8 کشور ارزان اتحادیه‌ی اروپا برای تحصیل در مقطع کارشناسی در سال 2019

یکی از مفیدترین اطلاعاتی که به عنوان یک دانشجوی خارجی برای تحصیل در اروپا بدان نیاز خواهید داشت این است که یاد بگیرید چگونه از پس زندگی خودتان بر بیایید و بودجه‌تان را مدیریت کنید. تحصیل در خارج از کشور معمولاً گران است برای همین در اینجا سعی می‌کنیم راهنمایی‌هایی در مورد تحصیل در مقطع کارشناسی در اروپا به شما بدهیم. برای این منظور هشت کشور اتحادیه اروپا را معرفی می‌کنیم که هزینه‌های تحصیل و زندگی در آن‌ها مناسب‌تر هستند.

1. اسپانیا- کشوری که خورشید همیشه در آن می‌درخشد

یکی از دوستانه‌ترین مقاصد برای دانشجویان، اسپانیای پر سر و صدا و آفتابی است. در بین کشورهای اروپایی دانشگاه‌های اسپانیا کمترین شهریه را از دانشجویان خارج از اتحادیه‌ی اروپا می‌گیرند که رقمی بین 750 تا 2100 یورو در سال است. یک دانشجوی مقطع کارشناسی می‌تواند در بیشتر شهرهای اسپانیا با بودجه‌ای بین 650 تا 1100 یورو در ماه، زندگی کند. بهترین رشته‌های تحصیلی برای دانشجویان خارجی در اسپانیا عبارتند از:

 1. کارشناسی هنر و طراحی
 2. کارشناسی علوم سیاسی
 3. کارشناسی کسب و کار
تحصیل در لهستان
تحصیل در لهستان

2. لهستان- مهد برندگان جایزه‌ی نوبل

یکی از افتخارات لهستان این است که حداقل 17 برنده‌ی جایزه‌ی نوبل دارد و این فقط یکی از بیشمار حقیقت جالب در مورد این کشور است که احتمالاً از آن بی‌خبر بودید. اگر این کشور ارزان عضو اتحادیه‌ی اروپا را برای ادامه‌ی تحصیل انتخاب کنید، می‌توانید بیشتر این حقایق هیجان انگیز را کشف کنید. هزینه‌های زندگی در لهستان به طرز حیرت انگیزی پایین هستند و بین 400 تا 700 یورو در ماه برآورد می‌شوند. اگر به زبان لهستانی مسلط نیستید و همچنین اهل هیچ یک از کشورهای اتحادیه اروپا نیز نیستید، شهریه‌ی دانشگاهتان برای رشته‌های مقطع کارشناسی که به زبان انگلیسی تدریس می‌شوند، به طور متوسط 2000 یورو در سال خواهد بود. چند مورد از پر طرفدارترین رشته‌هایی که می‌توانید برای مقطع کارشناسی در لهستان انتخاب کنید به شرح زیر هستند:

 1. کارشناسی مهندسی
 2. کارشناسی علوم کامپیوتر
 3. کارشناسی مدیریت
تحصیل در یونان

3. یونان- حس می‌کنید موقع تحصیل به تعطیلات رفته‌اید

یونان مهد علوم و فلسفه است و هنوز مطابق شهرت تاریخی و باستانی‌اش زندگی می‌کند. امروزه تحصیل در یونان یعنی آرام و بدون شتاب باشید و به خودتان فرصت دهید به چیزی که در کلاس یاد گرفته‌اید فکر کنید. علاوه بر این‌ها، همه چیز در یونان از لحاظ هزینه مناسب است.

هزینه‌های زندگی دانشجویی در یونان حدود 500 یورو در ماه است اما ممکن است به حدود 700 یورو در ماه نیز برسد.

برای دانشجویان اتحادیه‌ی اروپا شهریه‌ی ثبت نام در مقطع کارشناسی وجود ندارد اما برای دانشجویان خارج از اتحادیه‌ی اروپا، میانگین هزینه‌ی ثبت نام 1500 یورو در سال است که رقم خیلی خوبی است.

