دانشگاه فنی مونیخ

Technical University of Munich

دانشگاه فنی مونیخ

دانشگاه فنی مونیخ

Technical University of Munich

دانشگاه فنی مونیخ (TUM) از نظر کیفیت آموزشی و سطح علمی فارغ‌التحصیلان، به‌رغم بسیاری از سازمان‌های بین‌المللی رتبه‌بندی، یکی از بهترین دانشگاه‌های دنیا محسوب می‌شود. در جدیدترین رتبه‌بندی “نظام دانشگاهی QS”، دانشگاه فنی مونیخ، برای دومین سال متوالی در رتبه ششم جهان قرار دارد.

برای متقاضیان علاقه‌مند به تحصیل در آلمان، دانشگاه فنی مونیخ دارای برترین امکانات آموزشی، به‌خصوص در زمینه‌های تحقیقاتی و پژوهشی در پیشرفته بوده است. این دانشگاه همجنین فرصت‌های یادگیری منحصر به فردی برای متقاضیان علاقه مند به تحصیل در این دانشگاه فراهم آورده است.

این دانشگاه در کنار دانشگاه کمبریج، به عنوان یکی از دو مؤسسه اروپایی در بین 10 کشور برتر جهان قرار دارد که امکان مهاجرت به آلمان را در راستای ویزای تحصیلی فراهم ساخته است. این دانشگاه با ارائه انواع کمک هزینه و بورسیه تحصیلی در مقاطع عالی (کارشناسی ارشد و دکتری)، به ارائه راه‌حل‌هایی مهم برای رویارویی با چالش‌های اساسی در جامعه پرداخته است. دانشگاه مونیخ، به‌ویژه در زمینه‌های علمی زیر همواره پیشگام بوده است:

 • بهداشت و تغذیه
 • انرژی و منابع طبیعی
 • محیط و اقلیم
 • اطلاعات و ارتباطات
 • مسکن و زیرساخت ها

دانشگاه مونیخ با رویکرد و روحیه‌ای کارآفرین، همواره اندیشیده و وارد عمل شده است. شما می‌توانید از طریق تحصیل در آلمان، بلاخص تحصیل در دانشگاه مونیخ، شرایط تحصیلی و شغلی مناسبی را در راستای مهاجرت به آلمان برای خود و خانواده خود فراهم سازید. هدف این دانشگاه، ایجاد نوعی ارزش‌گذاری پایدار برای جامعه و تبدیل شدن به یکی از دانشگاه های پیشگام و برتر در کل اروپاست.

دانشگاه فنی مونیخ

یک دانشگاه بین المللی در سطع عالی

کسب رتبه دارنده بهترین مغزها (ذهن‌های) برتر جهان، ایجاد اتحاد بین دانشگاه‌ها، سازمان‌ها، مؤسسات و شرکت‌های معتبر و به‌نام، حفظ و نگهداری جامعه‌ای از فارغ‌التحصیلان برتر و نخبه و ارائه خدمات کمک هزینه و بورسیه تحصیلی، همه اهدافی هستند که دانشگاه فنی مونیخ را به عنوان یک دانشگاه بین‌المللی در جایگاه رقابت با سایر دانشگاه‌های برتر جهان قرار داده است.

جهت تحصیل در آلمان، این دانشگاه همواره استعداد و اشتیاق به علم و دانش را در سطح وسیع و کاربردی به جهانیان نشان داده و در راستای مهاجرت به آلمان بستر مناسبی را برای رشد و موفقیت فراهم آورده است.

برنامه‌های آموزشی

هر برنامه آموزشی در دانشگاه فنی مونیخ، متناسب با مقطع تحصیلی مربوطه، یک روند پذیرشی از پیش تعریف شده‌ای دارد. این روند شامل مراحل زیر است:

 • ارزیابی توانایی برای تحصیل در مقطع کارشناسی آلمان

 • ارزیابی توانایی برای تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد آلمان

 • شرایط پذیرش محدود

 • شرایط پذیرش بدون محدودیت

دانشگاه فنی مونیخ طیف وسیعی از رشته‌ها را در مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد دکتری آموزش می‌دهد که این دوره ها عموماً به طور کامل به زبان انگلیسی تدریس می‌شوند.

