دانشگاه پادوا

Padua

دانشگاه پادوا

دانشگاه پادوا (Padua)

اگر بخواهیم به شکل‌گیری نهاد دانشگاه در جهان بپردازیم، بی‌شک نام دانشگاه پادوا در کنار دانشگا بولونیا در میان نام‌های دانشگاه‌های اروپایی می‌درخشد؛ دانشگاه بولونیا به دلیل قدمت‌اش (اولین دانشگاه جهان)  و دانشگاه پادوا (دومین دانشگاه ایتالیا از نظر قدمت) به دلیل وجود دانشجویان انقلابی و سیستم آموزشی ساختار شکن‌اش هر دو در دنیا دانشگا‌ه‌هایی شناخته شده هستند.

البته در مناطقی از دنیا برای مثال در مراکش و مصر مدارس علوم دینی وجود داشته‌اند. اما در مورد شکل‌گیری نهادی تحت عنوان دانشگاه و با مختصات امروزی که ما از دانشگاه سراغ داریم، دانشگاه بولونیا اولین دانشگاه جهان محسوب می‌شود.

ازاین دانشگاه افرادی مانند کوپرنیک و گالیله زاده شده‌اند که کل نظام ستاره‌شناسی و در کل دستگاه فکری انسان مدرن اروپایی را ساختند. همچنین فردی مانند ویلیام هاروی در این دانشگاه تحصیل کرده است که با کشف سیستم گردش خون انسان، قدم بزرگی در حیطه‌ی علوم زیستی و طبیعی برداشت.

هر گاه به گام‌های انقلابی انسان اروپایی در هر زمینه‌ای (از علوم طبیعی گرفته تا فلسفه و هنر) می‌نگریم، رد پایی از دانشگاه پادوا می‌بینیم و این امری عجیب نیست چرا که فلسفه تاسیس این دانشگاه، میل به آزادی بیشتر دانشجویان در زمینه‌ی تحقیقات و کنار‌گذاشتن محافظه‌کاری علمی بوده است.

دانشگاه پادوا

تاریخچه

دانشگاه پادوا در سال 1222 تاسیس شد و دومین دانشگاه قدیمی ایتالیا و یکی از قدیمی‌ترین دانشگاه‌های جهان محسوب می‌شود. گروهی از دانشجویان و دانشگاهیان دانشگاه بولونیا که به دنبال آزادی آکادمیک بیشتری بودند، این دانشگاه را در ابتدا به عنوان مدرسه‌ی حقوق تاسیس کردند.

امروز دانشگاه پادوا یکی از برترین دانشگاه‌های ایتالیا و اروپا محسوب می‌شود. این دانشگاه 32 دپارتمان، 8 مدرسه و 43 مرکز تحقیق دارد.

سیاست‌های دانشگاه پادوا

یکی از تفاوت‌های این دانشگاه با سایر دانشگاه‌های معروف جهان در این است که سیاستی که این دانشگاه برای خود تعیین نموده است، توجه هم‌زمان به محیط زیست و تکنولوژی است. (برای مثال در حوزه رشته‌های مربوط به علوم کشاورزی، دامپزشکی یا بیوتکنولوژی) به علاوه در حوزه علوم انسانی نیز استانداردهای بالایی دارد.

رشته‌ها در دانشگاه پادوا به صورت مداوم به روز می‌شوند تا نیازهای بازار کار را که دائم در حال تغییر هستند، تامین کنند. به عنوان مثال، دوره‌های مراقبت بهداشتی شامل دوره‌های جدیدی مثل پرستاری کودک (مدرسه پزشکی)، یا علوم اعصاب و بازپروری (روانشناسی) می‌شود.

این دانشگاه بخشی از شبکه تحقیقات دانشگاهی است که به گروه کویمبرا (Coimbra Group) شناخته می‌شود. از دیگر دانشگاه‌های عضو این گروه می‌توان به دانشگاه‌های آکسفورد، کمبریج، هایدلبرگ، سالامانکا، ینا، لوون و لایدن اشاره کرد.

