دانشگاه های اسپانیا

دانشگاههای اسپانیا

در اسپانیا تعداد دانشگاه‌های بسیار زیادی وجود دارد که بسیاری از آنها در سطح بین‌الملل شهرت دارند. این دانشگاه‌ها دارای رتبه بسیار بالایی هستند و در اغلب کشورهای جهان شناخته شده‌اند. اگرچه اکثر دانشگاه‌های اسپانیا بر تدریس به زبان اسپانیایی تمرکز می‌کنند، اما با این وجود بسیاری از برنامه‌های تحصیلی در بهترین دانشگاه‌های این کشور به زبان انگلیسی نیز ارائه می‌شوند. در ادامه قصد داریم شما را با دانشگاه‌های برتر در اسپانیا آشنا کنیم.

هر ساله تعداد بسیار زیادی دانشجوی بین‌الملل از سراسر دنیا جهت ادامه تحصیل به کشور اسپانیا مهاجرت می‌کنند. اسپانیا یکی از پربازدیدترین کشورهای دنیا محسوب می‌شود. کشور اسپانیا از نظر جاذبه‌های دیدنی و گردشگری بسیار زیبا است. بنابراین دانشجویان علاوه بر تحصیل می‌توانند یک زندگی دانشجویی فوق‌العاده‌ای را در اسپانیا تجربه کنند. برای مهاجرت تحصیلی به کشور اسپانیا در ابتدا باید دانشگاه خود را در این کشور انتخاب کنید و سپس سایر مراحل درخواست و ثبت نام را انجام دهید. اما شاید بپرسید چگونه؟ در ادامه قصد داریم شما را با دانشگاه‌های اسپانیا، هزینه تحصیل، فرآیند اخذ ویزای تحصیلی اسپانیا و… آشنا کنیم. با ما در این مطلب همراه باشید.

چرا تحصیل در اسپانیا؟

همیشه برای ادامه تحصیل نیازی نیست مسیر کسل‌کننده و طاقت‌فرسایی را انتخاب کنید. با انتخاب یک کشور مناسب و یک دانشگاه عالی می‌توانید تجربه دانشجویی فوق‌العاده‌ای را در مراحل تحصیل کسب کنید. کشور اسپانیا دارای جاذبه‌های طبیعی نظیر سواحل شنی، نسیم ملایم، چشم‌انداز‌های کوه‌های سرسبز و زیبای بسیار زیادی است که شما می‌توانید در این کشور علاوه بر تحصیل، زندگی و تفریحات مفرحی را تجربه کنید.

با هفده منطقه خودمختار، شما علاوه بر دیدن جاذبه‌های زیبا و هیجان‌انگیز می‌توانید تفاوت بین فرهنگ‌ها را نیز مشاهده کنید و از هر یک از آنها درس بگیرید. شما به عنوان یک دانشجو می‌توانید در حالی که قهوه می‌نوشید و معماری گائودی را در خیابان‌های بارسلون تحسین می‌کنید، به لحن ملایم زبان کاتالانی گوش دهید و در عین حین کاوش در آلکازار سویا، به دنبال تأثیر مورها باشید یا یک روز را در موزه پرادو در مادرید گم شوید.

در کشور اسپانیا در هر نقطه‌ای که بروید، مطمئنا چیز جدید و هیجان‌انگیزی را تجربه خواهید کرد. با تحصیل در کالج‌ها و دانشگاه‌های مشهور اسپانیا می‌توانید ماجراجویی کنید و یاد بگیرید. در نهایت تحصیلاتتان را در کلاس‌های جهانی به پایان برسانید و رویاهایتان را محقق نمایید.

برای اطلاعات بیشتر پیشنهاد می کنیم مطلب تحصیل در اسپانیا: مزایا، هزینه، دانشگاه ها، مدارک لازم را نیز بخوانید.

به طور کلی اسپانیا یکی از محبوب‌ترین مقاصد گردشگری در اروپا است. اسپانیا در شبه جزیره ایبری قرار دارد و با فرانسه و پرتغال هم مرز است، کشوری زیبا با تاریخ طولانی و فرهنگ غنی که به دلیل معماری، غذا و آب‌و‌هوای فوق‌العاده‌اش شناخته شده است.

این کشور از تعدادی منطقه نیمه خودمختار تشکیل شده است که هر کدام دارای فرهنگ متمایز و گاهی حتی زبان محلی هستند. در اسپانیا، می‌توانید هر چشم‌اندازی از سواحل گرفته تا کوه‌های مرتفع را جستجو کنید و از دیدن آنها نهایت لذت را ببرید. دانشگاه‌های تاریخی و مدرنی برای انتخاب در شهرهای بزرگ و کوچک در هر نقطه از این کشور وجود دارد که شما به عنوان یک دانشجوی بین‌الملل می‌توانید هر یک از آنها را انتخاب کنید.

