تحصیل معماری در ایتالیا

تحصیل معماری در ایتالیا

مقدمه

رشته معماری در ایران به دلیل قدمت و اصالت معماری در کشورمان، رشته‌ای مهم و اصیل محسوب می‌شود که شما می‌توانید در محضر اساتید بزرگی در این رشته تحصیل کنید. اما بسیاری از دانشجویان علاقه دارند که یا برای ادامه تحصیل در مقاطع بالاتر و یا برای شروع تحصیلات دانشگاهی در رشته‌ی معماری به کشورهای اروپایی مهاجرت کنند. از میان کشورهای اروپایی، ایتالیا به دلیل میراث عظیم فرهنگی و هنری یکی از مقاصد دلخواه برای دانشجویان محسوب می‌شود.

تحصیل معماری در ایتالیا

شما در این کشور می‌توانید حتی با قدم زدن در خیابان از معماری کلاسیک، نئوکلاسیک، گوتیک و مدرن دیدن کنید. دانشگاه‌های ایتالیا از قرن‌ها پیش میزبان بزرگترین هنرمندان دنیا بوده‌اند و به طور ویژه، رشته‌ی معماری ایتالیا اعتباری خاص در جهان دارد؛ به طوری که حتی قطب معماری جهان نام گرفته است. سالانه دانشجویان زیادی حتی از امریکا برای تحصیل معماری در ایتالیا خود را آماده می‌کنند. پس واضح است که تحصیل در این رشته فرصتی منحصر به فرد برای هر دانشجوی علاقه‌مند است. اگر شما هم قصد دارید، خاص‌ترین تجربه‌ی تحصیلی خود را کسب کنید و به تحصیل معماری در ایتالیا بپردازید، پیشنهاد می‌کنیم، مطلب زیر را بخوانید.

چرا تحصیل معماری در ایتالیا فرصت ویژه‌ای محسوب می‌شود؟

 • وجود دانشگاه‌های برتر در این رشته که اعتبار جهانی دارند: رشته معماری در دانشگاه‌های ایتالیا با چنان کیفیتی برگزار می‌شود که این کشور قطب رشته‌ی معماری در جهان محسوب می‌شود.
 • ارزان‌تر و مقرون به صرفه‌بودن تحصیل معماری در ایتالیا نسبت به سایر کشورهای اروپایی: هرچند دانشگاه‌های ایتالیا رایگان نیستند، اما شما می‌توانید با شهریه‌‌ی کم در بهترین دانشگاه‌های دولتی این کشور در رشته‌ی معماری درس بخوانید. همچنین هزینه‌ی زندگی در این کشور نیز از سایر کشورهای اروپایی ارزان‌تر است. پس شما می‌توانید با تحصیل معماری در ایتالیا، با خرج کمی یک معمار درجه اول جهانی شوید.
 • امکان تحصیل معماری در ایتالیا به زبان انگلیسی در مقاطع فوق لیسانس و دکتری: هرچند رشته معماری در مقطع لیسانس غالبا به زبان ایتالیایی است (به جز موارد معدود)، ولی شما در مقاطع بالاتر می‌توانید بدون دانستن زبان ایتالیایی، به آرزوی خود برسید و به تحصیل معماری در ایتالیا بپردازید.
 • شانس زیاد در پیدا کردن کار پس از فراغت از تحصیل: با وجود این‌که ایتالیا کشوری است که پیدا کردن کار در آن یکی از دغدغه‌های دانشجویان بین‌المللی محسوب می‌شود، فارغ‌التحصیلان رشته‌ی معماری در این کشور بهترین شرایط را دارند. زیرا بازار کار برای این رشته به شدت پررونق است.
 • امکان کسب اقامت دائم به دلیل سهولت در یافتن کار در حوزه معماری
 • وجود بورسیه‌های خوب (دانشگاهی و استانی): در ایتالیا شما همیشه می‌توانید از نعمت بورسیه برخوردارد باشید. حتی اگر براساس صلاحیت علمی بورسیه‌های دانشگاهی نصیبتان نشود، می‌توانید به بورسیه‌های استانی فکر کنید.

انواع دوره‌های رشته معماری در ایتالیا

تحصیل معماری در ایتالیا مانند سایر رشته‌های این کشور در مقاطع لیسانس، فوق لیسانس و دکتری ارائه می‌شود. دوره لیسانس برای تحصیل معماری در ایتالیا، 4 ساله، دوره فوق لیسانس 2 ساله و دکترا معمولاً بین 3 تا 5 سال به طول می‌انجامد. همچنین دوره‌هایی نیز برای رشته معماری در موسسات و آکادمی‌های بسیار خوب و مطرح ایتالیا ارائه می‌شوند که معمولاً از 8 ماه تا 1 سال طول می‌کشند و معادل دوره‌ی فوق لیسانس محسوب می‌شوند.

