8 کشور ارزان اتحادیه اروپا برای تحصیل در مقطع کارشناسی در سال 2023

مهاجرت تحصیلی به اروپا

اگر شما هم به عنوان یک دانشجوی بین‌الملل قصد مهاجرت تحصیلی به کشورهای اروپایی را دارید، باید بهترین انتخاب را برای آینده خود داشته باشید. شما هر نوع دانشگاهی را در هر کشور اروپایی می‌توانید انتخاب کنید. اما آیا به این موضوع اندیشیده‌اید که چطور می‌توان یک انتخاب مقرون به صرفه و ارزان داشت؟ بسیاری از دانشجویان بدون در نظر گرفتن هزینه‌های زندگی و شهریه دانشگاه‌ها و کشورهای بسیار گران را انتخاب می‌کنند. همین امر موجب می‌شود تا آنها نتوانند دوام بیاورند و به کشور مقصد پس از مدتی بازگردند.

در ادامه این مطلب قصد داریم شما را با 8 کشور ارزان اتحادیه اروپا برای تحصیل در مقطع کارشناسی در سال 2023 آشنا کنیم. با ما در ادامه همراه باشید.

فاکتورهای مهم و تاثیرگذار در انتخاب کشور

فاکتورهای مهم و تاثیرگذار در انتخاب کشور اروپایی

همانطور که در بالا نیز مطالعه کردید، شما می‌توانید هر کشوری را که دوست دارید، انتخاب و در آن ادامه تحصیل دهید. اما آیا شما می‌توانید بدون در نظر گرفتن برخی عوامل کشور مورد نظر را برحسب علاقه انتخاب کنید؟ در پاسخ به این سوال باید بگوییم خیر. فاکتورهای مهم و تاثیرگذاری در انتخاب کشور وجود دارند که با توجه به آنها می‌توانید انتخاب درست‌تری داشته باشید. برخی از آنها عبارتند از:

 • شهریه دانشگاه و هزینه زندگی
 • زبان
 • رتبه‌ دانشگاه
 • اجازه کار دانشجو و تامین هزینه‌های زندگی و دانشگاه
 • فرصت‌های شغلی و تحصیلی متنوع در آن کشور
 • فاصله کشور مقصد تا ایران
 • سرعت اخذ ویزا
 • آداب و رسوم و فرهنگ مردمان آن کشور
 • امکان دریافت اقامت دائم پس از اتمام تحصیل

کشورهای ارزان جهت تحصیل در اروپا

شما در بسیاری از کشورهای اروپایی می‌توانید به صورت رایگان یا بسیار ارزان ادامه تحصیل بدهید. بسیاری تصور می‌کنند تحصیل در اروپا بسیار سخت و گران است. اما اینگونه نیست و شما با بهره از برخی بورسیه‌های تحصیلی و همچنین سایر موارد می‌توانید با شهریه بسیار کم یا رایگان در یکی از 8 کشور زیر ادامه تحصیل دهید.

1. تحصیل ارزان در کشور آلمان

تحصیل ارزان در کشور آلمان

اقتصاد قوی و سیستم مدرن آموزش در کنار هزینه‌های پایین در آلمان موجب شده تا دانشجویان بین‌الملل بسیار زیادی به این کشور برای ادامه تحصیل مهاجرت کنند. آلمان از دید بسیاری از دانشجویان بین‌الملل، بسیار جذاب و فوق‌العاده است. در این کشورها اغلب دانشگاه‌ها دولتی هستند و به هیچ عنوان شهریه‌ای را در مقطع کارشناسی از دانشجویان دریافت نمی‌کنند. تحصیل رایگان در کشورها آلمان هم به نفع دانشجویان بومی است و هم به نفع دانشجویان بین‌الملل.

سیستم آموزشی آلمان بسیار پیشرفته و مدرن است و همه آنها معتقدند که نباید به تحصیل و آموزش دید تجاری داشت. آلمانی‌ها معتقدند که دسترسی آزاد به آموزش عالی موجب رشد اقتصادی و رفاه بیشتر مردم می‌شود. در نتیجه دولت آلمان، آموزش رایگان را در دانشگاه‌های دولتی ارتقا داده و بودجه دانشگاه‌ها را جهت ارائه خدمات بهتر هر ساله بیشتر می‌کند. به همین منظور اگر شما هم قصد مهاجرت تحصیلی به اروپا را دارید، کشور آلمان می‌تواند انتخاب بسیار عالی و فوق‌العاده‌ای باشد.