بهترین دانشگاه‌های اسپانیا برای مهاجرت تحصیلی

بهترین دانشگاه‌های اسپانیا برای مهاجرت تحصیلی

شما به عنوان یک دانشجوی بین‌الملل اگر قصد ادامه تحصیل در اسپانیا را دارید می‌توانید یکی از دانشگاه‌های زیر را انتخاب کنید. در هر کدام از این دانشگاه‌ها برنامه‌های مختلفی ارائه می‌شود که شما با توجه به علاقه شخصی می‌توانید یکی از آنها برگزینید.

دانشگاه پمپئو فابرا

دانشگاه پمپئو فابرا یکی از بهترین دانشگاه‌های کشور اسپانیا است که در سال 1990 ساخته شده و به دلیل سابقه درخشان در رشته‌های علوم اجتماعی، علوم انسانی، بهداشت و علوم زندگی و ارتباطات، در جهان شهرت دارد.

نام این موسسه آموزش عالی در کشور اسپانیا برگرفته از پومپئو فابرا، متخصص زبان کاتالان است. کاتالان زبان اصلی دانشگاه پمپئو فابرا محسوب می‌شود. دانشجویانی که علاقه زیادی به یادگیری این زبان دارند، می‌توانند با یادگیری آن از فرصت‌های زیادی در بارسلونا و اطراف پمپئو فابرا برخوردار شوند.

 دانشگاه خودمختار بارسلونا

یکی از دانشگاه‌های عالی در اسپانیا که برنامه‌های تحصیلی متنوعی را در مقاطع مختلف به دانشجویان بومی و بین‌الملل ارائه می‌کند، دانشگاه خودمختار بارسلونا است. این دانشگاه برتر در اسپانیا به دانشجویان در مقطع کارشناسی 87 برنامه، در مقطع کارشناسی ارشد 315 برنامه و در مقطع دکتری 68 برنامه ارائه می‌کند. بنابراین شما به عنوان یک دانشجوی بین‌الملل می‌توانید برنامه و رشته تحصیلی مورد علاقه خود را در بین این رشته‌ها انتخاب کنید.

در دانشگاه خودمختار بارسلونا مدارک کارشناسی مدیریت و مدیریت بازرگانی، اقتصاد، آموزش ابتدایی و جهانگردی و بسیاری از رشته‌های دیگر به زبان انگلیسی تدریس می‌شوند. به همین منظور بسیاری از دانشجویان بین‌الملل در این دانشگاه در این رشته‌ها ادامه تحصیل می‌دهند.

پردیس اصلی دانشگاه خودمختار بارسلونا در بلاتر واقع شده است. بلاتر یکی از مناطق اصلی صنعتی و فناوری مدیترانه‌ای اروپا است که با مرکز بارسلون تقریبا 25 دقیقه فاصله دارد.

موسسه عالی خودمختار بارسلونا دارای 13 دانشکده از جمله علوم زیستی، ارتباطات، هنر و علوم انسانی، پزشکی، ترجمه و تفسیر است.

 دانشگاه بارسلونا

یکی از بزرگترین دانشگاه و سومین دانشگاه برتر در کشور اسپانیا، دانشگاه بارسلونا است. این دانشگاه در دل شهر پرجنب‌وجوش بارسلون قرار گرفته و دانشجویان بین‌الملل بسیار زیادی با فرهنگ‌های مختلف در این دانشگاه در حال تحصیل هستند.

در دانشگاه بارسلونا به دانشجویان تقریبا 73 دوره کارشناسی، بیش از 140 دوره استاندارد کارشناسی ارشد و بیش از 400 دوره کارشناسی ارشد اسپانیا و مدرک کارشناسی ارشد ویژه UB و 48 برنامه دکتری ارائه می‌شود.

دو برنامه تحصیلی تجارت بین‌الملل و مطالعات انگلیسی در این دانشگاه به زبان انگلیسی تدریس می‌شود.

دانشگاه ناوارا

دانشگاه ناوارا یک موسسه آموزش عالی غیرانتفاعی است که در سال 1952 در پامپلونا تاسیس شد. این دانشگاه در ابتدا به عنوان یک دانشکده حقوق شروع به کار کرد ولی امروز تاکنون دارای 14 دانشکده، 2 مدرسه دانشگاه، 17 موسسه، یک مدرسه بازرگانی و بسیاری از مراکز و موسسات دیگر است.

