هزینه زندگی در اسپانیا 2024

هزینه زندگی در اسپانیا 2024

یکی از چالش‌ها و موانع دانشجویان بین‌الملل قبل از مهاجرت تحصیلی به کشورهای اروپایی، هزینه زندگی و شهریه‌های دانشگاه‌ها است. کشور اسپانیا از پرتقاضا‌ترین کشورهای اروپایی برای مهاجرت متقاضیان بین‌المللی بوده و اکثر افراد برای زندگی، کار و تحصیل این کشور اروپایی زیبا را انتخاب می‌کنند. یکی از دلایل انتخاب اسپانیا به عنوان یک کشور جهت تحصیل، هزینه‌های زندگی و امکان تحصیل رایگان است. در ادامه این مطلب قصد داریم شما را به هزینه زندگی در اسپانیا 2024 بیشتر آشنا کنیم.

شرایط اقتصادی اسپانیا چگونه است؟

کشور اسپانیا از نظر شرایط اقتصادی روز به روز در حال رشد و پیشرفت است. اقتصاد این کشور در سال 2022 رشد 5.5 درصدی داشته و این در حالیست که در سه ماهه اول سال 2023 رشد تولید ناخالص داخلی این کشور به 0.5 درصد رسیده است. این بدان منظور است که سهم تقاضای خارجی به لطف بخش گردشگری این کشور رشد بسیار عالی داشته و انتظار می‌رود این رشد در سال 2024 روند رو به رشدتری را تجربه کند.

مزیت‌های مهاجرت تحصیلی به کشور اسپانیا چیست؟ چرا کشور اسپانیا؟

مزیت‌های مهاجرت تحصیلی به کشور اسپانیا چیست؟ چرا کشور اسپانیا؟

همانطور که در بالا مطالعه کردید، مهاجرت تحصیلی به کشور اسپانیا مزایای بسیار زیادی دارد. به همین منظور شما می‌توانید برای مهاجرت به این کشور بیندیشید و از مزایای بسیار زیاد آن بهره‌مند شوید. متقاضیان بین‌المللی برای زندگی در اسپانیا دلایل فراوانی دارند که برخی از مهم‌ترین آن‌ها به شرح زیر است:

هزینه زندگی در اسپانیا، پایین بودن هزینه زندگی

میانگین هزینه ماهانه زندگی در کشور اسپانیا بین 1300 تا 4950 دلار (1100 تا 4440 یورو) در ماه متغییر است. این هزینه شامل اجاره محل اقامت و زندگی، آب و برق، غذا و حمل و نقل است.

هزینه زندگی در اسپانیا نسبت به بسیاری از کشورهای اروپایی کمتر است. این شامل هزینه اجاره مسکن (حدود ۶۰۰ یورو در ماه) و هزینه مواد غذایی (حدود ۲۰۰ یورو در ماه) می‌شود.

بنابراین دانشجویان بین‌الملل به نسبت سایر کشورهای اروپایی در اسپانیا می‌توانند با خیالی راحت و بدون دغدغه زندگی کنند. در حقیقت آنها نگرانی کمتری برای هزینه‌های زندگی و تحصیل در اسپانیا را خواهند داشت.

آب و هوای مطلوب اسپانیا

اسپانیا دارای آب و هوای مدیترانه‌ای با تابستان‌های گرم و آفتابی و زمستان‌های معتدل است. این کشور برای علاقمندان به فضای باز مکانی عالی برای زندگی فراهم می‌آورد. دانشجویان در این کشور می‌توانند در آب و هوای مطلوب در روزهای تعطیل به تفریحات فوق‎العاده عالی بروند و در کنار هم کلاسی‌های خود اوقات خوشی را برای خودشان رقم بزنند.

غذاهای خوش‌طعم

غذاهای اسپانیایی به عنوان یکی از بهترین غذاهای جهان شناخته می‌شوند. انواع غذاهای محلی، از جمله پائلا، تاپاس و چوروس، این کشور را به یک مقصد غذایی مطلوب تبدیل کرده‌اند.

مردم گرم و صمیمی

اسپانیایی‌ها به دلیل مهمان‌نوازی و رفتار دوستانه‌شان شناخته می‌شوند. این جو خونگرم و مهربان، حتی نسبت به غریبه‌ها، از جذابیت‌های زندگی در این کشور است. بنابراین در این کشور دانشجویان بین‌الملل احساس غربت نمی‌کنند و می‌توانند برای خود دوستان فوق‌العاده‌ای پیدا کنند. در نتیجه احساس تنهایی پس از مهاجرت در اسپانیا برای دانشجویان معنا و مفهوم خاصی ندارد.