در کشور آلمان حدودا 300 دانشگاه دولتی و همچنین بیش از 1000 برنامه تحصیلی متنوع وجود دارد که شما می‌توانید برای تحصیل رایگان در یکی از این دانشگاه‌ها و برنامه‌ها شرکت کنید.

برخی از دانشگاه‌های آلمانی که به دانشجویان مقطع کارشناسی امکان تحصیل رایگان می‌دهند عبارتند از:

دانشگاه

رتبه ۲۰۲۳QS

دانشگاه فنی مونیخ (Technical University of Munich)

۴۹

دانشگاه لودویگ ماکسیمیلیانس مونیخ (Ludwig Maximilians University Munich (LMU))

۵۹

دانشگاه آخن (RWTH Aachen University)

۱۴۷=

دانشگاه هامبورگ (Universität Hamburg)

۲۲۸

دانشگاه کلن  (University of Cologne)

۳۳۵=

دانشگاه ارلانگن نورنبرگ  (FAU Erlangen-Nürnberg)

۳۴۰=

دانشگاه گوته فرانکفورت  (Goethe University Frankfurt)

۳۲۸=

دانشگاه رور بوخوم  (Ruhr University Bochum)

۴۱۶=

دانشگاه مونستر  (University of Münster)

۳۸۴=

دانشگاه دویسبورگ اسن  (University of Duisburg-Essen)

۸۰۱-۱۰۰۰

 

2. تحصیل ارزان در کشور نروژ

تحصیل ارزان در کشور نروژ

نروژ یکی دیگر از کشورهای بسیار عالی و فوق‌العاده‌ای است که شما می‌توانید در آن با شرایط مطلوب و همچنین هزینه پایین ادامه تحصیل بدهید. نروژ تا ابتدای سال 2023 برنامه‌های تحصیلی را به صورت رایگان و به زبان انگلیسی و نروژی ارائه می‌کرد اما پس از آن دانشجویان بین‌المللی را ملزم به پرداخت شهریه کرد. اما این شهریه به نسبت شهریه سایر دانشگاه‌های اروپایی به نسبت پایین و مقرون به صرفه است. شهریه دانشگاه هر دانشجو بسته به رشته انتخابی و محل دانشگاه متفاوت و حدودا 13000 الی 50000 دلار در سال است.

برخی از دانشگاه‌های بسیار عالی و فوق‌العاده نروژی که شما می‌توانید در آن ادامه تحصیل بدهید عبارت است از:

رتبه QS 2023

نام دانشگاه

113

دانشگاه اسلو (University of Oslo)

181

کالج دانشگاه برگن (Bergen University College)

352

دانشگاه علم و صنعت نروژ (Norwegian University of Science and Technology)

416

دانشگاه ترومسو (University of Tromsø)

501

دانشگاه لایف سانس نروژ (Norwegian University of Life Sciences)

3. تحصیل ارزان در کشور فنلاند

تحصیل ارزان در کشور فنلاند

فلاند یکی دیگر از کشورهای بسیار عالی و ارزان قیمت برای دانشجویان بین‌المللی است. کشور فلاند براساس نژاد، برای دانشجویان خارج از منقطه اتحادیه اروپا (EEA) در مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد شهریه در نظر گرفته است. همه دانشجویانی که قصد دارند در این دو مقطع به زبان انگلیسی تحصیل کنند براساس نوع رشته و دانشگاه باید سالانه بین 4000 یورو تا 18000 یورو شهریه پرداخت نمایند. البته اگر شما خواستار تحصیل رایگان در کشور فلاند باشید، می‌توانید زبان فلاندی را یاد بگیرید و در برنامه‌هایی که به زبان فلاندی تدریس می‌شوند؛ شرکت کنید. مزایا و معایب تحصیل در فنلاند را اینجا بخوانید.

دانشگاه ریکیاویک ایسلند یکی از دانشگاه‌های بسیار خوب در کشور فلاند بوده که در سال 2023 توانست در رتبه‌بندی QS دانشگاه‌های جهانی، جایگاه 301- 320 را دریافت کند.

