زندگی دانشجویی در جمهوری چک

زندگی دانشجویی کشور چک

جمهوری چک یکی از کشورهای مهاجرپذیری است که بسیاری از دانشجویان بین‌الملل برای تحصیل می‌توانند این کشور را انتخاب کنند. هزینه زندگی در جمهوری چک به نسبت سایر کشورهای دیگر ارزان‌تر و مقرون به صرفه‌تر است. بنابراین شما می‌توانید با هزینه معقولانه در یکی از کشورهای منطقه مرکزی اروپا زندگی کنید. مهاجران با اهداف مختلف تحصیلی، کاری و سرمایه‌گذاری می‌توانند در این کشور به راحتی و بدون کوچک‌تر دغدغه مالی زندگی کنند. همانطور که می‌دانید جمهوری چک عضو اتحادیه اروپا و بسیاری از سازمان‌های بین‌المللی است. بسیاری از دانشجویان و همچنین مهاجران تمام تلاششان ورود به بازار بزرگ اتحادیه اروپا و زندگی و کار در قاره اروپا است که این کشور زیبا همه این ویژگی‌ها را دارد.

در ادامه قصد داریم تمامی هزینه‌های دانشجویی که یک دانشجو برای تحصیل در چک باید آنها را داشته باشد، صحبت کنیم.

شرایط تحصیل در جمهوری چک چگونه است؟

زندگی دانشجویی در جمهوری چک

مزایای تحصیل در چک

همانطور که در بالا مطالعه کردید، کشور زیبای جمهوری چک در قلب اروپا قرار دارد. به همین منظور تمامی افرادی که در این کشور زندگی می‌کنند، این فرصت را دارند تا به راحتی با بقیه کشورهای قاره اروپا رفت و آمد کنند و از زندگیشان نهایت لذت را ببرند.
کشورهای همسایه این کشور آلمان، اتریش، اسلواکی و لهستان هستند که شما به عنوان یک دانشجوی بین‌الملل می‌توانید به این کشورها سفر کنید و تجربه دانشجویی فوق‌العاده‌ای را کسب نمایید. علاوه بر این کشورها، جمهوری چک با مجارستان، سوئیس و ایتالیا تنها چند ساعت فاصله دارد. بنابراین شما از این کشورها نیز می‌توانید دیدن کنید.
همچنین کشور چک یکی از اعضای حوزه شینگن است. براساس توافق مشترک بین 26 کشور اروپایی، ساکنان کشورهای حوزه شینگن برای عبور از مرزها به هیچگونه دریافت ویزا نیازی ندارند. بنابراین باز هم سفر شما در طول دوران دانشجویی به راحت‌ترین شکل ممکن امکان‌پذیر است. برخی از مزایای دیگر تحصیل در کشور چک را در ادامه مطالعه کنید.

جمهوری چک بین 10 کشور امن در جهان

جمهوری چک براساس شاخص صلح جهانی، بین 10 کشور امن جهان قرار دارد. بنابراین مسافرت و زندگی در جمهوری چک برای گروه‌های سنی مختلف بدون در نظر ملیت، مذهب و جنسیت (دختر بودن) بی‌خطر است. در واقع شما با زندگی در این کشور می‌توانید بهترین و امن‌ترین زندگی دانشجویی را تجربه کنید.

آشنایی با فرهنگ‌های مختلف

هر ساله تعداد بسیار زیادی توریست و متخصص جهت بازدید، کار یا تحصیل به این کشور زیبا سفر می‌کنند. بنابراین شما با تحصیل در این کشور می‌توانید با فرهنگ‌های مختلف از سرتاسر جهان به خوبی آشنا شوید.

