مجارستان

معرفی کشور مجارستان

آشنایی مختصر با کشور مجارستان

مجارستان یکی از برترین مقاصد گردشگری در اروپا است که پایتخت آن بوداپست به عنوان یکی از زیباترین شهرهای جهان شناخته می شود. این کشور بسیار زیبا و شگفت انگیز در اروپای مرکزی و حوضهٔ پانونی با مساحت ۹۳٬۰۳۰ کیلومتر مربع و جمعیتی در حدود ۹٫۷ میلیون نفر از کشورهای متوسط اتحادیهٔ اروپا محسوب می‌شود.
این کشور از شمال با اسلواکی، از شمال‌شرقی با اوکراین، از شرق و جنوب شرق با رومانی، از جنوب با صربستان و کرواسی، از جنوب غرب با اسلوونی و در غرب با اتریش هم‌مرز است.

مجارستان علیرغم وسعت نسبتا کوچکی که دارد، مکان‌های متعدد باستانی دارد که جزو میراث جهانی محسوب می شوند. همچنین دومین دریاچه آتشفشانی بزرگ جهان (دریاچه هویز)، بزرگترین دریاچه اروپای مرکزی (دریاچه بالاتون) و بزرگترین مرتع طبیعی در جهان را در خود جای داده است.

کشور مجارستان

موقعیت جغرافیایی کشور مجارستان

مجارستان کشوری محصور در خشکی است که در حوضه کارپات یا پنونی واقع شده است. دو رودخانه طولانی آن به نام‌های دانوب و تیسا مجارستان را به سه قسمت تقسیم می‌کنند:

  • ترانس دانوبیا (در غرب دانوب)
  • دشت بین رودخانه‌های دانوب و تیسا
  • منطقه ترانس تیسا (در شرق تیسا).

کوه های مجارستان در واقع تپه هایی هستند که به ندرت از ارتفاع 1000 متری فراتر می روند و دو سوم مساحت جغرافیایی مجارستان کمتر از 200 متر از سطح دریا ارتفاع دارد.

دریاچه بالاتون با مساحت 598 کیلومتر مربع یکی از بزرگترین جاذبه های گردشگری این کشور است. عمق متوسط ​​دریاچه دو تا سه متر است، بنابراین آب در تابستان به سرعت گرم می شود.

ده پارک ملی در مجارستان وجود دارد و خانه بیش از 2000 گونه گیاهی گلدار است که بسیاری از آنها معمولاً در این عرض جغرافیایی یافت نمی شوند. در این کشور حیوانات رایج اروپایی (گوزن، خرگوش وحشی، گراز، سمور سمور) و همچنین برخی از گونه‌های کمیاب (گربه وحشی، خفاش دریاچه، مارمولک پانونی) وجود دارد و سه چهارم از 450 مهره‌دار این کشور، پرندگان، به‌ویژه پرندگان آبزی هستند که توسط رودخانه ها، دریاچه ها و تالاب ها جذب می شوند.

پایتخت و شهرهای مهم

پایتخت و پرجمعیت‌ترین شهر این کشور بوداپست است و پس از آن به ترتیب شهرهای دبرتسن، سگد ، میشکولتس ، پچ و دیور بزرگ‌ترین شهرهای کشور محسوب می‌شوند. در ادامه به اختصار این شهرها را معرفی می کنیم:

بوداپست

بوداپست، مجارستان

بوداپست یکی از مهم‌ترین کلان‌شهرهای فرهنگی در اروپای شرقی است و چندین جاذبه‌ی گردشگری مهم دارد که در فهرست میراث جهانی یونسکو به ثبت رسیده‌اند. گرچه بشر از عصر حجر تا به حال در این منطقه سکونت داشته؛ اما شهر زیبای فعلی از ادغام سه شهر کوچک مستقل به نام‌های اولد بودا، بودا و پست در سال ۱۸۷۲ شکل گرفته است. مجموع این سه منطقه، مرکز صنعتی، تجاری و مدیریتی مجارستان را تشکیل داده‌اند.