مقطع کارشناسی در دانشگاه فنی مونیخ

شما ابتدا باید صلاحیت خود را برای تحصیل در دانشگاه مونیخ آلمان بررسی کنید! به طور کلی هر فرد دیپلمه دبیرستانی مستقیماً واجد شرایط برای تحصیل در دانشگاه‌های آلمان نخواهد بود. اولین گام برای تحصیل در آلمان در هر مقطع دانشگاهی، بررسی صلاحیت و ارزیابی مدارک تحصیلی متقاضیان طی دو مرحله زیر می‌باشد:

 • مراجعه به سامانۀ پذیرش برای خدمات مبادله دانشجویی (Student Exchange) در دانشگاه مد نظر
 • مراجعه به سیستم اطلاعاتی در مورد شناسایی مدارک تحصیلی متقاضیان بین‌المللیکه فقط به زبان آلمانی موجود است.

حال دو سؤال عموماً برای متقاضیان مطرح می‌شود:

آیا شما برای تحصیل در آلمان در  مقطع کارشناسی واجد شرایط هستید؟ اگر پاسخ بله باشد، می‌توانید در هر دانشگاهی از جمله در دانشگاه فنی مونیخ آلمان در مقطع کارشناسی اپلای کنید.

آیا شما برای تحصیل در آلمان برای مقطع کارشناسی صلاحیت ندارید؟ اگر پاسخ بله باشد، پس نمیتوانید مستقیماً برای تحصیل در مقطع کارشناسی اپلای کنید. با این وجود، شما گزینه‌های دیگری برای واجد شرایط شدن جهت دریافت مدرک دانشگاهی با تحصیلی دارید – برای مثال شما می‌توانید از طریق درگاه Studienkolleg جهت شرکت در دوره های آموزشی خاص این مؤسسه اقدام فرمایید.

مراحل اخذ پذیرش در دانشگاه فنی مونیخ

اپلای کردن برای تهیه و ارائه مدارک و اسناد اولیه:

در مرحله اول، باید صلاحیت شما توسط تیم ارزیاب مدارک دانشجویی (uni-assist) دانشگاه فنی مونیخ تأیید شود. قبل از مراجعه به وب‌سایت رسمی دانشگاه مونیخ، مطمئن شوید که آیا مدارک و اسناد اولیه (VPD) لازم را دارید یا خیر.

به طور کلی جهت تحصیل در آلمان، در هر دانشگاهی، اگر مدارکی برای درخواست پذیرش شما لازم باشد، باید از طریق تیم ارزیاب مدارک دانشجویی، درخواست VPD کنید. درخواست VPD تنها به عنوان درخواست پذیرش برای تحصیل در دانشگاه مورد نظر نیست. تیم ارزیاب، بررسی مدارک و ارزیابی مقدماتی صلاحیت ورود به دانشگاه را برای متقاضی در مقطع لیسانس و یا مدارک تحصیلی برای ورود به مقطع کارشناسی ارشد را انجام می دهد. سپس اقدام به چک کردن گواهینامه‌های (لایسنس) متقاضیان می‌کند تا مشخص کند که آنها در سیستم امتیازبندی تحصیلی آلمان چه نمراتی را کسب کرده‌اند و آیا برای بورسیه تحصیلی واجد شرایط هستند یا خیر. در واقع این مدارک (VPD) به متقاضیان نشان می‌دهد که آیا آنها برای تحصیل در تمامی گرایشات، یا فقط گرایشات و رشته‌های خاص، و یا تحصیلات تکمیلی (کارشناسی ارشد) واجد شرایط هستند یا خیر.

اثبات مهارت‌های زبانی:

در مسیر برای مهاجرت به آلمان از طریق تحصیل شما باید مهارت‌های زبانی خود را هنگام درخواست پذیرش اثبات کنید. برای موفقیت در تحصیلات خود، باید درک خوبی از زبان تدریس شونده در دانشگاه داشته باشید. با این وجود، بسته به برنامه و سوابق فردی‌تان ممکن است برای ادامه تحصیل در آلمان بر روی مهارت‌های زبانی خود تمرین کنید.