اگر می‌خواهید فرصت تحصیل در خارق‌العاده‌ترین کشور را از دست ندهید، کشوری که نیاز نیست در آن نگران هزینه‌های تحصیل خود باشید، چند رشته‌ی پر طرفدار یونان را به شما معرفی می‌کنیم:

 1. کارشناسی مدیریت کسب و کار
 2. کارشناسی گردشگری و اوقات فراغت
 3. کارشناسی روابط بین‌الملل
تحصیل در آلمان
تحصیل در آلمان

4. آلمان- تحصیلات عالی رایگان برای همه

راز تحقیقات و نوآوری سطح بالای آلمان در تحصیلات دانشگاهی رایگان این کشور است- آن هم برای همه. در آلمان فرقی ندارد اهل کدام کشور باشید؛ در هر صورت در دانشگاه‌های دولتی نیاز به پرداخت هزینه ندارید. این خود به تنهایی خبر خیلی خوبی محسوب می‌شود. چیزی که این وضعیت را مناسب‌تر و جذاب‌تر می‌کند این است که هزینه‌ی زندگی در آلمان 800 یورو در ماه است. بی دلیل نیست که دانشجویان خارجی بسیاری آلمان را برای تحصیل در مقاطع مختلف انتخاب می‌کنند. از جمله رشته‌های محبوب مقطع کارشناسی در آلمان می‌توان موارد زیر را نام برد:

 1. کارشناسی کسب و کار
 2. کارشناسی علوم اقتصادی
 3. کارشناسی مهندسی
تحصیل در ایتالیا

5. ایتالیا- زندگی همراه با خوشگذرانی را تجربه کنید

ایتالیا کشوری با میراث فرهنگی غنی است و مقصد تحصیل خیلی راحتی برای دانشجویان خارجی است. تحصیل در مقطع کارشناسی برای دانشجویان حدود 1000 یورو در سال هزینه در بر خواهد داشت اما برخی رشته‌ها ارزان‌تر و برخی دیگر گران‌تر هستند. اگر شهری دانشجویی را انتخاب کنید، زندگی در ایتالیا برایتان به صرفه‌تر خواهد بود چون هزینه‌ی زندگی بین 650 تا 950 یورو در ماه متغیر است. پس حتماً این نکته را بررسی کنید. بعضی رشته‌های محبوب در این کشور عبارتند از:

 1. کارشناسی هنر و معماری
 2. کارشناسی کسب و کار
 3. کارشناسی علوم اقتصادی

6. اتریش- تحصیل در کشور آهنگسازان و خودروسازان معروف

اتریش زادگاه آهنگسازان به نامی چون موتزارت و بتهوون یا خودروسازان مشهوری چون فردیناند پورشه است. از پایین بودن هزینه‌های زندگی و شهریه‌ی دانشگاه در این کشور شگفت زده خواهید شد. هزینه‌ی زندگی در اتریش بین 800 تا 1200 یورو در ماه است.

اگر اهل کشوری از اتحادیه‌ی اروپا باشید که خوش به حالتان چون در دانشگاه‌های دولتی اتریش نیازی به پرداخت شهریه ندارید. اگر از کشوری هستید که عضو اتحادیه‌ی اروپا نیست، باید بین 750 تا 1450 یورو در ماه شهریه‌ی دانشگاه بپردازید. اما خب اگر برخی رشته‌های کارشناسی اتریش را در نظر بگیرید، رقم خوبی است:

 1. کارشناسی موسیقی
 2. کارشناسی کسب و کار

7. فنلاند- هنر سازماندهی کارآمد را بیاموزید

فنلاند یکی از سازمان یافته‌ترین کشورهای اتحادیه‌ی اروپاست. از آنجا که در دانشگاه‌های این کشور بیش از 400 رشته به زبان انگلیسی تدریس می‌شوند، مقصد خیلی خوبی برای ادامه‌ی تحصیل است. دلیل دیگری که دانشجویان خارجی برای تحصیل در مقطع کارشناسی به فنلاند جذب می‌شوند این است که هزینه‌های زندگی در این کشور منطقی است- با بودجه‌ای بین 700 تا 1100 یورو در ماه می‌توانید در این کشور زندگی کنید.

