن را ندیده باشید.

یکی از بهترین جاذبه‌های دیدنی پراگ، پل چارلز است که در کنار رودخانه Vltava واقع شده است. مسیر سیم پیچ ویلتوا و همچنین قلعه پراگ از دیدنی‌های بسیار شگفت‌انگیز پراگ است که چشم هر بیننده‌ای را به خود جذب می‌کند. خیابان‌های باریک و رستوران‌های کوچک محلی در این شهر و در میدان Wenceslas و همچنین پارک‌های مدرن و تحولات خانه‌ها تضاد جالبی در شهر ایجاد کرده که بسیار دیدنی است.

شهر برنو

برنو جمهوری چک

یکی دیگر از شهرهای زیبا که در شرق جمهوری چک قرار گرفته و با اسلواکی و اتریش هم‌مرز است، برنو نام دارد. برنو دومین شهر بزرگ و مهم چک پس از پراگ است. این شهر بزرگ در سال‌های 1641 و 1948 پایتخت جمهوری چک بوده و همیشه به عنوان یک نهاد اداری از این شهر یاد می‌کنند؛ اما با این وجود برنو یکی از سه سرزمین تاریخی چک محسوب می‌شود. در واقع بسیاری برنو را به پایتخت سنتی چک می‌شناسند.

در برنو نمایشگاه‌های مختلف و بین‌المللی زیادی برگزار می‌شود و این شهر را مرکز برگزاری نمایشگاه‌ها می‌دانند. نمایشگاه بین‌المللی برنو در سال 1928 ساخته و افتتاح گردید و آن را به عنوان بزرگترین سال نمایشگاهی در اروپا می‌شناسند. هرساله بیش از 50 نمایشگاه تجاری و رویدادهای مختلف در این شهر بزرگ برگزار می‌شود که مردم از آنها استقبال بی‌نظیری می‌کنند.

شاید شهر پراگ پایتخت رسمی جمهوری چک شناخته شود اما از لحاظ نمایشگاه‌های تجاری به‌پای شهر برنو نمی‌رسد. بسیاری از مردمان جهان به برنو لقب پایتخت نمایشگاه‌های تجاری داده‌اند. البته ناگفته نماند که تنها دلیل بازدید، معروفیت و شهر برنو نمایشگاه‌های آن نیست. این شهر نشانه‌های معماری بی‌شماری دارد که بازدید از هر یک می‌تواند فرهنگ غنی این کشور را خاطرنشان کند. هرساله در شهر برنو چک مراسم موسیقی سنتی نیز برگزار می‌شود.

شهر اوستراوا

اوستراوا جمهوری چک

یکی از شهرهای بسیار زیبا جمهوری چک، اوستراوا است. این شهر صنعتی‌ترین شهر کشور چک بوده و در شمال شرقی کشور در یک منطقه جغرافیایی به نام Silesia قرار گرفته است. این شهر مرزی تنها چند کیلومتر با کشور لهستان فاصله دارد. اوستراوا را یک حوضه غنی از زغال‌سنگ سیاه احاطه کرده که همین امر موجب شده تا این شهر را به عنوان یکی از شهرهای صنعتی و به عنوان پایتخت معدن در جمهوری چک بشناسند.

هنگامی‌که نیروگاه‌های زغال‌سنگ در این کشور کشف و گسترش یافت، تجارت صنعت و معدن در این شهر رونق گرفت. البته تنها صنعتی بودن این شهر موجب محبوبیت و شهرت آن نبوده اسنت، بلکه در این شهر زیبا و صنعتی هرساله تئاترهای بسیار جذابی برگزار می‌شود که اغلب آنها حکایت از تاریخ اروپا دارند. امروزه اوستراوا با کمک ثروتمندان تبدیل به یک مرکز فرهنگی و صنعتی شده است.

شهر پلزن

پلزن جمهوری چک

یکی از شهرهای بزرگ و پرجمعیت جمهوری چک پلزن است. این شهر یکی از مراکز صنعتی، تجاری، فرهنگی و اداری است. در اطراف این شهر چهار رودخانه اوهلاوا، اوسلاوا، رادبوزا و موراوا خودنمایی می‌کنند. این شهر توسط پادشاه ونزلسلاس دوم در سال 1295 ساخته شد و استانداردهای فرهنگی و اقتصادی غنی در این شهر توسط این پادشاه بنیان‌گذاری و تقویت شده است.