آزمون‌های لازم برای تحصیل معماری در ایتالیا

برای تحصیل معماری در ایتالیا شما باید در آزمون ورودی این رشته پذیرفته شوید. همان طور که گفتیم رشته‌ی معماری در ایتالیا، از اعتبار جهانی برخوردار است و پذیرش آن رقابتی است. این آزمون ورودی، آزمونی 5 گزینه‌ای است که در ایتالیا برگزار می‌شود و معمولاً در ماه سپتامبر است. شما پس از انجام کارهای پذیرش باید به ایتالیا بروید و در این آزمون شرکت کنید. 60 سوال دارد و حداکثر نمره قبولی 90 امتیاز است. شما باید حداقل 20 امتیاز بگیرید. مفاد آزمون نیز معمولاً سوالات هوش و ریاضی به اضافه‌ی تاریخ هنر و طراحی است. همچنین برای قبولی در این آزمون باید به زبان انگلیسی یا ایتالیایی مسلط باشید.

شرایط لازم برای تحصیل معماری در ایتالیا در مقاطع مختلف

لیسانس: برای لیسانس شما باید به زبان ایتالیایی تا سطح B2  و در بعضی مواقع B1 مسلط باشید. چون رقابت در این رشته در ایتالیا بسیار شدید است. همچنین قبولی در آزمون ورودی نیز شرط اصلی تحصیل معماری در ایتالیا است.

فوق لیسانس و دکتری: برای فوق لیسانس و دکتری آیلتس 6 یا 6.5 به بالا برای پذیرش در رشته معماری ضروری است. زیرا رتبه‌ی رشته‌ی معماری در دانشگاه‌های ایتالیا بسیار بالاست و شما مانند سایر رشته‌ها نمی‌توانید با آیلتس 5 به بالا پذیرش بگیرید. همچنین لازم است که ریزنمرات و معدل و رزومه بسیار خوبی داشته باشید.

مدارک لازم برای تحصیل معماری در ایتالیا

 • دیپلم دوازده‌ساله یا آخرین مدرک تحصیلی با توجه به مقطع مورد نظر
 • مدرک زبان ایتالیایی یا انگلیسی با توجه به مقطع مورد نظر
 • انگیزه‌نامه
 • قبولی در آزمون
 • رزومه و مقاله برای مقاطع بالا
 • توصیه‌نامه برای مقاطع بالا
 • پاسپورت معتبر
 • گواهی تمکن مالی برای پذیرش در بعضی آکادمی‌ها

هزینه زندگی و تحصیل معماری در ایتالیا

هزینه زندگی کاملاً بستگی به میزان خرج و مخارج شخصی خودتان دارد. همچنین شهری که در ایتالیا برای تحصیل انتخاب می‌کنید نیز تعیین‌کننده است. گران‌ترین شهرهای ایتالیا رم و میلان هستند که معمولاً هزینه زندگی در آن‌ها حدود 1000 یورو در ماه است. سایر شهرهای ایتالیا چیز در حدود 700 تا 900 یورو در ماه هزینه دارند. همچنین شما باید حداقل 300 یورو در ماه را برای هزینه مسکن و اجاره اتاق یا آپارتمانتان در نظر بگیرید.

شهریه دانشگاه‌های دولتی در ایتالیا نیز از 500  تا 3000 الی 5000 یورو در سال متغیر است. بدیهی است که این مبلغ برای دانشگاه‌های خصوصی و آکادمی‌های خصوصی بسیار بیشتر است. در قسمت‌های بعد، به شهریه برخی از دانشگاه‌ها برای تحصیل معماری در ایتالیا می‌پردازیم.