رتبه‌بندی دانشگاه ریکیاویک ایسلند در سال ۲۰۲۳

رتبه

QS

۳۰۱-۳۲۰

Times

۳۰۱-۳۵۰

4. تحصیل ارزان در کشور فرانسه

تحصیل ارزان در کشور فرانسه

به طور کلی شما در هر مقطعی در فرانسه می‌توانید با یک شهریه مقرون به صرفه و به نسبت ارزان تحصیلات خود را ادامه دهید. اما این شهریه ارزان در اغلب موارد شامل حال دانشجویان مقطع کارشناسی ارشد و دکتری می‌شود. اما به هر حال دانشجویان بین‌الملل در مقطع کارشناسی نیز با یک شهریه معقول می‌توانند در این کشور تحصیلات خودشان را ادامه دهند.

فرانسه از دانشجویان اتحادیه اروپا و منطقه اقتصادی اروپا (EU/EEA)، سوئیس و همچنین دانشجویان بین‌الملل در مقطع تحصیلی کارشناسی شهریه دریافت می‌کند. میزان شهریه برای هر کدام از این دانشجویان به شرح زیر است:

 • دانشجویان اتحادیه اروپا و منطقه اقتصادی اروپا (EU/EEA) و سوئیس: 170 یورو (برابر با 186 دلار آمریکا)
 • دانشجویان بین‌الملل: سالانه 2770 یورو (معادل 3 هزار و 186 دلار آمریکا)

در سال 2023 دولت فرانسه برای رفاه حال دانشجویان و تحصیل بهتر و آسان در فرانسه بورسیه‌های تحصیلی فرانسه را برای دانشجویان بین‌الملل بیشتر کرده است. تقریبا در سال 2023 دانشجویان بین‌الملل می‌توانند از بیش از 500 بورسیه در سال استفاده کنند.

برخی از دانشگاه‌های ارزان در فرانسه عبارتند از:

دانشگاه

رتبه QS


  دانشگاه علوم و تحقیقات لترس پاریس (Paris Sciences et Lettres Research University (PSL))

۲۶

دانشکده اکول پلی تکنیک پاریس تچ  (École Polytechnique (ParisTech))

۱۷۴=

دانشگاه سوربن (Sorbonne University)

۶۰

دانشکده پاریس تچ پل  (École des Ponts ParisTech)

۱۷۴=

دانشگاه ساینس پو پاریس  (Sciences Po Paris)

۲۵۹

دانشگاه پاریس سیت  (Université Paris Cite)

۲۴۸=


دانشگاه پانتئون -سوربن پاریس ۱ (1 Université Paris Panthéon-Sorbonne)

۳۰۰=

5. تحصیل ارزان در کشور ایتالیا

تحصیل ارزان در کشور ایتالیا

تحصیل در ایتالیا و دانشگاه‌های دولتی ایتالیا به طور قابل توجهی ارزان و مقرون به صرفه هستند. شما به عنوان یک دانشجوی بین‌الملل می‌توانید به این کشور سفر کنید و در مقطع تحصیلی کارشناسی به تحصیلات خود ادامه دهید. میزان شهریه سالانه در مقطع کارشناسی در ایتالیا با توجه به نوع رشته و نوع دانشگاه متفاوت است اما به طور میانگین شهریه در این مقطع به صورت سالیانه بین 900 تا 4000 یورو (تقریبا 1015 الی 4500 دلار آمریکا) است.

برخی از بهترین دانشگاه‌های ایتالیا که شما می‌توانید در یکی از آنها پذیرش اخذ کنید عبارتند از:

دانشگاه

رتبه QS در سال ۲۰۲۳

دانشگاه پلی تکنیک میلان

۱۳۹

دانشگاه بولونیا

۱۶۷

دانشگاه ساپینزا رم

۱۷۱

مدرسه نرمال عالی پیزا

۴۰۴

دانشگاه پادوا

۲۴۳

دانشگاه سن رافائل

۴۳۶

دانشگاه میلان

۳۲۴

دانشگاه برشا

۸۰۱-۱۰۰۰

6. تحصیل ارزان در کشور اسپانیا

تحصیل ارزان در کشور اسپانیا

اسپانیا نیز جزء کشورهاییست که دانشجویان بین‌الملل می‌توانند در آن با هزینه ارزان و کم ادامه تحصیل بدهند. هزینه تحصیل در اسپانیا بسته به رشته و دانشگاه متفاوت است. اما به طور کلی میانگین هزینه سالیانه برای مقطع کارشناسی بین 750 تا 2100 (معادل 845 تا 2370 دلار آمریکا) است. البته ناگفته نماند که میزان هزینه تحصیل در مقاطع تکمیلی، بیشتر خواهد بود.