از جمله سیاست‌های حائز اهمیت این دانشگاه تاکید بر برابری جنسیتی در فضاهای پژوهشی و ایجاد فرصت‌های برابر برای همه دانشجویان از همه ملیت‌ها و جنسیت‌هاست. این نگاه برابری‌خواهانه در سیاست‌های این دانشگاه منجر به تاکید بر فردیت دانشجویان و محققان دانشگاه پادوا شده است.

هر دانشجویی با هر ناتوانی (جسمی و غیرجسمی) می‌تواند در این دانشگاه در زمینه‌ی مورد علاقه خود تحصیل کند و دانشگاه موظف به حمایت از اوست.

رتبه‌بندی کشوری و جهانی دانشگاه پادوا

رتبه بندی QS

اگر قصد تحصیل در ایتالیا و در دانشگاه پادوا را دارید، خوب است بدانید که رتبه‌ جهانی این دانشگاه در سال 2021، 216 است.

رتبه بندی دانشگاه بر اساس رشته‌های ارائه شده عبارتست از:

 • رتبه‌ی 39 در آناتومی و فیزیولوژی
 • 51 تا 100 در باستان شناسی، روانشناسی، داروسازی و داروشناسی، کشاورزی و جنگلداری، تاریخ،  فیزیک و ستاره شناسی، آمار و تحقیق در عملیات، مهندسی برق و الکترونیک، مهندسی مکانیک
 • 114 در علوم حیات و پزشکی، علوم طبیعی
 • 101 تا 150 در پزشکی، اقتصاد و اقتصاد‌سنجی، شیمی، علوم دریایی و زمین، مهندسی شیمی، مهندسی عمران سازه، زبان‌های مدرن، علوم زیستی
 • 133 در مهندسی و فناوری
 • 162 در هنر و علوم انسانی
 • 151 تا 200 در علوم مواد، حقوق و مطالعات حقوقی، فلسفه، ریاضیات، آموزش، 181 در مدیریت و علوم اجتماعی
 • 151 تا 200 در علوم کامپیوتر و سیستم‌های اطلاعاتی، زبانشناسی، معماری
 • 201 تا 250 در حسابداری و امور مالی و
 • 251 تا 300 جامعه شناسی.

رتبه بندی جهانی Times Higher Education

دانشگاه پادوا در این رتبه‌بندی جهانی توانسته رتبه‌ی 251 تا 300 را در سال 2021 به دست آورد.

همچنین این دانشگاه در این رتبه‌بندی، به عنوان بهترین دانشگاه برای تحصیل در رشته روانشناسی شناخته شد.

رتبه‌بندی QWUR

با توجه به معیارهایی مانند دانشجویان خلاق و تحقیقات و پژوهش‌های پیشرو در عرصه‌های مختلف، دانشگاه پادوا توانست رتبه 164 جهان و رتبه 2 ایتالیا را بعد از دانشگاه رم-ساپینزا در سال 2020 کسب کند.

رتبه بندی Best Global Universities

در این رتبه‌بندی این دانشگاه در سال 2020 رتبه 114 جهان، 43 در اروپا و رتبه 2 را در ایتالیا کسب کرد.

تعداد کل دانشجویان دانشگاه پادوا

حدود 60 هزار دانشجو در دانشگاه پادوا مشغول به تحصیل هستند که 40 هزار نفر در دوره کارشناسی و 20 هزار نفر در دوره‌های تحصیلات تکمیلی تحصیل می‌کنند. محل آموزش دانشجویان و 20 هزار استاد و کارکنان تحقیقاتی این دانشگاه در ساختمان‌های قرون وسطایی است.

دانشجوی بین‌المللی به دانشجویی گفته می‌شود که دیپلم غیر‌ایتالیایی داشته باشد. با این تعریف، در دانشگاه پادوا حدود 3000 دانشجوی مقطع لیسانس، 3000 دانشجوی فوق لیسانس و بیش از 3000 دانشجوی دکترا مشغول به تحصیل هستند.

بودجه‌ی دانشگاه Padua

بودجه دانشگاه حدود 600 میلیون یورو در سال است که از این مبلغ، 60 میلیون یورو صرف تحقیقات می‌شود.