تمام دانشگاه‌های دولتی فنلاند برای دانشجویان کشورهای اتحادیه‌ی اروپا رایگان هستند و شهریه برای دانشجویان کشورهای خارج از اتحادیه‌ی اروپا از 1500 یورو شروع می‌شود. اما حواستان باشد! این شهریه‌ها ممکن است تا 16000 هزار یورو در ماه نیز برسند، بنابراین وقتی به دنبال رشته‌ای می‌گردید دقت کنید. همچین تحقیقات کوچکی انجام دادیم و به لیست چند رشته‌ی مقطع کارشناسی رسیدیم که بهترین نسبت کیفیت و هزینه را دارند:

 1. کارشناسی کسب و کار بین‌الملل
 2. کارشناسی هنرهای تصویری

8. فرانسه- از تحصیل در کشور نوآوری و گردشگری لذت ببرید

فرانسه یکی از پر بازدیدترین کشورهای جهان است و نوآوران بسیاری اهل این کشور هستند. فرانسه برای کسانی که می‌خواهند برای تحصیل در مقطع کارشناسی به این کشور بروند، از لحاظ هزینه‌ها خیلی متعادل است. به استثنای پاریس، هزینه‌های زندگی در این کشور بین 700 تا 950 یورو در ماه است.

شهریه‌ی دانشگاه برای بیشتر دانشجویان کشورهای عضو و غیر عضو اتحادیه اروپا صفر است. اگر دانشگاهی هزینه‌ای داشته باشد، بین 300 تا 400 یورو در سال است. گزینه‌های تحصیل خیلی فراوان هستند اما رشته‌هایی که بیشتری متقاضی را دارد عبارتند از:

 1. کارشناسی هنر و طراحی
 2. کارشناسی علوم اقتصادی
 3. کارشناسی کسب و کار بین الملل

دانشگاه‌های عالی در کشورهای اروپایی ارزان

کشورهایی که در بالا معرفی کردیم فقط از لحاظ هزینه برای تحصیلات مقطع کارشناسی مناسب نیستند. بسیاری از آن‌ها دانشگاه‌هایی دارند که در سطح بین المللی شناخته شده‌اند و آموزشی با بهترین کیفیت ارائه می‌کنند. نترسید، منظورمان این نیست که قرار است کرم کتاب شوید و تنها کارتان این باشد که به کتابخانه بروید. چند دانشگاه خیلی خوب که رشته‌های تحصیلی هیجان انگیزی ارائه می‌کنند و با انتخاب آن‌ها می‌توانید برای زندگی اجتماعی واقعی نیز وقت بگذارید عبارتند از:

 1. MetFilm School Berlin در برلین آلمان
 2. University of Leuven، در لوون بلژیک
 3. University of Gdansk در گدانسک لهستان
 4. INSA Lyon در لیون فرانسه
 5. Accademia de Lusso در میلان ایتالیا
 6. IE University در سگویای اسپانیا

تحصیل در مقاطع کارشناسی یا کارشناسی ارشد در کشوری اروپایی تغییراتی در شما ایجاد خواهد کرد که نمی‌توانید تصور کنید. اما تضمین می‌کنیم که صرف نظر از کشوری که انتخاب می‌کنید، این تجربه تا آخر عمر با شما خواهد ماند. فقط شهریه‌ی دانشگاه و هزینه‌های زندگی خود را با دقت بررسی و امور مالی خود را در طول تحصیل به خوبی مدیرید کنید، مطمئن باشید که نتیجه‌ی خوبی خواهید گرفت!

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button