بوداپست از ۲۳ منطقه‌ی شهری تشکیل شده که از این تعداد ۶ مورد آن در منطقه‌ی بودا و ۱۶ مورد آن در پست واقع شده است. همچنین یک منطقه‌ی باقی‌مانده در جزیره‌ای بین این دو قرار دارد. ساختمان پارلمان بوداپست، سومین پارلمان بزرگ در جهان محسوب می‌شود که با ۷۰۰ اتاق و ۲۰ کیلومتر راه‌پله و گنبدی طلایی در سال ۱۹۰۲ ساخته شد.

دبرتسن

دبرتسن، مجارستان

دومین شهر بزرگ مجارستان پس از بوداپست است. این شهر در گذشته مدتی پایتخت مجارستان بوده‌است. مذهب اصلی مردم دبرسن کالونیسم است.

دبرسن در شرق مجارستان و منطقه دشت بزرگ مجارستان (Great Plain) واقع شده و به عنوان مرکز تجاری و اداری شرق مجارستان شناخته می‌شود. این شهر کمتر از ۳۰ کیلومتر با مرز رومانی فاصله دارد.

سگد

سگد، مجارستان

سگد شهری زیبا و شگفت انگیز است که در آفتابی‌ترین نقطه مجارستان، یعنی در جنوب این کشور و کنار مرز صربستان و رومانیا قرار گرفته است. فاصله شهر سگد تا بوداپست، پایتخت مجارستان حدود ۱۶۰ کیلومتر است.

میشکولتس

میشکولتس، مجارستان

میشکولتس (Miskolc) مجارستان شهری است که در شمال شرقی مجارستان واقع شده است و بیشتر به دلیل صنایع سنگین خود شناخته شده است ، میشکولتس چهارمین شهر بزرگ و از بهترین شهرهای مجارستان برای تحصیل است.

این شهر جاذبه های تفریحی و گردشگری زیادی برای دانشجویان دارد و هزینه های زندگی در آن نسبت به شهرهای دبرسن و سگد کمتر است ، برجسته ترین صنایع این شهرستان شامل الکترونیک ، مهندسی ، صنعت خودروسازی و فرآوری مواد غذایی می باشد.

میشکولتس دارای ارتباطات راه آهن و جاده با بوداپست ، به سمت جنوب غربی و با شرق مجارستان ، اسلواکی ، رومانی و اوکراین است.

پچ ( Pecs)

پچ، مجارستان

پچ ( Pecs) شهری دانشجویی در مجارستان​ در جنوب غربی کشور واقع شده است و مرکز اداری و اقتصادی شهرستان بارانیا است.

برای کسانی که مایل به زندگی یا تحصیل در اینجا هستند ، این شهر به خاطر موزه ها ، گالری ها، جشنواره ها و رویدادهای فرهنگی که میزبان آن است، مشهور است. در سال 2010 شهر پچ به عنوان یکی از پایتخت های فرهنگی اروپا انتخاب شد.

پچ در نزدیکی مرز کرواسی قرار دارد ، حدود سه ساعت در جنوب غربی بوداپست از طریق یک قطار راحت از ایستگاه‌های راه‌آهن Keleti یا Kelenföld  فاصله دارد.

دْیور

دیور، مجارستان

دْیور  یکی از شهرهای مجارستان در شمال غرب این کشور است. جمعیت شهر دیور در سال ۲۰۱۰ برابر با ۱۳۰٬۴۷۸ نفر بوده‌است و ششمین شهر بزرگ مجارستان و و یکی از هفت مرکز منطقه ای اصلی آن است.

شهر دیور یا گیور در نیمه راه بین بوداپست و وین، در یکی از جاده های مهم اروپای مرکزی واقع شده است.