فرهنگ غنی

اسپانیا تاریخ و فرهنگی با ارث غنی دارد. با مکان‌های تاریخی، موزه‌ها و رویدادهای هنری و فرهنگی، این کشور برای گردشگران و ساکنانش جاذبه‌های بی‌شماری دارد. دانشجویان بین‌الملل مختلفی از سراسر دنیا به اسپانیا مهاجرت می‌کنند تا بتوانند ادامه تحصیل بدهند. این بدان معناست که از هر نوع فرهنگی در اسپانیا وجود دارد. بنابراین علاوه بر فرهنگ غنی اسپانیا، دانشجویان می‌توانند با سایر فرهنگ‌های دنیا نیز آشنا شوند.

مناظر باشکوه طبیعی

مناظر زیبا و طبیعت فوق‌العاده کشور اسپانیا از دیرباز تا کنون زبانزد عام و خاص بوده و افراد زیادی همیشه برای دیدن این جاذبه‌های گردشگری به این کشور سفر کردند. مناظر باشکوه طبیعی که شاید کمتر کسی تا به حال آنها را به چشم دیده باشد. دانشجویان در روزهای تعطیل می‌توانند به دل طبیعت سفر کنند و از کوه‌های بسیار زیبا و سواحل فوق‌العاده اسپانیا نهایت لذت را ببرند.

سبک زندگی آرام

سبک زندگی آرام اسپانیایی امکان لذت بردن از زندگی و وقت گذراندن با دوستان و خانواده را فراهم می‌کند.

در نتیجه، اسپانیا با همه این ویژگی‌ها به عنوان یک مقصد جذاب برای زندگی و کار برای مهاجران بین‌المللی شناخته می‌شود.

هزینه تحصیل در کشور اسپانیا

هزینه تحصیل در کشور اسپانیا

همانطور که در ابتدای این مطلب مطالعه کردید، هزینه تحصیل در کشور اسپانیا به نسبت سایر کشورهای اروپایی به شدت ارزان و در برخی شرایط نسبتا رایگان است. هزینه تحصیل در کشور اسپانیا در مقاطع مختلف، متفاوت بوده و به شرح زیر است:

هزینه تحصیل در مقطع کارشناسی در اسپانیا

دوره‌های لیسانس در اسپانیا معمولاً تا چهار سال تحصیلی طول می‌کشد. به این معنی که مجموع واحدها ۲۴۰ واحد ECTS برای چهار سال تحصیلی با در نظر گرفتن یک سال تحصیلی ۶۰ واحد ECTS است. هزینه متوسط ​​برای دوره‌های لیسانس در اسپانیا ۱۲۰۰ یورو (۱۴۴۳ دلار) در هر سال تحصیلی برای برنامه‌های کارشناسی است.

هزینه برای برنامه‌های لیسانس بین ۱۲ تا ۳۰ یورو به ازای هر اعتبار است، که به معنای حداکثر ۱۸۰۰ یورو (۲۱۶۵ دلار) در هر سال تحصیلی است. ثبت‌نام برای بار دوم در این مقطع می‌تواند تا ۳۰۰۰ یورو (۳۶۰۸ دلار) در هر سال تحصیلی باشد. در همین حال، ثبت‌نام برای بار سوم نیز می‌تواند تا ۶۰۰۰ یورو (۷۲۱۷ دلار) در هر سال تحصیلی باشد. معمولاً از دانشجویان غیراتحادیه اروپا انتظار می‌رود که هزینه‌های تحصیلی بالاتری بپردازند. برخی از دانشگاه‌ها هزینه ثبت‌نام سوم را از دانشجویان بین‌المللی غیر اتحادیه اروپا دریافت می‌کنند.

هزینه تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در اسپانیا

هزینه مدرک کارشناسی ارشد در اسپانیا برای دانشجویان بین‌المللی به طور متوسط ​​۱۸۰۰ یورو (۲۱۶۵ دلار) در هر سال تحصیلی بسته به برنامه و دانشگاه است. هزینه اعتبار برای مدارک کارشناسی ارشد بین ۱۶ تا ۴۵ یورو به ازای هر واحد است، به این معنی که دانشجویان می‌توانند تا ۲۷۰۰ یورو (۳۲۴۷ دلار) در هر سال تحصیلی بپردازند. برنامه‌های کارشناسی ارشد معمولاً یک تا دو سال طول می‌کشد و بسته به مدت برنامه، در مجموع ۶۰ یا ۱۲۰ واحد ECTS در نظر گرفته می‌شود.