دانشکده‌ها

این دانشگاه دوره‌های تحصیلی کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا را در دانشکده های زیر برگزار می‌کند.

 • دانشکده علوم کشاورزی و دامپزشکی
 • دانشکده اقتصاد و علوم سیاسی
 • دانشکده حقوق
 • دانشکده فنی و مهندسی
 • دانشکده پزشکی
 • دانشکده روانشناسی
 • دانشکده علوم
 • دانشکده علوم انسانی وعلوم اجتماعی و میراث فرهنگی

پردیس‌ها

شعار دانشگاه پادوا این است: «کل شهر، کمپ ماست». این شعار حاکی از دسترسی آسان و مرکزیت کمپ‌های این دانشگاه است. همه دانشکده‌ها و دپارتمان‌ها در مرکز شهر قرار گرفته‌اند و هیچ‌کدام بیش از 10 کیلومتر از مرکز فاصله ندارند.

رشته‌های دانشگاه پادوا

سال تحصیلی در دانشگاه پادوا ایتالیا به دو ترم زمستان و بهار تقسیم می‌شود. ترم زمستان از هفته آخر سپتامبر شروع شده و در هفته دوم دسامبر به پایان می‌رسد.

ترم بهار نیز از هفته‌ی سوم فوریه شروع می‌شود و 31 مه خاتمه می‌یابد.

امکانات دانشگاه پادوا

 • امکانات مسکن و خوابگاه: دانشگاه پادوا برای محققان و اساتید خود دانشگاه و یا دانشگاه‌های دیگر اتاق‌هایی در نظر گرفته است. اتاق‌های تک‌نفره و یا دو نفره با هزینه هر هفته حدود 170 تا 240 یورو. این اتاق‌ها، غیر از خوابگاه و اتاق‌های دانشجویی هستند.
 • سالن‌های مطالعه: دانشگاه پادوا تعداد بسیار زیادی سالن مطالعه با ظرفیت‌های بالا در دانشکده‌هایش دارد که دانشجویان روزهای کاری و غیرتعطیل را می‌توانند در آنجا سپری کنند. سالن‌های گالیله با 280 نفر ظرفیت، مارسالا با 148 نفر در ساختمان مرکزی دانشگاه، از جمله معروف‌ترین این سالن‌ها هستند.
 • بوفه و غذا خوری: دانشگاه پادوا غذا و نوشیدنی و میان‌وعده را با کیفیت خوب و با قیمت بین 2 تا 4 یورو برای دانشجویان در نظر گرفته است.
 • آموزش رایگان زبان ایتالیایی در سطوح مختلف به دانشجویان بین‌المللی
 • کتابخانه‌های مجهز با دسترسی آنلاین و تمام‌وقت برای دانشجویان

مسکن و خوابگاه دانشگاه Padua

دانشگاه پادوا برای 1600 دانشجو، خوابگاه‌های دانشجویی ارائه می‌کند. هزینه اتاق‌های اجاره‌ای در خوابگاه‌ها از 250 تا 280 یورو است.

شرایط اخذ پذیرش در دانشگاه پادوا

چنانچه شما قصد ادامه تحصیل در مقطع لیسانس را در این دانشگاه دارید، با ارائه مدرک دیپلم دوازده‌ساله و شرکت در آزمون‌های خاص دانشگاه، می‌توانید دانشجوی دانشگاه پادوا شوید. دانشگاه پادوا برای بعضی از رشته‌ها آزمون در نظر گرفته است که تاریخ برگزاری این آزمون‌ها را همواره باید مد نظر داشته باشید. لازم به ذکر است که برای تحصیل در مقطع لیسانس، دانشگاه پادوا مانند همه دانشگاه‌های ایتالیا، نیازی به ارائه‌ی مدرک زبان نمی‌بیند.