بورسیه‌های موجود برای تحصیل معماری در ایتالیا

 • بورسیه موسسه عالی طراحی برای دانشجویان  فوق لیسانس طراحی داخلی به مبلغ 4000 یورو
 • بورسیه دکتری دانشگاه رم ساپینزا برای رشته اقتصاد علوم معماری به مبلغ 20000 یورو
 • بورسیه DSU که یا براساس ISEE پایین دانشجویان و یا به صورت بورسیه Merit (صلاحیت علمی) به دانشجویان بین‌المللی دانشگاه‌های ایتالیا اعطا می‌شود.
 • بورسیه‌های اداره امور مهاجران ایتالیا که با ثبت نام در سایت  Invest Your Talent In Italy می‌توانید از آن بهره‌مند شوید. این بورسیه که برای دانشجویان کشورهایی مثل ایران، افغانستان، عراق و… در نظر گرفته شده است، برای همه‌ی رشته‌های تحصیلی در ایتالیا ارائه می‌شود.
 • بورسیه‌های دانشگاه پلی‌تکنیک میلان با عناوین پلاتینیوم (10000 یورو به علاوه صفر کردن شهریه)، گلد (5000 یورو به علاوه صفرکردن شهریه) و سیلور (صفرکردن شهریه)، که برای دانشجویان مشغول به تحصیل در رشته معماری نیز در نظر گرفته شده است.
 • بورسیه دانشگاه پلی‌تکنیک تورین برای دانشجویان ممتاز لیسانس و فوق لیسانس بین‌المللی به ارزش 8000 یورو در سال
 • بورسیه ASP برای دانشجویان بین‌المللی مهندسی و معماری در دانشگاه‌های پلی‌تکنیک میلان و پلی‌تکنیک تورین
 • بورسیه‌های اکشن دانشگاه بولونیا که تا 11000 یورو نیز می‌رسند.
 • بورسیه استانی ایتالیا نیز همواره در دسترس دانشجویان بین‌المللی است

بهترین دانشگاه‌های ایتالیا برای تحصیل در رشته معماری

همان طور که گفتیم ایتالیا قطب معماری جهان است. پس دانشگاه‌های بسیاری در این کشور هستند که این رشته را با بالاترین کیفیت و بهترین اساتید دنیا ارائه می‌کنند. در زیر به برخی از دانشگاه‌های برتر ایتالیا در رشته معماری و رنکینگ جهانی QS آن‌ها در سال 2021 می‌پردازیم:

1. پلی‌تکنیک میلان: رتبه 137

2. پلی‌تکنیک تورین: رتبه 308

3. دانشگاه بولونیا: 160

4. دانشگاه رم ساپینزا: 171

5. دانشگاه پادوا: 216

6. دانشگاه پیزا: 383

7. دانشگاه ترنتو: 403

8. دانشگاه پاویا: 601-650

9. دانشگاه سالرنو: 801-1000

10. دانشگاه ناپل فدریکو دوم: 392

11. دانشگاه پلی‌تکنیک باری: 751-800

12. دانشگاه فلورانس: 432

13. دانشگاه پالرمو: 801-1000

14. دانشگاه کالابریا: 801-1000

15. دانشگاه رم تور ورگاتا: 511-520

16. دانشگاه جنوا: 651-700

شرایط کار پس از فارغ‌التحصیل شدن از رشته معماری در ایتالیا

دانشجویان رشته معماری در ایتالیا، خوش‌شانس‌ترین دانشجویان مشغول تحصیل در ایتالیا هستند. با وجود نرخ بالای بیکاری در ایتالیا، رشته‌ی معماری پایین‌ترین نرخ‌های بیکاری را در این کشور دارد. شما پس از فارغ‌التحصیلی در این کشور، می‌توانید حدود 2500 یورو در ماه درآمد داشته باشید. اگر کارتان خوب باشد تا 4500 یورو نیز می‌توانید درآمد کسب کنید. واضح است که برای جذب شدن در بازار کار هر کشوری شما باید زبان آن کشور را به خوبی بدانید.

آیا امکان تحصیل به زبان انگلیسی در رشته معماری در ایتالیا وجود دارد؟

بله. در مقطع کارشناسی ارشد و دکتری شانس شما برای تحصیل به زبان انگلیسی بیشتر است. برخی رشته‌های حوزه معماری و دانشگاه‌ها و موسساتی را که در سال جدید امکان تحصیل معماری در ایتالیا را به زبان انگلیسی برای دانشجویان بین‌المللی فراهم کرده‌اند به همراه شهریه این دانشگاه‌ها به شما معرفی می‌کنیم:

1. طراحی صنعتی برای معماری/ دانشگاه میلان

2. معماری بین‌المللی/ مدرسه طراحی فلورانس

3. مهندسی معماری ساختمان/ دانشگاه بولونیا

4. تاریخ و طراحی معمارانه/ دانشگاه پلی‌تکنیک میلان/ 3898 یورو

5. معماری/ دانشگاه رم ساپینزا

6. معماری/ دانشگاه Reggio Calabria

7. معماری و طراحی برای اهداف اجتماعی و بازرگانی/ دانشگاه معماری IUAV ونیز/ 27800 یورو

8. معماری و طراحی داخلی/ The University Campania “Luigi Vanvitelli”