برای برخی از برنامه‌ها، مانند رشته‌های علوم انسانی، مدرک کارشناسی ارشد می‌تواند تا ۶۵ یورو برای هر واحد هزینه داشته باشد، در حالی که سایر برنامه‌های این مدرک مانند رشته‌های علوم، علوم بهداشتی یا اقتصاد بین ۷۰ تا ۹۹ یورو به ازای هر واحد هزینه دارند. دانشجویان بین‌المللی از کشورهای اتحادیه اروپا همان شهریه‌ای که برای اتباع اسپانیایی تعیین شده است را پرداخت می‌کنند.

هزینه تحصیل در مقطع دکتری در اسپانیا

برنامه تحصیلی در اسپانیا برای دانشجویان بین‌المللی مقطع دکتری تقریباً ۳۳۰۰ یورو (۳۹۶۹ دلار) یا حدود ۵۵ یورو به ازای هر واحد در سال تحصیلی است. در طول سال اول دوره دکتری در اسپانیا، دانشجویان ملزم به شرکت در دوره‌ها هستند. مدرک دکتری در این کشور می‌تواند تا سه سال برای دانشجویان تمام وقت و با دو سال اضافی که توسط کمیسیون علمی دانشگاه تایید شود، طول بکشد.

هزینه تحصیل در دانشگاه‌های خصوصی اسپانیا

هزینه تحصیل در دانشگاه‌های خصوصی در اسپانیا در مقایسه با دانشگاه‌های دولتی بالاتر است. این بدان معناست که دانشگاه‌های خصوصی بودجه دولتی ندارند و هزینه‌های خود را خودشان تامین می‌کنند. برای ادامه تحصیل در یک دانشگاه خصوصی در اسپانیا، ممکن است لازم باشد تا ۲۰,۰۰۰ یورو (۲۴۰۵۷ دلار) در هر سال تحصیلی بپردازید. هزینه‌های تحصیل بسته به دانشگاه و برنامه تحصیلی انتخابی می‌تواند کمتر یا بیشتر باشد. به طور کلی، هزینه‌های تحصیل در دانشگاه‌های خصوصی در اسپانیا بین ۶,۰۰۰ تا ۲۰,۰۰۰ یورو در هر سال تحصیلی متغیر است.

هزینه زندگی در اسپانیا چقدر است؟

هزینه زندگی در اسپانیا چقدر است؟

هزینه زندگی در اسپانیا نسبت به سایر کشورهای اروپایی بسیار ارزان و کاملا مقرون به صرفه‌تر است. برخی از هزینه‌های زندگی در اسپانیا در سال 2023 به شرح زیر است:

 • هزینه اجاره محل زندگی و اقامت: ماهانه از 600 تا 800 یورو
 • هزینه مصرف انرژی (آب، برق، گاز، اینترنت): ماهانه از 80 تا 120 یورو
 • هزینه باشگاه ورزشی: ماهانه از 48 تا 96 یورو
 • هزینه خورد و خوراک و خرید مواد غذایی: ماهانه از 320 تا 480 یورو
 • هزینه حمل و نقل: ماهانه از 80 تا 160 یورو
 • هزینه اوقات فراغت و سرگرمی: ماهانه از 40 تا 80 یورو
 • هزینه بیمه درمانی: ماهانه از 35 تا 160 یورو

جمع کل هزینه‌های زندگی در اسپانیا برای یک دانشجو با سبک زندگی معمولی و عادی تقریبا ماهیانه از 1.350 تا 2.120 یورو متغییر است. بنابراین شما به عنوان یک دانشجوی بین‌الملل می‌توانید قبل از مهاجرت این هزینه را در نظر بگیرید.

هزینه محل زندگی و اجاره اسکان در اسپانیا چقدر است؟

هزینه محل زندگی و اجاره اسکان در اسپانیا چقدر است؟

هزینه اجاره مسکن در اسپانیا بسته به شهر و منطقه متغیر است و در کل، متقاضیان می‌توانند هزینه‌های ماهیانه متنوعی را در نظر بگیرند. به طور کلی، میانگین هزینه اجاره برای یک آپارتمان یک خوابه در مرکز شهر بین 500 تا 1,000 یورو است که دانشجو می‌تواند آن را به صورت ماهیانه یا سالیانه و به صورت یکجا پرداخت کند. با این حال، گزینه‌های اقتصادی‌تر نیز در خارج از مرکز شهر موجود هستند، به خصوص در شهرهای کوچکتر.