بنابراین دانشگاه ناوارا یک موسسه آموزش عالی برتر در کشور اسپانیا است که به دانشجویان بومی و بین‌الملل خود 120 برنامه تحصیلی متنوع را ارائه می‎دهد. البته همه دوره‌های این دانشگاه جنبه‌های الهیات را شامل می‌شوند. پس اگر در این شاخه به دنبال یک دانشگاه معتبر در اسپانیا هستید، دانشگاه ناوارا بهترین گزینه برای شماست.

این دانشگاه برای تبادلات دانشجویان با سایر موسسات از جمله دانشگاه‌های واشنگتن، هنگ کنگ و ادینبورگ توافقاتی دارد.

 دانشگاه خودمختار مادرید

پردیس اصلی دانشگاه خودمختار مادرید در شهر Cantoblanco واقع شده است. این شهر در حومه مادرید قرار دارد و تنها با یک قطار شهری به مرکز شهر مادرید دسترسی دارد. 16 کافه و غذاخوری، استخرهای سرپوشیده و روباز، یک مرکز پزشکی، زمین‎های ورزشی و زمین‌های والیبال ساحلی و همچنین ایستگاه قطار و خدمات اتوبوس از خدمات ویژه این دانشگاه محسوب می‌شوند.

دانشگاه ویگو اسپانیا

دانشگاه ویگو (Universidad de Vigo) یکی از برترین دانشگاه‌های دولتی در اورنسه اسپانیا است که در رتبه‌بندی دانشگاه‌های جهانی QS در سال 2024 در رتبه 901-950 قرار دارد. همچنین رنکنیگ دانشگاه ویگو براساس آخرین رتبه‌بندی THE در سال ۲۰۲۳، ۱۱۹۲ است. این دانشگاه در زمینه‌های رشته‌های مهندسی معدن، مهندس جنگلداری، ارتباطات و مهندسی صنایع پیشرو است. بیش از ۲۱۰۰۰ دانشجو در این دانشگاه مشغول تحصیل می‌باشند

با موسسه Campus Spain آشنایی دارید؟

این موسسه مسیر تحصیل شما در اسپانیا را هموارتر می کند. گروه مهاجرت تحصیلی آریا نماینده رسمی این موسسه در ایران است. برای اطلاعات بیشتر با ما تماس بگیرید.

بهترین دانشگاه‌های اسپانیا با توجه به رتبه‌بندی بهترین دانشگاه‌های جهان در سال 2024

دانشگاه

رتبه بندی QS 2023

رتبه بندی Times Higher Education 2023

رتبه بندی ARWU 2022

دانشگاه بارسلونا

184

182

151-200

Universidad Autónoma de Madrid

215

301-350

301-400

دانشگاه Complutense مادرید

226

401-500

201-300

دانشگاه خودمختار بارسلونا

178

183

201-300

دانشگاه ناوارا

253

251-300

501-600

دانشگاه پمپئو فابرا

233

186

301-400

دانشگاه چارلز سوم مادرید

320

1001-1200

901-1000

دانشگاه پلی تکنیک کاتالونیا

343

801-1000

701-800

دانشگاه فنی والنسیا

400

801-1000

401-500

شرایط دریافت پذیرش از بهترین دانشگاه‌های اسپانیا

شرایط دریافت پذیرش از بهترین دانشگاه‌های اسپانیا

شرایط دریافت پذیرش از بهترین دانشگاه‌های اسپانیا ممکن است بین دانشگاه‌ها و رشته‌های مختلف متفاوت باشد. اما در کل، برخی از شرایط عمومی را می‌توان به شرح زیر برشمرد:

۱. مدارک تحصیلی: عموماً برای دریافت پذیرش در دانشگاه‌های اسپانیا، شما باید دارای مدارک تحصیلی معتبر و مرتبط با رشته تحصیلی مورد نظر باشید. این ممکن است شامل مدرک دیپلم دبیرستان، مدرک لیسانس یا مدرک کارشناسی ارشد باشد. همچنین، برخی از رشته‌ها ممکن است نیاز به مدارک تحصیلی تکمیلی داشته باشند، مانند نمونه کارها، نامه‌های توصیه و آزمون‌های ورودی مخصوص.

۲. آزمون زبان: برخی از دانشگاه‌های اسپانیا ممکن است از دانشجویان بین‌المللی درخواست آزمون زبان معتبری مانند آیلتس یا تافل را داشته باشند. این آزمون‌ها به شما کمک می‌کنند تا سطح زبان خود را ثابت کنید و نشان دهید که قادر به درک و استفاده از زبان اسپانیایی در محیط تحصیلی هستید.