دانشگاه پادوا به دلیل رتبه بالایی که دارد، تنها دانشجویان ممتاز را می‌پذیرد. پس شرط اصلی اخذ پذیرش در این دانشگاه، ارائه رزومه، انگیزه‌نامه و ریزنمرات خوب است. اگر برای آماده‌کردن رزومه و انگیزه‌نامه دچار مشکل هستید و سرعت و دقت در روند اخذ پذیرش برای شما مهم است، می‌توانید با کارشناسان ما در گروه مهاجرت تحصیلی آریا تماس بگیرید تا با راهنمایی‌های لازم شما را سریع‌تر به مقصودتان یعنی تحصیل در دومین دانشگاه برتر ایتالیا برسانیم. 

شرایط تحصیل

لیسانس

 • داشتن مدرک دیپلم دوازده‌ساله و یا مدرک یازده‌ساله به اضافه مدرک کاردانی (در غیر این صورت باید یک یا دو سال در ایتالیا دوره‌هایی را برای راه‌یابی به دانشگاه بگذرانید).
 • همان طور که گفتیم ارائه مدرک زبان انگلیسی برای تحصیل در این مقطع ضروری نیست.

فوق لیسانس

 • داشتن مدرک لیسانس و ریزنمرات ترجمه‌شده
 • انگیزه‌نامه
 • رزومه
 • توصیه‌نامه (اگر داشته باشید بسیار کمک‌کننده است)
 • مدرک زبان انگلیسی: آیلتس 6

دکترا

 • داشتن مدرک فوق لیسانس ترجمه‌شده
 • ارائه پروپوزال
 • رزومه
 • انگیزه‌نامه
 • ارائه مدرک زبان انگلیسی (سطح آن بستگی به رشته دارد)

هزینه‌ها و شهریه دانشجویان بین‌المللی دانشگاه Padua

به طور متوسط هزینه اجاره خانه مناسب برای یک دانشجو در شهر پادوا حدوداً از 275 تا 1000 یورو در ماه است. به صورت هفتگی برای خرید سوپر مارکتی حدود 60 یورو باید در نظر بگیرید.

امکان کار نیمه وقت در هنگام تحصیل برای دانشجویان خارجی وجود دارد. همچنین پس از تمام تحصیل می‌توانید تا سقف 18 ماه در ایتالیا بمانید و کار کنید.

شهریه تحصیل در دانشگاه پادوا 2463 یورو در سال است.

به صورت تفکیک‌شده شهریه دانشگاه پادوا برای دانشجویان علوم انسانی حدود 2500 یورو، برای علوم پایه 2600 یورو و برای سایر رشته‌ها 2900 تا 3000 یورو در سال 2021 است.

بورسیه‌های دانشگاه Padua

1. دانشگاه پادوا هر سال بورسیه‌ای معروف برای دانشجویان لیسانس و فوق لیسانس دارد که به دانشجویان با درآمد کمتر از 23000 یورو در سال و همچنین دانشجویان ممتاز تحصیلی اعطا می‌شود. مبلغ این بورسیه، با توجه به مقطع و وضعیت خانوداگی افراد متفاوت است. دانشجویان هر سال باید پس از اخذ پذیرش دانشگاه پادوا، از ماه جولای تا سپتامبر برای دریافت این بورسیه اقدام کنند. همچنین مدت زمان اعطای این بورس، یک ساله است و در صورت احراز صلاحیت دانشجو در سال بعد، مجددا تمدید می‌شود.

2. همچنین دانشگاه پادوا برای سال تحصیلی 2021 و 2022، بیش از 40 بورس برای دانشجویان ممتاز در مقاطع لیسانس و فوق لیسانس به زبان انگلیسی در نظر گرفته است.

3. بورسیه گالیله: این بورسیه نیز هر سال به دانشجویان کارشناسی ارشدی که مدرک کارشناسی آن‌ها غیر‌ایتالیایی است اعطا می‌شود. بورسیه گالیله‌ی هزینه‌ی غذا، خوابگاه، کتاب و… را به علاوه یک بلیت رفت و برگشت به کشورتان را در طول سال پوشش می‎‌دهد.

4. بورسیه رشته‌های کامپیوتر: این بورسیه امسال به دو دانشجوی ممتاز بین‌المللی در رشته‌های کامپیوتر و رسانه تعلق می‌گیرد.