به عنوان مثال، ممکن است در یک شهر کوچک هزینه اجاره برای یک آپارتمان یک خوابه حداقل 300 یورو در ماه باشد. این اختلاف هزینه‌ها معمولاً به دلیل تفاوت در اقتصاد و تقاضا در هر منطقه ایجاد می‌شود.

با توجه به این تنوع در هزینه‌های اجاره، متقاضیان بهتر است قبل از تصمیم‌گیری در مورد محل زندگی، بازار املاک محلی و شرایط مختلف مناطق را مورد بررسی دقیق قرار دهید تا گزینه‌ای مناسب و متناسب با بودجه شان انتخاب کنند. به طور کلی هزینه اسکان در کشور اسپانیا بسته به نوع محل زندگی متفاوت است. برخی از آنها عبارتند از:

زندگی با خانواده‌های میزبان

دانشجویان خارجی که به تحصیل در کشور اسپانیا علاقه‌مند هستند، می‌توانند تجربه زندگی در کنار خانواده‌های میزبان را آغاز کنند. خانواده‌های میزبان افرادی هستند که در ازای دریافت مبلغی پول، امکاناتی مانند مسکن و غذا را برای شما فراهم می‌کنند. دانشجویان می‌توانند از طریق افراد محلی یا آگهی با این خانواده‌ها آشنا شوند. این نوع اقامت تجربه‌ای بسیار ارزشمند را برای شما ایجاد می‌کند و خاطرات زیادی را به همراه دارد.

امکانات این نوع اقامت شامل فراهم کردن خدمات مسکن و غذا و همچنین فرصت برقراری ارتباط نزدیک با اعضای خانواده میزبان است. این تجربه، علاوه بر اینکه امکان یادگیری زبان اسپانیایی را فراهم می‌کند، به شما فرصت می‌دهد تا با فرهنگ و سنت‌های مردم اسپانیا به صورت مستقیم آشنا شوید.

با این حال، لازم به ذکر است که زندگی با یک خانواده جدید ممکن است چالش‌هایی داشته باشد و نیاز به تعهد و تعامل فعال با اعضای خانواده دارد. این تجربه می‌تواند در کنار مزایا، چالش‌هایی نیز به همراه داشته باشد که به دانشجویان توصیه می‌شود با آگاهی و آمادگی کافی به این تجربه وارد شوند.

خوابگاه‌های دانشجویی

بسیاری از کالج‌ها و دانشگاه‌ها در اسپانیا خدمات خوابگاه و مسکن دانشجویی را در محوطه دانشگاه به دانشجویان ارائه می‌دهند. خوابگاه‌ها با توجه به نوع کالج یا دانشگاه متفاوت هستند. زندگی در خوابگاه مزایای زیادی دارد که می‌تواند تجربه تحصیلی دانشجو را بهبود بخشد. مشارکت در فعالیت‌ها و رویدادهای اجتماعی، امکان آشنایی با دانشجویان دیگر، هزینه‌های مقرون به‌صرفه‌تر و فاصله کمتر تا دانشگاه از مزایای این نوع اقامت است.

این تجربه می‌تواند به دانشجو این امکان را بدهد که در محیطی پویا و پرانرژی با دیگر دانشجویان تعامل داشته باشد و از منابع و امکانات مختلف دانشگاه بهره‌مند شود. همچنین، زندگی در خوابگاه می‌تواند به دانشجو کمک کند تا به سرعت به جامعه دانشجویی دانشگاه و فرهنگ آموزشی آن وارد شود و از تجربیات ارزشمندی گردد.

خانه شرکتی

بسیاری از دانشجویان ترجیح می‌دهند تنها زندگی نکنند و به همین دلیل به دنبال خانه‌های اشتراکی می‌گردند. این نوع اقامت نه‌تنها هزینه‌های زندگی را کاهش می‌دهد، بلکه به افراد این امکان را می‌دهد که تا زمانی که در یک کشور جدید هستند با دیگران ارتباط برقرار کنند. اگر ارتباطات شما قوی است و تنها بودن را دوست ندارید، خانه اشتراکی می‌تواند بهترین انتخاب برای اقامت شما در اسپانیا باشد.

در این خانه‌ها، دانشجوها با هم زندگی می‌کنند و امکانات مشترکی مانند آشپزخانه، حمام و فضاهای مشترک دیگر را به اشتراک می‌گذارند. این فرصت به افراد این امکان را می‌دهد که با فرهنگ و زندگی روزمره یکدیگر آشنا شوند و از تجربیات یک گروه متنوع بهره‌مند شوند. همچنین، اشتراک‌گذاری هزینه‌ها می‌تواند برای دانشجویان تازه‌وارد به اسپانیا که به دنبال راهی اقتصادی‌تر برای زندگی هستند، گزینه‌ای جذاب باشد.