این شهر باستانی در سال 1989 میلادی به عنوان یک مکان تاریخی شناخته شد و در آن تعداد بی‌شماری مکان تاریخی وجود دارد که باید از همه آنها محافظت نمود. سنگ‌های غنی معماری و همچنین تالار شهر رنسانس از جمله این مکان‌‍‌های دیدنی تاریخی محسوب می‌شوند. برخی دیگر از مکان‌های دیدنی تاریخی شهر پلزن عبارتند از:

 • تئاتر شهر
 • موزه
 • تالار بورگر
 • خانه‌هایی با نقوش برجسته Mikolas Ales

همه این مکان‌های دیدنی مرتبط به قرن نوزدهم است.

زبان رسمی و زبان دوم

مردمان جمهوری چک به زبان اسلاوی با یکدیگر صحبت می‌کنند اما در برخی از دانشگاه‌ها و همچنین مراکز آموزشی، دروس مختلف به زبان انگلیسی نیز تدریس می‌شوند.

به‌طورکلی می‌توان این‌گونه طبقه‌بندی کرد:

 • 95 درصد مردمان چک به زبان اسلاوی یا چکی صحبت می‌کنند.
 • 3 درصد از آنها به زبان اسلواکی حرف می‌زنند.
 • 2 درصد از آنها به زبان‌های دیگر مانند آلمانی، انگلیسی، لهستانی و مجارستانی با یکدیگر ارتباط برقرار می‌کنند.

آب‌وهوای چک

جمهوری چک مانند سایر کشورهای اروپایی دیگر دارای آب‌وهوای معتدل و مرطوب است. به‌طورکلی در زمستان هوای سرد را در این کشور شاهد هستید و در تابستان هوای گرم و معتدل را احساس می‌کنید. میزان بارندگی سالانه کشور چک به نسبت سایر کشورهای اروپایی بالا بوده که همین امر موجب حاصل‌خیزی خاک آن و همچنین طبیعتی سرسبز شده است.

اقتصاد جمهوری چک

همان‌طور که در ابتدای این مقاله نیز مطالعه کردید، جمهوری چک عضو کشورهای حوزه اتحادیه اروپاست. به همین منظور احتمالا حدس می‌زنید که واحد پولی این کشور نیز یورو باشد اما واحد پول کشور چک کرون است. به همین دلیل مردمان چک برای تجارت یا صادرات و واردات با کشورهای حوزه اتحادیه اروپا مجبور به تبدیل ارز هستند.

تولید ناخالص کشور چک، میزان رشد اقتصادی و نرخ بیکاری و همچنین امکان اشتغال را نشان می‌دهد. در جمهوری چک نرخ تولیدات ناخالص داخلی سالیانه برابر با 1.3 میلیارد دلار است. این میزان به‌طورکلی 4 درصد به صنعت کشاورزی، 9.5 درصد به بخش خدمات و 7.5 درصد به بخش صنعت تولید، اختصاص دارد؛ بنابراین با توجه به این میزان می‌توان نرخ بیکاری در چک را 6.5 درصد و نرخ تورم سالیانه را 6 درصد اعلام نمود.

مذهب

به‌طورکلی مردم چک به دین و مذهب مشخصی پایبند نیستند و تنها 10 درصد از این افراد به دین مسیح معتقد و به‌اصطلاح مسیحی هستند.

فرهنگ در جمهوری چک

کشور چک یکی از کشورهای غنی از فرهنگ است. در میان مردمان این کشور، خانواده جایگاه بسیار والا و بالایی دارد. به همین منظور آنها معمولا یک وعده غذایی (به‌عنوان‌مثال شام) را در کنار خانواده دور یک میز میل می‌کنند. در کشور چک ممکن است در یک خانه پدربزرگ و مادربزرگ‌ها نیز با اهالی خانه زندگی کنند. معمولا به این خانه‌ها که همه دورهم جمع هستند، خانه‌های خانوادگی می‌گویند.

بر اساس یک سنت یا فرهنگ قدیمی دولت جمهوری چک مانند ایران، وظیفه تامین معاش خانواده را بر عهده پدر (مرد) خانواده گذاشته است. در این فرهنگ خانه‌داری بر عهده زن خانواده است. به همین منظور هر زنی که کودکی به دنیا می‌آورد دولت به او به مدت 4 سال حق زایمان پرداخت می‌کند.