زبان رسمی و زبان دوم

زبان مجاری زبان رسمی مردم کشور مجارستان می باشد و زبانی است که با بیشتر زبان های رایج در کشورهای اروپایی ارتباط خاصی ندارد چرا که بیشتر زبان های اروپا مثل انگلیسی و فرانسوی عضوی از خانواده زبان های هند و اروپایی هستند ، در حالیکه مجاری به خانواده فینو – یوگریک متعلق می باشد 

آب‌وهوای مجارستان

برای بسیاری از دانشجویان بین المللی، آب و هوای مجارستان می تواند بسیار متفاوت از آب و هوای کشورهایشان باشد، زیرا مجارستان دارای چهار فصل مختلف است. در حالی که تابستان ها گرم است، زمستان ها می تواند واقعا سرد باشد. مجارستان در منطقه معتدل قرار دارد و آب و هوای قاره ای نسبتاً خشک دارد. این کشور توسط رشته کوه های اطراف، رشته کوه های آلپ و کارپات ها از شرایط آب و هوایی شدید محافظت می شود.

در این کشور ماه های ژوئن تا اگوست دمای هوا تا 35 درجه سانتی گراد هم خواهد رسید ، بهار و پاییز هوا معتدل است اما در زمستان هوا سرد است و درجه دما تا 10 درجه زیر صفر هم می رسد. مجارستان در تمام طول سال دیدنی و هیجان انگیز است و در آخر سفری هیجان انگیز و شادی برای شما در سفر به مجارستان آرزومند است.

اقتصاد مجارستان

نرخ بیکاری در کشور مجارستان در نوامبر 2018 ،نسبت به سال گذشته، از 3.8 درصد به 3.6 درصد کاهش یافته است. افراد 55 تا 74 ساله کمترین امار بیکاری را دارند. و پس از آنها، افراد رده سنی 25 تا 54 سال با 3.2 درصد آمار بیکاری در رده ی دوم قرار دارند و پس از آن ، گروه سنی 15 تا 24 سال قرار گرفته است.
از لحاظ اشتغال حدود 67 درصد از افراد 15 تا 64 ساله در مجارستان شاغل هستند .که حدود 73 درصد از انان مردان هستند.
واحد پول مجارستان فورینت است. این واحد با نشان FT قابل شناسایی است. پیش از سال ۱۹۴۶ به دلیل تورم بالا، فورینت به جای پنگو واحد پول رایج کشور تعیین شد. بانک مرکزی مجارستان نیز وظیفه کنترل این واحد پول را برعهده دارد.
معادن بوکسیت بسیار غنی در این کشور، شناسایی شده و به بهره‌برداری رسیده‌است. نیمی از صادرات مجارستان را ماشین آلات کشاورزی، ابزار مهندسی و غلات و ماشینهای صنعتی تشکیل می‌دهند.
طبق آخرین بررسی های انجام شده در سال ۲۰۱۸ مجارستان از نظر ابتکار و نوآوری در بین کشورهای جهان رتبه سی و سوم را به خود اختصاص داده است. اقتصاد کشور مجارستان به واسطه تولید ناخالص داخلی با بیش از ۱۹۵ میلیارد دلار همینطور به واسطه فعالیت بیش از ۲۰۰ هزار نیروی کار جزو اقتصاد های قدرتمند جهان شناخته شده.

مذهب در مجارستان

50 درصد از مردم مجارستان کاتولیک هستند و حدود 20 درصد از این مردم هیچ وابستگی مدهبی نداشته و ندارند.

ضمنا در این کشور حدود یک میلیون یهیودی زندگی می کنند و  مذهب در مجارستان آزاد است و مهم ت از ان که قانونی در این زمینه برای محدودیت دینی وضع نشده است.

فرهنگ در مجارستان

مجارستان به علت گسترهٔ جغرافیایی متفاوت و همچنین تاریخ پرفراز و نشیبی که داشته، دارای فرهنگی متنوع است.

از صنایع دستی مطرح و معروف این کشور می‌توان به گل‌دوزی، سفالگری و کنده‌کاری اشاره کرد. در موسیقی نیز مانند موسیقی مدرن، فولکلور و سنتی دارای تنوع بسیار است.

ادبیات و شعر در زبان مجاری بسیار حائز اهمیت است، اگرچه شعرا و نویسندگان مجاری زیادی در ایران و جهان شناخته‌شده نیستند، اما آثار شاندور مارائی، ایمره کِرتِس برندهٔ جایزه نوبل ادبیات، ایشتوان ارکنی و ماگدا سابو در ایران و دنیا ترجمه شده‌اند.