5. بورسیه رشته الکترونیک: این بورسیه نیز برای سال تحصیلی 2021 و 2022 به دو دانشجوی بین‌المللی مقطع کارشناسی ارشد در رشته الکترونیک اعطا می‌شود.

6. بورسیه بین‌المللی: این بورسیه امسال به یک نفر دانشجوی غیراروپایی اعطا می‌شود که مبلغ آن حدود 7000 یورو است.

7. بورسیه رشته ریاضی: به 4 دانشجوی کارشناسی ارشد رشته ریاضی در دانشگاه پادوا اعطا می‌شود.

همان طور که می‌بینید دانشگاه پادوا هر سال بورسیه‌های فراوانی را در رشته‌های مختلف برای دانشجویان مقاطع مختلف تحصیلی در نظر می‌گیرد. برای اطلاع بیشتر از این بورسیه‌ها و پیدا کردن بورسیه‌های مربوط به رشته‌ی تحصیلی خود با ما در تماس باشید تا میزان تطابق شرایط شما با هر یک از بورسیه‌ها‌ی این دانشگاه را بررسی کنیم.

ددلاین اپلای

معمولا برای همه مقاطع تحصیلی آغاز ثبت نام در دانشگاه پادوا، 15 ژوئن برای ترم اول و 15 نوامبر برای ترم دوم است.

تحصیل به زبان انگلیسی در دانشگاه پادوا

رخی از رشته‌هایی که در دانشگاه پادوا به زبان انگلیسی ارائه می‌شوند:

دانشکده علوم کشاورزی و دامپزشکی

نگهداری از حیوانات (لیسانس)

بیوتکنولوژی و علوم غذایی (فوق لیسانس)

دانشکده روانشناسی

علوم روانشناختی (لیسانس)

روانشناسی بالینی و اجتماعی (فوق لیسانس)

نوروساینس و علوم شناختی (فوق لیسانس)

دانشکده علوم انسانی و اجتماعی و میراث فرهنگی

مطالعات قرون وسطی و دوره رنسانس (لیسانس)

توسعه محلی (فوق لیسانس)

دانشکده اقتصاد و علوم سیاسی

تجارت (فوق لیسانس)

اقتصاد و امور مالی (فوق لیسانس)

کارآفرینی (فوق لیسانس)

حقوق بشر (فوق لیسانس)

دانشکده مهندسی

مهندسی کامپیوتر (فوق لیسانس)

مهندسی کنترل سیستم‌ها (فوق لیسانس)

مهندسی محیط زیست (فوق لیساس)

مهندسی ICT و رسانه (فوق لیسانس)

دانشکده پزشکی

پزشکی و جراحی

بیوتکنولوژی پزشکی

بیوتکنولوژی دارویی

دکترا (تحصیل در این مقطع به تفکیک رشته‌هاست و وابسته به دانشکده‌ها نیست):

علوم سخت

فیزیک

ژئوفیزیک

فیزیک و علوم داده

اختر‌شناسی

مهندسی محیط و کشاورزی

علوم تلفیقی و مهندسی

مهندسی صنایع

مهندسی اطلاعات

علوم ریاضیاتی

فیزیک

مهندسی تولیدات ابداعی

علوم مولکولی

علوم فضایی

آمار

علوم حیات

علوم روانشناختی

علوم حیوانی و غذایی

علوم پزشکی

بیومدیکال

خون‌شناسی و ایمنی‌شناسی بالینی و تجربی

پزشکی مولکولی

علوم شناختی

علوم دارویی

علوم انسانی

اقتصاد و مدیریت

مطالعات تاریخی، جغرافیایی و انسان‌شناسانه

حقوق بشر

تعداد رشته‌هایی که به زبان انگلیسی در دانشگاه پادوا ارائه می‌شوند بسیار زیاد است. ما در این‌جا تنها به رشته‌هایی اشاره کردیم که با رشته‌های تحصیلی دانشجویان ایرانی تناسب بیشتری دارند.

برای مشاوره دریافت ویزا و تحصیل در دانشگاه پادوا با ما تماس بگیرید

برای مشاهده سایر دانشگاه های ایتالیا روی دکمه کلیک کنید

Call Now Button