آداب و رسوم

یکی از آداب مهم کشور چک، آداب معاشرت است. مردم چک در برخورد اول با شما کاملا خشک و رسمی صحبت خواهند کرد. این افراد اصولا با دست دادن و یک صحبت کوتاه با شما آشنا می‌شوند. در سلام و احوالپرسی‌ها آنها را با نام کوچک صدا نزنید. مگر آنکه این افراد به شما اجازه چنین کاری را از قبل داده‌ باشند. در غیر این صورت این کار را به‌منزله بی‌احترامی و تحقیر می‌دانند.

اگر به منزل یک نفر در چک دعوت شدید حتما یک هدیه کوچک مانند گل یا شکلات برای او خریداری کنید. البته به این نکته توجه کنید در آداب چک برای افراد بالاتر از 35 سال معمولا گل می‌برند؛ زیرا در آداب و رسوم جمهوری چک افراد پس از دریافت گل، برداشت رمانتیکی خواهند داشت.

شاید برایتان جالب باشد اما در آداب و رسوم مردمان چک عدد 13 بدشانسی می‎آورد به همین منظور برای خریدن گل به این نکته توجه کنید و هیچ‌وقت 13 شاخه گل خریداری نکنید. علاوه بر عدد 13، سعی کنید از خرید گل لیلیوم نیز خودداری کنید چرا که آنها این گل را در مراسم خاکسپاری استفاده می‌کنند و به کسی هدیه نمی‌دهند.

مزایا و معایب زندگی در چک

زندگی در کشور زیبای چک می‌تواند مزیت‌های بسیار زیادی برای شما داشته باشد؛ اما در کنار این مزایا، معایبی نیز وجود دارد که شاید با بررسی آنها بتوانید برای مهاجرت تصمیم درست‌تری اتخاذ کنید. در ادامه به برخی از مزایا و معایب زندگی در این کشور خواهیم پرداخت.

مزایای زندگی در کشور چک

یکی از مهم‌ترین مزیت‌های زندگی در کشور چک، کیفیت بسیار بالای سیستم آموزشی و فرهنگ غنی جمهوری چک است. به همین منظور افراد می‌توانند پس از مهاجرت در کشور چک به راحتی با فرهنگی بالا در کنار مردم زندگی و در سیستم‌های آموزشی باکیفیت ادامه تحصیل دهند.

برخی دیگر از مزایای بسیار فوق‌العاده زندگی در جمهوری چک عبارتند از:

 • امکان تحصیل رایگان به زبان چکی
 • برگزاری دوره آمادگی قبل از شروع تحصیل
 • امکان بورسیه
 • عدم نژادپرستی
 • امکان کار در کنار تحصیل
 • امکان تحصیل در یک فضای آموزشی هوشمند و اخذ مدرک مورد تایید وزارت علوم و بهداشت کشور ایران

معایب و مشکلات زندگی در چک

هر کشوری در کنار مزایای فوق‌العاده، قطعا معایبی نیز دارد. معایب تحصیل در جمهوری چک عبارتند از:

 • یادگیری زبان چکی به‌منظور تحصیل رایگان بسیار دشوار است.
 • اغلب دانشگاه‌های این کشور به‌منظور عدم تسلط دانشجو به زبان چکی، از دانشجویان مبلغی را اضافه‌تر از شهریه دریافت می‌کنند.
 • برخورد سرد اغلب مردم اروپایی گاهی ممکن است، مغایر با فرهنگ و نحوه برخورد دانشجویان بین‌المللی باشد.

هزینه‌ها و مخارج زندگی دانشجویی در اتریش

همان‌طور که در بالا مطالعه کردید، زندگی در کشور چک مزیت‌ها و مشکلات مختلفی دارد. هزینه زندگی در جمهوری چک با توجه به شرایط اقتصادی کنونی برای هر فرد به‌طور میانگین بین 700 الی 1000 یورو است.

البته این هزینه بسته به علایق و برخی کارهای متفرقه می‌تواند اضافه‌تر هم باشد؛ بنابراین این یک میانگین حداقلی و یک زندگی معمولی در این کشور است.

در پایان

با توجه به توضیحات بالا اگر برای مهاجرت تحصیلی به جمهوری چک هنوز مردد هستید پیشنهاد میکنیم مطلب تحصیل در جمهوری چک را نیز بخوانید

در صورت وجود هرگونه سوالی در مورد طرق مهاجرت به این کشور می‌توانید با کارشناسان ما در گروه آریا تماس حاصل نمایید.

برای مشاوره دریافت ویزا و پذیرش تحصیلی در جمهوری چک با ما تماس بگیرید

Call Now Button