آداب و رسوم

آداب و رسوم مجارستان

مجارها مردمانی سخت کوش با میل به زندگی بالا هستند. یافتن اخلاق و شخصیت اخلاقی رایج در بین مردم مختلف یک کشور کار دشواری می باشد و از لحاظ ظاهری همه مجارها بلوند یا قد بلند نیستند و همچنین شاخصه ‌های مشترک زیادی ندارند و پس زمینه ‌های گوناگون متعددی پشت مردم این کشور وجود داشته که همین سبب تفاوت‌ های مختلف آنها می‌ شود .

این همه تنوع از زمان استقرار مجارها در حوضه کارپات شروع شده است و در آن زمان آن ‌ها عادت داشتند با ساکنین قبلی همان سرزمین زندگی کنند و حتی بعد ها  با تارتارها ، ترک‌ ها و بسیاری اقوام دیگر نیز کنار آمدند.

همه این عوامل سبب مشاهده زمینه‌ هایی از ترک ‌ها ، اسلواکی ‌ها ، آلمانی ‌ها ، کروات ‌ها ، صربی‌ ها ، یهودیان ، روس ‌ها یا حتی رومانیایی در این سرزمین بوده است ، حتی در زبان مجاری نیز اشاراتی از زبان کشورهای دیگر به وضوح قابل فهم است.

مزایا و معایب زندگی مجارستان

مزایای زندگی در مجارستان

هزینه کم زندگی
مجارستان یک کشور اروپایی محسوب میشود اما پایین بودن هزینه های زندگی در این کشور یک امتیاز عالی برای شروع زندگی و تحصیل است.

بیمه وخدمات درمانی
در مجارستان خدمات درمانی برای کودکان دانشجویان و سالمندان توسط دولت فراهم میشود.یکی دیگر از مزایای زندگی در مجارستان وجود بیمارستان ها تجهیر شده،مراقبت های اورژانسی از طریق هلیکوپترهای مجهز در شهرهای دور افتاده و وجود خدمات درمانی های رایگان یا نیم بها میباشد.

تحصیل سطح بالا
مجارستان توانسته سیستم تحصیلی خود را همگام با بقیه اروپا پیش ببرد. همچنین در برخی مدارس و دانشگاه های آن به زبان های انگلیسی و آلمانی تدریس می شود. این باعث شده که بسیاری از مردم به خصوص در پایتخت به زبانهای انگلیسی یا آلمانی مسلط باشند.
حمل و نقل سریع
در مجارستان تعداد افرادی که مالک خودرو هستند زیاد است اما برای افرادی که در شهرهای بزرگ مجارستان زندگی وکار میکنند سیستم حمل و نقل عمومی شهری به خوبی توسعه یافته و نسبتا ارزان است.
در بوداپست شما میتوانید از وسایلی مانند اتوبوس شهری ومترو ، خدمات تراموا که از محبوبیت خاصی برخوردار است نیز بهره مند شوید.حتی می توانید از قایق جهت حمل ونقل عمومی استفاده کنید. البته در شهرهای دورتر وروستایی تر این خدمات محدود تر است.

معایب زندگی در مجارستان

یادگیری زبان
آموزش زبان مجاری شاید به نسبت زبان انگلیسی دشوارتر باشد، ولی دانشجویان معمولا با قرار گرفتن در محیط اموزشی و محیط های زندگی میتوانند سرعت اموزش خود را بالا ببرند.
موسسات خصوصی مجارستان
دانشجویانی که به دلایلی برای موسسات خصوصی یا بین اللملی میخواستن اقدام بکند باید خود را برای هزینه های بالای این مدارس اماده کنند.
حقوق به نسبت پایین
یکی از نکات حائز اهمیت در مجارستان میزان دریافتی حقوق درمجارستان است .با توجه به هزینه های پایین زندگی در مجارستان باید گفت حقوق دریافتی کارمندان در این کشور از دیگر کشورهای اروپایی کمتر است.