استودیو آپارتمان (سوئیت دائمی)

استودیو آپارتمان مشابه سوئیت در هتل است، با این تفاوت که برای اقامت دائمی در نظر گرفته شده است. در این نوع اقامت، همه امکانات در یک اتاق قرار دارند و افراد می‌توانند برای مدت طولانی‌تری در آنجا زندگی کنند. استودیو آپارتمان‌ها در سراسر اسپانیا در دسترس هستند و بسیاری از دانشجویان و دانش‌آموزان این گزینه را برای اقامت خود انتخاب می‌کنند، به خصوص اگر برای اولین بار به این کشور مهاجرت کرده باشند. این آپارتمان‌ها، اگرچه هزینه‌های بالایی دارند، اما تمام امکاناتی که یک دانشجو به آن نیاز دارد را در اختیارشان قرار می‌دهند. مدت زمان اجاره استودیو آپارتمان معمولاً از ۳۰ روز تا ۱۲ ماه متغیر است.

هزینه اجاره آپارتمان‌های استودیویی در سال 2023 در کشور اسپانیا برای دانشجویان بین 400 تا 1100 دلار در ماه یا 350 تا 900 یورو است.

آپارتمان

اگر ترجیح می‌دهید در حین تحصیل در دانشگاه‌های اسپانیا در خانه‌ای جداگانه اقامت داشته باشید، گزینه‌هایی مانند آپارتمان‌ها و خانه‌های ویلایی برای شما در دسترس هستند. برای اجاره آپارتمان، می‌توانید با یک فرد متخصص در این زمینه تماس بگیرید. معمولاً مالکان خود اقدام به اجاره خانه‌های خود می‌کنند، اما در شهرهای بزرگ مانند مادرید، آپارتمان‌ها معمولاً به سرعت پر می‌شوند. اگر به دنبال آپارتمان در بارسلونا یا مادرید هستید، می‌توانید به وب‌سایت‌های اجاره آپارتمان در این شهرها مانند Homelike و Idealista مراجعه کنید. فراموش نکنید هزینه اجاره یک واحد آپارتمان به نسبت متراژ و تعداد اتاق خواب‌ها زیاد بوده و شما باید از پس هزینه آپارتمان‌ها بر بیایید.

 • آپارتمان یک خوابه: از 600 تا 1600 دلار در ماه یا 500 تا 1300 یورو
 • آپارتمان 2 خوابه: بین 800 تا 2100 دلار در ماه یا 700 تا 1800 یورو
 • آپارتمان 3 خوابه: بین 1000 تا 2600 دلار در ماه یا 900 تا 2200 یورو
هزینه آب، برق و گاز و ارتباطات در کشور اسپانیا

خدمات شهری مانند برق، آب و گاز در اسپانیا نسبت به بسیاری از کشورهای اروپایی به نظر مقرون به صرفه می‌آید. انتظار می‌رود که هزینه آب، برق و گاز برای یک آپارتمان یک خوابه، میان 100 تا 150 یورو در ماه برای هزینه خدمات شهری است. میانگین هزینه‌های این خدمات شهری در اسپانیا در سال 2023 به شرح زیر است:

هزینه مصرف برق و گاز

هزینه برق و گاز در اسپانیا نسبتا مقرون به صرفه است. با هزینه تخمینی ماهانه از 50 تا 150 دلار آمریکا (از 45 تا 130 یورو) براساس نوع آپارتمان، میزان مصرف و متراژ خانه متفاوت است.Top of Form

هزینه مصرف آب

هزینه آب در اسپانیا به نسبت سایر کشورهای اروپایی ارزان است و هزینه تخمینی ماهانه آن براساس نوع استفاده از حدود 15 تا 25 دلار (از حدود 12 تا 20 یورو) متغییر خواهد بود.

هزینه مصرف اینترنت

هزینه اینترنت در اسپانیا براساس شرکت ارائه‌دهنده و همچنین بسته اینترنتی متفاوت بوده و تقریبا به صورت ماهانه از 35 تا 60 دلار آمریکا (از حدود 30 تا 50 یورو) متغییر است. بنابراین هزینه مصرف اینترنت براساس نوع مصرف دانشجو ممکن است متفاوت باشد.