۳. رزومه و نامه توصیه: برخی از دانشگاه‌ها ممکن است از شما بخواهند رزومه‌ای کامل از تجربیات تحصیلی و حرفه‌ای خود تهیه کنید. همچنین، نامه‌های توصیه از اساتید یا افراد دیگری که با شما همکاری کرده‌اند، می‌تواند در فرایند دریافت پذیرش مورد استفاده قرار بگیرد.

۴. مصاحبه: برخی از دانشگاه‌ها ممکن است از شما بخواهند در مصاحبه شرکت کنید. این مصاحبه ممکن است به شما فرصت دهد تا اطلاعات بیشتری در مورد برنامه تحصیلی و دانشگاه بدست آورید و همچنین به دانشگاه نشان دهید که چگونه می‌توانید به جامعه دانشگاهی ارزشمندی اضافه کنید.

۵. شرایط مالی: برخی از دانشگاه‌ها ممکن است از شما تاییدیه مالی دریافت کنند تا اطمینان حاصل کنند که شما قادر به تامین هزینه‌های تحصیل و زندگی خود در اسپانیا هستید. این می‌تواند شامل حساب بانکی، اظهارنامه مالی و سایر مدارک مالی مرتبط باشد.

لطفاً توجه داشته باشید که شرایط دقیق برای دریافت پذیرش از دانشگاه‌های اسپانیا با توجه به هر دانشگاه و رشته تحصیلی می‌تواند متفاوت باشد. بنابراین، بهتر است با دفتر پذیرش دانشگاه مورد نظر خود تماس بگیرید و اطلاعات دقیق‌تری درباره شرایط مورد نیاز کسب کنید.

گروه آریا برای متقاضیان تحصیل در اسپانیا یک پیشنهاد خوب دارد. با مشاوران ما تماس بگیرید.

مدارک لازم جهت اخذ پذیرش از دانشگاه‌های اسپانیا

جهت دریافت اخذ پذیرش از دانشگاه‌های اسپانیا شما باید پس از درخواست مدارک لازم را نیز آماده کنید. برخی از مدارک جهت اخذ پذیرش از دانشگاه‌های اسپانیا به شرح زیر است:

 • پذیرش از یک کالج آمادگی امتحان ورودی و کالج زبان
 • پاسپورت
 • فرم پرشده درخواست ویزای تحصیلی اسپانیا
 • عکس احراز هویت
 • نامه پذیرش تحصیلی
 • مدارک هویتی
 • مدارک و اسناد مالی
 • بیمه نامه
 • نامه رزو محل سکونت
 • گواهی عدم سو پیشینه
 • گواهی سلامت
 • رزو بلیط
 • نامه‌های محضر در صورت وجود

هزینه تحصیل در اسپانیا

هزینه تحصیل در اسپانیا

هزینه تحصیل در دانشگاه‌های اسپانیا ممکن است بین دانشگاه‌ها و رشته‌های مختلف متفاوت باشد. هزینه‌ها معمولاً بر اساس وضعیت تحصیلی (سطح کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا)، نوع دانشگاه (عمومی یا خصوصی) و وضعیت جغرافیایی (شهری یا روستایی) متغیر است.

در اسپانیا، هزینه‌های تحصیل به دو بخش تقسیم می‌شود: هزینه ثابت و هزینه متغیر. هزینه ثابت شامل شهریه یا هزینه تحصیل در یک ترم تحصیلی است. هزینه متغیر شامل هزینه‌های مربوط به کتاب‌ها، مسکن، غذا و هزینه‌های زندگی دیگر است.

برای اطلاعات دقیق‌تر درباره هزینه‌های تحصیل در دانشگاه‌های اسپانیا، بهتر است با دفتر پذیرش دانشگاه مورد نظر خود تماس بگیرید. آن‌ها می‌توانند به شما اطلاعات دقیق‌تری درباره هزینه‌های مربوط به دانشگاه، رشته تحصیلی و شهر مقصدتان را ارائه دهند.

همچنین، ممکن است برخی از دانشگاه‌های اسپانیا برنامه‌های تحصیلی با هزینه کمتر برای دانشجویان بین‌المللی ارائه دهند، مانند بورس‌های تحصیلی یا تخفیف‌های شهریه. بنابراین، در صورت علاقه به تحصیل در اسپانیا، توصیه می‌شود از این امکانات استفاده کنید و با دفتر پذیرش دانشگاه مورد نظر خود در ارتباط باشید.

اما با وجود شرایط بالا به طور کلی هزینه بسیاری از دانشگاه‌های اسپانیا به زبان اسپانیایی رایگان بوده و میانگین هزینه تحصیل در این کشور برای برنامه‌های زبان انگلیسی برابر با 5 تا 18 هزار یورو است.