 • آزمونهای قابل قبول برای صلاحیت زبان

برای تحصیل در آلمان، دانشگاه فنی مونیخ آزمون گواهینامه یا مدرک زبان DAAD را برای زبان‌های مختلفی مانند ارائه انگلیسی، فرانسوی، ایتالیایی، اسپانیایی و پرتغالی ارائه می‌دهد. این مدرک زبان می‌تواند برای کارآموزی و برنامه‌های آموزشی یا تحصیلی در خارج از کشور آلمان مثل DAAD ، LAOTSE ، TUMexchange و BWL  قابل استفاده باشند.

مدارک لازم خود را به صورت ترجمه و اسکن شده تهیه و موقع اپلای ارائه كنید!

برای ارسال مدارک متقاضی جهت تحصیل در آلمان و یا اخذ بورسیه تحصیلی، نیاز به ارسال اصل مدارک از طریق خدماتی پستی نیست. این فرآیند کاملاً به صورت اینترنتی یا آنلاین انجام می‌‌پذیرد. در طی مراحل اپلای آنلاین، می‌بایست اسکن مدارک و اسناد خود را بارگذاری کنید. تصمیم در مورد قبول پذیرش شما بر اساس پرونده و فایل‌های ارسالی‌تان می‌باشد. پس از اخذ پذیرش از دانشگاه مورد نظر، دانشگاه برای ثبت‌نام نهایی شما به اصل مدارک (نسخۀ چاپی مدارک) نیاز خواهد داشت.

اگر پیشنهادی برای اخذ پذیرش از دانشگاه فنی مونیخ دریافت کرده‌اید، درگاه اینترنتی TUMonline ، لیستی از اسناد و مدارکی که دانشگاه مد نظر به عنوان مدرک معتبر برای ثبت‌نام به آنها نیاز دارد را ارائه می‌دهد.

توجه! به هیچ عنوان در ابتدای مراحل اخذ پذیرش اصل مدار‌ک‌تان را ارسال نکنید. دانشگاه نمی‌تواند مسئولیت مدارک‌تان را بر عهده بگیرد.  بنابراین برای مهاجرت به آلمان از طریق تحصیل دقت داشته باشید که تمام مدارک خود را اسکن کنید و اصل مدارک را نزد خود نگه دارید. حتماً اطمینان حاصل کنید که مدارک ارسالی با الزامات شرح داده شده جهت ارزیابی مدارک مطابقت داشته باشد.

هزینه های ماهانه را می توان بصورت زیر تخمین زد:

اجاره (با احتساب خدمات)350 تا 600 یورو
غذا و خوراکحدود 300 یورو
حمل و نقل عمومیحدود 50 یورو
بیمه درمانیحدود 80 یورو
هزینه تلفن / اینترنت / پخش45 یورو

به دلیل اجاره بالا در شهر مونیخ، لازم است برای شروع تحصیل در آلمان بدنبال جستجوی اسکان ارزان قیمت باشید. همچنین باید در جستجوی اسکان در حومه شهر مونیخ باشید که اغلب ارزان‌تر از مرکز شهر است.

قبل از آغاز فرآیند مهاجرت به آلمان می‌توانید از طریق وب‌سایتهای کمک دهنده در جستجوی اسکان مناسب در دانشگاه فنی مونیخ  از دانشجویان و کارمندان که بدنبال جستجوی محل اسکان مناسب هستند، اطلاعات کسب کنید. اینگونه وب‌سایت‌ها باا ارائه مشاوره‌های شخصی و ارائه لیست‌ی از مناطق اسکان داخلی، به سرعت مکانی ارزان‌تر و مناسب‌تر را را برای منزل فعلی و یا خوابگاه تحت نظارت اتحادیه دانشجویی مونیخ فراهم می‌آورند.

معمولاً اینگونه اتاقها 280 تا 350 یورو در ماه هزینه دارند.

برای مشاوره دریافت ویزا و تحصیل در دانشگاه فنی مونیخ با ما تماس بگیرید

برای مشاهده سایر دانشگاه های آلمان روی دکمه کلیک کنید

Call Now Button