هزینه پیش پرداخت و پس پرداخت سیم کارت موبایل

هزینه سیم کارت تلفن همراه در اسپانیا نیز به نسبت سایر کشورهای اروپایی دیگر برای دانشجویان به نسبت ارزان قیمت و کاملا مقرون به صرفه است. این هزینه به طور تقریبی و تخریبی ماهانه بین 10 تا 20 دلار آمریکا (از حدود 8 تا 16 یورو) براساس نوع شرکت ارائه‌کننده متفاوت است. این هزینه متعلق به هزینه پیش پرداخت سیم کارت موبایل است.

هزینه طرح تلفن همراه در اسپانیا به نسبت شرکت ارائه‌کننده و همچنین بسته اینترنتی کاملا متفاوت بوده و تقریبا ماهانه بین 25 تا 50 دلار آمریکا (از حدود 20 تا 40 یورو) است.Top of Form

برای آشنایی بیشتر با کالج Campus Spain و تحصیل آسان در اسپانیا می توانید لینک زیر را مطالعه کنید و یا با مشاوران ما تماس بگیرید. گروه آریا نماینده رسمی کالج Campus Spain در ایران است.

معرفی کالج Campus Spain

هزینه‌های حمل و نقل برای دانشجویان در اسپانیا

هزینه‌های حمل و نقل برای دانشجویان در اسپانیا

هزینه‌های حمل و نقل در اسپانیا به وابستگی به نحوه سفر و نوع وسیله حمل و نقل متفاوت است. اگر تصمیم به پیاده‌روی یا دوچرخه‌سواری داشته باشید، هزینه‌های حمل و نقل به حداقل خواهد رسید. در صورت استفاده از وسایل حمل و نقل عمومی یا تاکسی، هزینه حمل و نقل بیشتری را باید متقبل شوید. به عنوان مثال، کارت حمل و نقل ماهانه برای استفاده از حمل و نقل عمومی در مادرید، هزینه‌ای حدود 54.60 یورو دارد. برخی دیگر از هزینه‌های حمل و نقل برای دانشجویان در اسپانیا به شرح زیر است:

 • هزینه سفر یک تا 2 ساعته با هواپیما: از حدود 45 تا 180 یورو
 • هزینه سفر یک تا 2 ساعته با قطار سریع السیر: از حدود 45 تا 135 یورو
 • هزینه سفر 3 تا 5 ساعته با قطار محلی: از حدود 9 تا 45 یورو
 • هزینه حمل و نقل 4 تا 6 ساعته با اتوبوس های بین شهری: از حدود 9 تا 45 یورو
 • هزینه حمل و نقل 30 دقیقه ای با اتوبوس های شهری: از حدود 0.90 تا 2.70 یورو
 • هزینه حمل و نقل 20 دقیقه ای تا یک ساعت با مترو: از حدود 1 تا 5 یورو
 • هزینه حمل و نقل 15 تا 1 ساعته با تاکسی: از حدود 2 تا 10 یورو
هزینه فعالیت‌های ورزشی در کشور اسپانیا برای دانشجویان بین‌الملل

میانگین هزینه فعالیت‌های سالم در اسپانیا بستگی به نوع فعالیتی که انجام می‌دهید دارد. به عنوان مثال، هزینه عضویت در یک باشگاه ورزشی ماهانه در حدود 50 دلار یا 40 یورو است. اگر در کلاس‌های هنرهای رزمی شرکت می‌کنید، ممکن است حدود 100 دلار در ماه یا 80 یورو بپردازید. همچنین، اگر به طور مرتب به سالن ماساژ می‌روید، هزینه ماهانه تقریباً 200 دلار یا 160 یورو خواهد بود. بنابراین براساس این هزینه‌ها، دانشجویان می‌توانند در یک فعالیت ورزشی براساس بودجه و درآمد ماهیانه‌اشان شرکت کنند.

هزینه تفریح و سرگرمی یک دانشجو در اسپانیا چقدر خواهد بود؟

اسپانیا یک کشور پرجنب و جوش با انواع گوناگون از رویدادها و فعالیت‌هاست. از فیلم‌ها گرفته تا موزه‌ها و گالری‌های هنری، همه چیز برای هر سلیقه‌ای وجود دارد. هزینه ورود به موزه‌ها متغیر است و از 3 تا 15 یورو ممکن است متفاوت باشد، اما می‌توانید از ساعات ورودی رایگان برای برخی از موزه‌های خاص مانند موزه پرادو نیز بهره‌مند شوید. زندگی شبانه در اسپانیا بسیار پویاست و در هر نقطه و گوشه، به خصوص در شهرهای بزرگ، بارها و کلوب‌ها را خواهید دید. برای ورود به برخی از کلوب‌های معروف، هزینه ورودی ممکن است تا 20 یورو هم باشد. قیمت نوشیدنی‌ها در بارها از 6 یورو شروع شده و تا 20 یورو می‌رسد. بنابراین دانشجویان برای کنترل و مدیریت هزینه‌ها باید حتما به این مبالغ توجه ویژه داشته باشند تا بتوانند انتخاب بهتر و مقرون به صرفه‌تری را داشته باشند.