برخی از بهترین دانشگاه‌های اسپانیا که دانشجویان بین‌الملل می‌توانند در آن ادامه تحصیل بدهند عبارتند از:

نام دانشگاه

QS 2024

دانشگاه بارسلونا

۱۶۴=

دانشگاه مستقل مادرید

۱۹۹=

دانشگاه خودگردان بارسلونا

۱۴۹=

دانشگاه کمپلوتنسه مادرید

۱۷۱=

دانشگاه پمپئو فابرا بارسلونا

۳۱۰=

دانشگاه نابارا

۲۸۰

دانشگاه  IE

۴۲۸

دانشگاه پلی‌تکنیک کاتولونیا

۳۵۴

دانشگاه کارلوس سوم مادرید

۳۱۹=

دانشگاه فنی والنسیا

۴۷۶=

دانشگاه پلی‌تکنیک مادرید

۳۴۹=

دانشگاه گرانادا

۴۰۳

7. تحصیل ارزان در کشور یونان

تحصیل ارزان در کشور یونان

یونان یکی از کشورهای جزء اتحادیه اروپا است که برنامه‌های تحصیلی را با کمترین هزینه‌های تحصیل به دانشجویان بین‌الملل ارائه می‌کند. به طور کلی همه دانشجویان بین‌الملل که خارج از اتحادیه اروپا هستند در یونان می‌توانند با هزینه 1500 یورو (معادل 1700 دلار آمریکا) به صورت سالیانه، ادامه تحصیل بدهند. شما به عنوان یک دانشجوی بین‌الملل به راحتی می‌‌توانید در این کشور تحصیلات خود را در مقطع کارشناسی ادامه بدهید و پس از به سایر اهداف خود بیندیشید. با وجود هزینه اندک تحصیل، این کشور به دانشجویان مقطع کارشناسی اجازه کار نیز می‌دهد. بنابراین دانشجویان بین‌الملل در این کشور مجاز به 10 ساعت کار در هفته هستند.

نام دانشگاه

QS 2024

دانشگاه ارسطو

501-550

دانشگاه کرت

751-800

دانشگاه پاتراس

701-750

دانشگاه فنی ملی آتن

۴۲۱

8. تحصیل ارزان در جمهوری چک

تحصیل ارزان در جمهوری چک

یکی از مزیت‌های تحصیل در جمهوری چک، مقرون به صرفه بودن شهریه و هزینه‌های تحصیل است. در حقیقت دانشجویان بین‌الملل در این کشور می‌توانند به راحتی از پس هزینه‌های تحصیل خود بربیایند و مستقل عمل کنند. میانگین هزینه تحصیل به طور کلی در دانشگاه‌های جمهوری چک حدود 0 الی 22350 یورو به صورت سالیانه است. شاید برایتان جالب باشد که بدانید چطور می‌توان رایگان در چک ادامه تحصیل داد؟

دانشجویان بین‌المللی که می‌توانند به زبان چکی صحبت کنند و مهارت به نسبت متوسطی در این زبان دارند، می‌توانند به صورت رایگان در دانشگاه‌های این کشور در مقطع تحصیلی کارشناسی ادامه تحصیل بدهند. در ادامه به برخی از بهترین دانشگاه‌های جمهوری چک اشاره خواهیم کرد.

نام دانشگاه

رتبه جهانی

دانشگاه چارلز

207

دانشگاه ماساریک

277

دانشگاه Palacky Olomouc

894

دانشگاه بوهمیای جنوبی

1646

دانشگاه صنعتی برنو

684

دانشگاه فنی چک (CTU)

455

دانشگاه پردوبیس

2291

دانشگاه شیمی و فناوری پراگ

2208

دانشگاه مندل در برنو

1599

دانشگاه فنی لیبرسک

1559

یادداشت پایانی

بسیاری از دانشجویان بین‌الملل تصور می‌کنند تحصیل در اروپا به دلیل هزینه بسیار بالا، کاری به نسبت غیرممکن یا سخت و دشوار است. اما این در حالیست که برخی کشورها به دانشجویان بین‌المللی خدمات تحصیلی را به صورت رایگان یا بسیار ارزان ارائه می‌کنند. بنابراین شما با انتخاب درست یک کشور و دانشگاه مناسب می‌توانید در اروپا با کمترین هزینه ممکن، ادامه تحصیل بدهید.

برای مشاوره دریافت ویزا، پذیرش و تحصیل در دانشگاه‌های اروپـــا با ما تماس بگیرید

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button