9. معماری ساختمان/ پلی‌تکنیک میلان/ 3898 یورو

10. معماری و طراحی شهری/ پلی‌تکنیک میلان/ 3898 یورو

11. معماری مستمر و طراحی فضا/ پلی‌تکنیک میلان/ 3898 یورو

12. معماری ترمیمی/ Reggio Calabria

13. دید شهری و طراحی معماری/ دوموس آکادمی میلان/ 29000 یورو

14. طراحی صنعتی در معماری/ پلی دیزاین/ 12000 یورو

15. طراحی داخلی لوکس/ آکادمی مد Haute Future/ 15000 یورو

16. معماری منظر/ پلی‌تکنیک میلان/ 3898 یورو

17. معماری، محیط ساخته‌شده و داخلی/ پلی‌تکنیک میلان/ 3898 یورو

18. ساختمان و مهندسی معمارانه/ پلی‌تکنیک میلان/ 3898 یورو

19. طراحی شهری و سیاست‌های طراحی/ پلی‌تکنیک میلان/ 3898 یورو

20. معماری باغ/ انستیتو عالی معماری و طراحی (ISAD)/ 10650 یورو

21. نگه‌داری و ارتقا میراث فرهنگی/ پلی‌تکنیک تورین/ 2601 یورو

22. ساخت معماری و شهر/ پلی‌تکنیک تورین/ 2601 یورو

آیا می‌توان بدون مدرک زبان برای تحصیل معماری در ایتالیا اقدام کرد؟

به دلیل این‌که تحصیل در رشته معماری در ایتالیا استانداردهای بالایی می‌طلبد و همان طور که گفتیم شما با دانشجویان ممتازی از سراسر جهان رقابت می‌کنید، باید مدرک زبان ایتالیایی یا انگلیسی با نمره‌ی بالا ارائه کنید.

سخن پایانی

اگر فکر می‌کنید که امکان تحصیل معماری در ایتالیا را با توجه به شرایطی که گفتیم دارید، همین حالا برای این رشته در ایتالیا اقدام کنید و بدانید که تحصیل معماری در ایتالیا، آرزوی تقریباً تمام دانشجویان معماری در دنیاست. همچنین اگر خواندن این مطلب شما را به تحصیل معماری در ایتالیا ترغیب کرده است، پیشنهاد می‌کنیم که از همین امروز شرایط تحصیل معماری در ایتالیا را برای خود فراهم کنید. زبان انگلیسی و ایتالیایی خود را تقویت و آینده تحصیلی خود را از این رو به آن رو کنید.

اگر در آماده‌کردن مدارکی مثل رزومه، انگیزه‌نامه و … و اخذ ویزا با مشکلی مواجه شدید، می‌توانید طی یک تماس تلفنی کوتاه با کارشناسان ما راهنمایی‌های لازم را دریافت کنید. ما در امر مهاجرت تحصیلی 15 سال است که فعالیت ‌می‌کنیم و می‌توانیم چم و خم این راه به شما نشان بدهیم.

9 دیدگاه دربارهٔ «تحصیل معماری در ایتالیا»

 1. علیرضا ابراهیمی

  سلام. ۲۷ سال دارم و اهل افغانستان
  لیسانس معماری از دانشگاه آزاد کاشان ایران با معدل۱۸.۳۰ بدون گپ تحصیلی
  ایلتس۶
  مدرک طراحی خانه های کم انرژی از شرکت نئون نروژ
  مدرک نرم افزار معماری از دانشگاه فنی و حرفه ای
  تقدیرنامه درمورد روانشناسی از لندن و
  شغل مرتبط با رشته ی تحصیلی دارم.

  چقدر شانس پذیرش و بورسیه انسانی در ارشد معماری دارم؟

  1. مدیر سایت آریا استادی

   سلام علیرضا. لطفا برای اینکه شرایطت دقیق تر و سریع تر بررسی بشه با شماره 0218240445 تماس بگیر. البته اگر تماس هم نگرفتی، ما در اسرع وقت از طریق ایمیل پاسخ را برات خواهیم فرستاد.

 2. یاسین محمودی

  سلام یاسین هستم

  سال اول هنرستان معماری درس می خونم علاقه شدید به خارج از کشور مخصوصا ایتالیا دارم و دارم خودم رو آماده می کنم فقط ی سوال داشتم پروژه ها و رزومه های ایرانی توی ایتالیا اعتبار داره؟ یعنی دروسی که ما توی این جا یاد میگیریم اونجا اعتبار داره؟
  و داشتن فقط داشتن ایلس یا تافل اونجا صحبت کرد؟

  1. مشاور ارشد آریا استادی

   سلام
   بله با مدرک دیپلم از ایران میتونید اقدام کنید. اما برای تحصیل در مقطع کارشناسی در رشته هنر باید به زبان ایتالیایی تسلط داشته باشید.

  1. سلام روز بخیر
   بستگی به نوع پذیرش و نوع دانشگاه دارد.تعدادی از دانشگاه های معتبر داشتنGRE از الویت های پذیرش می باشد

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button