سیستم بهداشت و مراقبت‌های بهداشتی در کشور اسپانیا برای مهاجران تحصیلی

مراقبت‌های بهداشتی عمومی در اسپانیا برای همه ساکنان قانونی، از جمله مهاجران، قابل دسترسی است. هزینه مراقبت‌های بهداشتی عمومی از طریق مالیات تأمین می‌شود و به صورت رایگان ارائه می‌شود، با این حال برخی از خدمات و نسخه‌ها ممکن است نیاز به پرداخت هزینه داشته باشند.

مراقبت‌های بهداشتی خصوصی، دسترسی سریع‌تر به پزشکان را فراهم می‌کند و بسیار مقرون به صرفه است. مهاجران ممکن است بر اساس الزامات و شرایط ویزا یا برای دسترسی بهتر به پزشکان انگلیسی‌زبان، بیمه درمانی خصوصی تهیه کنند. توجه به این نکته مهم است که بیمه خصوصی مهاجران را از پرداخت مالیات به سیستم مراقبت‌های بهداشتی عمومی معاف نمی‌کند. بزرگترین و معتبرترین شرکت‌های بیمه در اسپانیا شامل شرکت‌های SafetyWing، World Nomads و Medicare هستند. میانگین هزینه بیمه درمانی در اسپانیا بر اساس نوع بیمه‌ای که انتخاب می‌کنید، متفاوت است. هزینه‌های بیمه یک برنامه اساسی بیمه سلامت حدود 45 دلار در ماه یا 35 یورو است. اگر یک برنامه جامع بیمه را انتخاب می‌کنید، می‌توانید انتظار داشته باشید که نزدیک به 200 دلار در ماه یا 160 یورو هزینه کنید.

 • هزینه ویزیت پزشک عمومی:40 تا 80 یورو
 • هزینه ویزیت پزشک متخصص: 65 تا 120 یورو
 • هزینه داروهای تجویزی: 4 تا 16 یورو
 • هزینه پر کردن دندان: 32 تا 80 یورو
 • هزینه معاینه چشم: 32 تا 65 یورو
 • یک روز بستری در بیمارستان: 160 تا 480 یورو
 • بیمه درمانی (انفرادی): 80 تا 240 یورو

هزینه پوشاک و لباس برای یک دانشجوی بین‌الملل در اسپانیا

هزینه‌های خرید لباس و پوشاک به عنوان یکی از بخش‌های بزرگ هزینه‌های زندگی در هر کشوری، از جمله اسپانیا، محسوب می‌شود. میانگین هزینه‌های خرید لباس و پوشاک در اسپانیا در سال 2023 به صورت زیر است:

 • یک عدد شلوار جین: از حدود 70 تا 80 دلار بر اساس شهر محل زندگی
 • یک عدد لباس تابستانی خنک: از حدود 30 تا 35 دلار در فروشگاه های زنجیره ای
 • یک عدد کفش اسپورت: از حدود 70 تا 75 دلار در فروشگاه های برند
 • یک عدد کفش مجلسی مردانه: در حدود 97 دلار

هزینه زندگی در شهرهای مختلف اسپانیا

هزینه زندگی در شهرهای مختلف اسپانیا

همانطور که در بالا مطالعه کردید، هزینه زندگی در شهرهای مختلف اسپانیا متفاوت است. بنابراین شما با توجه به هزینه و بودجه و همچنین نوع دانشگاه خود می‌توانید در یکی از شهرهای نزدیک به دانشگاه اقامت داشته باشید. اما به طور کلی در سال 2023 سه شهر از اسپانیا برای زندگی به عنوان بهترین شهرهای اسپانیا شناخته شده است که برخی از آنها عبارت است:

مادرید

مادرید، علیرغم هزینه‌های زندگی بالا و گرانی برخی از املاک و مستغلات در این کشور، بهترین شهر اسپانیایی محسوب می‌شود. این شهر دارای زیرساخت‌های کارآمد، فرصت‌های خرید عالی و مراکز هنری برجسته است.