 

هزینه‌ها و مخارج زندگی دانشجویی در مجارستان

خانواده چهارنفره:  هزینه تخمین زده شده ماهانه 2،118 دلار (755،179.3ft) بدون اجاره است.

هزینه های ماهانه یک شخص مجرد: 614 دلار (218.952.7ft) بدون اجاره است.
هزینه زندگی در مجارستان به طور متوسط 41.1 ٪ پایین تر از ایالات متحده است.

میانگین هزینه های زندگی در مجارستان بسته به عادت هزینه و نوع اقامت شما بین 375 تا 700 یورو متغیر است.

در بوداپست یک دانشجو باید حداقل 520 یورو در ماه بودجه داشته باشد تا بتواند محل اقامت ، آب و برق ، حمل و نقل محلی و برای مسافرت را پوشش دهد. بودجه زندگی دانشجویان در سایر شهرهای مجارستان در مقایسه با شهر بوداپست کم است.

برای زندگی در هر شهر دیگر مجارستان ، به حداقل 300 یورو در ماه نیاز خواهید داشت.

هزینه های مصرف روزانه در مجارستان سال 2023

شیر ( 1 لیتری): 213.02 فورینت

یک قرص نان سفید تازه ( 500 گرم): 178.29 فورینت

برنج ( سفید)، (1 کیلوگرم): 268.61 فورینت

شانه ی تخم مرغ ( 12 عدد): 469.30 فورینت

پنیر محلی ( 1 کیلوگرم) :  1،649.38 فورینت

سینه ی مرغ ( بدون استخوان، بدون پوست)، ( 1 کیلوگرم): 1،454.76 فورینت

گوشت گاو ( 1 کیلوگرم) ( یا گوشت قرمز راسته) : 2،472.16 فورینت

سیب ( 1 کیلوگرم) : 287.79 فورینت

موز ( 1 کیلوگرم) : 378.27 فورینت

پرتقال ( 1 کیلوگرم): 341.79 فورینت

گوجه فرنگی ( 1 کیلوگرم): 422.53 فورینت

سیب زمینی ( 1 کیلوگرم) : 171.25 فورینت

پیاز ( 1 کیلوگرم) : 174.40 فورینت

کاهو (1 سر) :  180.70 فورینت

آب ( بطری 1.5 لیتری) : 96.57 فورینت

پاکت سیگار ( مارلبورو):  1،060.00 فورینت

 

 هزینه حمل و نقل در مجارستان

بلیط یک طرفه ( حمل و نقل داخلی) : 350.00 فورینت

بلیط عبور ماهانه ( قیمت ثابت) : 9،500.00 فورینت

مبداء تاکسی ( تعرفه ی معمولی): 450.00 فورینت

بنزین ( 1 لیتری) : 351.07 فورینت

 

هرینه های جاری ماهانه برای زندگی در مجارستان

هزینه های اصلی ( برق، وسیله ی گرمایشی، آب، خاکروبه) برای آپارتمان 85 متر مربع : 46،401.86 فورینت

پرداخت تعرفه ی 1 دقیقه مکالمه ی داخلی موبایل ( بدون تخفیف یا طرح ها) : 38.44 فورینت

اینترنت ( 10 مگابایت پیکسل، داده های نامحدود، : 3،953.89 فورینت

 

هزینه اجاره ی ماهانه خانه در مجارستان

آپارتمان ( 1 خوابه) در مرکز شهر : 94،788.92 فورینت

آپارتمان ( 1 خوابه) خارج از مرکز : 65،105.23 فورینت

آپارتمان ( 3 خوابه) در مرکز شهر : 168،011.89 فورینت

آپارتمان ( 3 خوابه) خارج از مرکز : 120،040.55 فورینت

 

هزینه ی خرید آپارتمان در مجارستان

قیمت خرید هر متر مربع آپارتمان در مرکز شهر: 378،539.63 فورینت

قیمت خرید هر متر مربع آپارتمان خارج از مرکز: 237،863.79 فورینت

برای مشاوره دریافت ویزا، پذیرش و تحصیل در مجارستان با ما تماس بگیرید

Call Now Button