برخی از هزینه‌های جانبی دانشجویان در اسپانیا جدای از شهریه دانشگاه عبارت است از:

شرح هزینه

هزینه (یورو)

شرح هزینه

هزینه (یورو)

غذا در رستوران معمولی

10

بلیط یک طرفه (حمل و نقل عمومی)

1.45

آب معدنی (0.33 لیتر)

1.19

تاکسی (1 کیلومتر)

1.10

شیر (1 لیتری)

0.80

گازوئیل (1 لیتر)

1.29

برنج (1 کیلو)

1

هزینه باشگاه (ماهیانه)

37.13

نان سفید (500 گرم)

1.01

هزینه انرژی (آب، برق و…)

118.54

تخم مرغ (12 عدد)

1.83

اجاره آپارتمان یک خوابه در مرکز شهر

677

سیب (1 کیلو)

1.74

اجاره آپارتمان یک خوابه در اطراف شهر

510

سیب زمینی (1 کیلو)

1.11

اینترنت

40.26

مک دونالد

7.50

سینما

8

کاپوچینو

1.66

شهریه مهدکودک خصوصی

365

اما با وجود شرایط بالا به طور کلی هزینه بسیاری از دانشگاه‌های اسپانیا به زبان اسپانیایی رایگان بوده و میانگین هزینه تحصیل در این کشور برای برنامه‌های زبان انگلیسی برابر با 5 تا 18 هزار یورو است.

برخی از هزینه‌های جانبی دانشجویان در اسپانیا جدای از شهریه دانشگاه عبارت است از:

وضعیت اقامت و خوابگاه‌های دانشجویی در اسپانیا

وضعیت اقامت و خوابگاه‌های دانشجویی در اسپانیا ممکن است بین دانشگاه‌ها و شهرها متفاوت باشد. در بعضی از دانشگاه‌ها، خوابگاه‌های دانشجویی در داخل یا نزدیک به محل دانشگاه وجود دارند که به دانشجویان امکان اقامت در آن‌ها را می‌دهند. این خوابگاه‌ها معمولاً امکانات اساسی مانند اتاق‌های تک یا چند نفره، سرویس‌های بهداشتی مشترک، سالن‌های آشپزخانه و اینترنت را ارائه می‌دهند.

همچنین، در بعضی از شهرها و دانشگاه‌ها، انتخاباتی برای اقامت در خانه های اجاره‌ای وجود دارد. دانشجویان می‌توانند به صورت خودمختار یا با همکاری دانشگاه یا سازمان‌های مربوطه خانه‌های اجاره‌ای را پیدا کنند. این خانه‌ها ممکن است شامل آپارتمان‌ها، خانه‌های شیرینگی (سهامی) و اتاق‌های خصوصی با امکانات مختلف باشند.

برای کسب اطلاعات دقیق‌تر درباره خوابگاه‌ها و وضعیت اقامت در دانشگاه‌ها و شهرهای مورد نظرتان در اسپانیا، بهتر است با دفتر پذیرش دانشگاه یا سازمان‌های مربوطه در ارتباط باشید. آن‌ها می‌توانند به شما اطلاعات دقیق‌تری درباره فرصت‌ها و امکانات مربوطه را ارائه دهند و به شما کمک کنند تا راه‌های اقامتی مناسب را برای خود پیدا کنید.

در پایان

همانطور که در این مطلب مطالعه کردید، اسپانیا یکی از بهترین مقاصد جهت مهاجرت تحصیلی است. شما می‌توانید با اخذ پذیرش از دانشگاه‌های برتر اسپانیایی رویای خود را محقق کنید و در یک کشور اروپایی ادامه تحصیل دهید. ما در این مطلب سعی بر آن داشتیم که شما را با شرایط، هزینه و اقامت دانشجویی در اسپانیا بیشتر آشنا کنیم. تجربه‌های مهاجرت تحصیلی خود را در اسپانیا با ما به اشتراک بگذارید تا سایر دانشجویان بتوانند از آنها بهره بگیرند. فراموش نکنید شما به عنوان یک دانشجوی بین‌الملل می‎توانید در اسپانیا علاوه بر ادامه تحصیل، تجربه دانشجویی فوق‌العاده‌ای را کسب کنید. این کشور زیبا با جاذبه‌های گردشگری و طبیعی بسیار زیاد، افراد را از سرتاسر دنیا به خود جذب می‌کند.

برای مشاوره دریافت ویزا، پذیرش و تحصیل در دانشگاه‌های اسپانیا با ما تماس بگیرید

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button