برخی از مزایای زندگی در شهر مادرید برای دانشجویان عبارت است از:

 • وجود زندگی شبانه (در ساعات شب زندگی در مادرید در جریان است.)
 • یک شهر جهانی
 • مناطق بسیار سرسبز که مناسب برای ساختن تجربیات عالی دانشجویی است.Top of Form

تنها عیب زندگی در مادرید، بالا بودن هزینه‎های اجاره خانه است. به عنوان مثال هزینه اجاره مسکن در این شهر برای دانشجویان به نسبت سایر شهرهای کوچک در اسپانیا بیشتر بوده و باید به این نکته توجه داشته باشند.

هزینه اجاره مسکن در اسپانیا به شرح زیر است:

 • هزینه تخمینی ماهانه برای یک نفر 750 یورو (بدون احتساب اجاره)
 • اجاره آپارتمان 1 خوابه در مرکز شهر: 990 یورو
 • اجاره آپارتمان 1 خوابه خارج از مرکز شهر: 780 یورو

بارسلونا

لیست بهترین شهرهای اسپانیا برای زندگی بدون بارسلونا کامل نخواهد بود. بارسلونا یکی از محبوب‌ترین شهرهای اسپانیا است که هر ساله میلیون‌ها نفر از سراسر جهان را با صحنه فرهنگی پرجنب وجوش، معماری رنگارنگ نفس‌گیر و تقریباً جذاب آشنا می‌کند.

برخی از مزایای بارسلونا عبارت است از:

 • وجود شبکه حمل و نقل عمومی عالی
 • بسیاری از گزینه‌های اوقات فراغت
 • زندگی شبانه شلوغ
 • وجود ساحل دریا

هزینه زندگی در شهر بزرگی مانند بارسلونا برای دانشجویان به نسبت سایر شهرهای کوچک بازهم به نسبت سخت‌تر و گران‌تر است. به طور میانگین هزینه اجاره خانه در بارسلونا اسپانیا به شرح زیر است:

 • هزینه تخمینی ماهانه برای یک نفر 750 یورو (بدون احتساب اجاره)
 • اجاره آپارتمان 1 خوابه در مرکز شهر: 967 یورو
 • اجاره آپارتمان 1 خوابه خارج از مرکز شهر: 775 یورو

والنسیا

سومین شهر بزرگ اسپانیا که در رتبه سوم بهترین شهرهای اسپانیا برای زندگی قرار دارد، یکی از بزرگترین جاذبه‌های این شهر آب و هوای دلپذیر همراه با وجود مناطق سبز فراوان است.

برخی از مزایای زندگی دانشجویی در والنسیا به شرح زیر است:

 • زندگی با کیفیت بالا
 • وجود سواحل بی نظیر

تابستان‌های گرم و مرطوب یکی از معایب زندگی در والنسیا است. به همین منظور اگر شما از گرما و مرطوب همیشه در فرار هستید، این شهر مناسب برای زندگی شما نیست.

هزینه اقامت در والنسیا به شرح زیر است:

 • هزینه‌های تخمینی ماهانه برای یک نفر 650 یورو (بدون احتساب اجاره)
 • اجاره آپارتمان 1 خوابه در مرکز شهر: 680 یورو
 • اجاره آپارتمان 1 خوابه در خارج از مرکز شهر: 550 یورو

یادداشت پایانی

همانطور که در بالا مطالعه کردید، هزینه زندگی در کشور اسپانیا به نسبت سایر کشورهای اروپایی ارزان‌تر بوده و افراد می‌توانند به راحتی در این کشور به تحصیلات خود ادامه دهند. همه هزینه‌های بالا به نسبت سبک زندگی دانشجویان متفاوت خواهد بود. بنابراین تمام هزینه‌ها در این مطلب کاملا متغییر بوده و دانشجویان بین‌الملل با توجه به سبک زندگی می‌توانند، هزینه بالاتر یا پایین‌تری را در کشور اسپانیا تجربه کنند. به طور میانگین درآمد مشاغل در اسپانیا برای دانشجویان به عوامل مختلفی بستگی دارد اما با همه این وجود دانشجویان می‌توانند در مشاغل دانشجویی مختلف در این کشور شروع به فعالیت کنند و به درآمد خوبی دست پیدا کنند. در این حالت می‌توانند از پس هزینه‌های زندگی خود راحت‌تر بربیایند. بنابراین با توجه به قوانین کشور اسپانیا یک دانشجو می‌تواند کار کند و درآمد کسب نماید.

برای مشاوره دریافت ویزا، پذیرش و تحصیل در اسپانیا و کالج Campus Spain با ما تماس بگیرید

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button