تحصیل در جمهوری چک

یکی از قدیمی‌ترین دانشگاه‌های اروپای مرکزی، دانشگاه چارلز جمهوری چک است. این دانشگاه در سال 1348 تاسیس شده و دانشجویان بسیار زیادی را از سرتاسر دنیا جذب می‌کند.
مردمانی که در جمهوری چک زندگی می‌کنند در اغلب موارد (حدود 90%) تحصیل کرده‌اند و حداقل تحصیلات متوسط خود را به پایان رسانده‌اند.
شهریه دانشگاه برای دانشجویان بین‌الملل در مقاطع مختلف به نسبت سایر کشورهای اروپایی ارزان‌تر و مقرون به صرفه‌تر است. بنابراین یک دانشجو با هزینه و شهریه کم می‌تواند بهترین شرایط تحصیل را داشته باشد.
کیفیت آموزش در جمهوری چک در کلیه مقاطع به ویژه رشته‌های پزشکی بسیار بالا است. اغلب دانشگاه‌های موجود در این دانشگاه اعم از چارلز، ماساریک و پالاتسکی از شهرت جهانی برخوردارند. نام این دانشگاه‌ها در لیست دانشگاه‌های برتر قرار دارد. جمهوری چک در زمینه آموزش و پرورش سابقه دیرینه و قدیمی دارد. کلیه دانشگاه‌ها و موسسات آموزشی این کشور دارای آزمایشگاه‌های مدرن و مجهز به ابزارهای پیشرفته هستند.

اقتصاد قدرتمند و پیشرفته

علاوه بر تمامی مزایای بالا، جمهوری چک اقتصاد قدرتمند و پیشرفته‌ای دارد که روی سطح و کیفیت زندگی ساکنین این کشور تاثیر گذاشته است. در حقیقت آسایش و آرامش در چک برقرار است و شما حتی به عنوان یک دانشجوی بین‌الملل می‌توانید زندگی سطح بالا و باکیفیتی را تجربه کنید.
لازم است بدانید که در جمهوری چک به دلیل پایین بودن نرخ بیکاری یکی از مرفه‌ترین و با ثبات‌ترین کشورهای پساکمونیست است.

آب و هوای مناسب هر فصل

به طور کلی شما در جمهوری چک می‌توانید از گرمای تابستان و سرما و برف زمستان لذت ببرید. این کشور دارای آب و هوای مرطوب و قاره‌ای است. به همین منظور دمای هوا در این کشور در فصول مختلف تابستان و زمستان کاملا متفاوت است. تابستان‌ها در این کشور هوا گرم و در زمستان هوا سرد و شما شاهد برف در این کشور هستید. البته ناگفته نماند که هر شهر از جمهوری چک آب و هوای مختص خودش را دارد.

برای اطلاعات بیشتر می توانید مطلب راهنمای جامع تحصیل در جمهوری چک را بخوانید.

هزینه‌های زندگی دانشجویی در کشور چک

هزینه‌های زندگی دانشجویی در کشور چک

همانطور که در این ابتدا این مطلب اشاره شد، کشور جمهوری چک به نسبت سایر کشورهای اروپایی ارزان‌تر و مقرون به صرفه‌تر است. بنابراین یک دانشجوی بین‌الملل پس از مهاجرت تحصیلی به این کشور به راحتی می‌تواند با آسایش خاطر زندگی کند. شهریه دانشگاه، هزینه مسکن، هزینه تفریحات سالیانه و… همگی در ادامه آورده شده است. شما قبل از مهاجرت تحصیلی به چک باید همه این هزینه‌ها را برآورد کنید و با دیدی باز تصمیم‌گیری نهایی داشته باشید.

شهریه دانشگاه و تحصیل در کشور جمهوری چک

بسیاری از دانشجویان بین‌الملل قبل از مهاجرت تحصیلی به دلیل شهریه‌های بالای تحصیل دست از مهاجرت می‌کشند. چرا که عملا تحصیل با شهریه بالا برایشان غیرممکن است. البته این دانشجویان کاملا حق دارند. چرا که شهریه تحصیلی یکی از فاکتورهای مهمی است که نقش بسیار مهمی در افزایش کیفیت زندگی دانشجویی در جمهوری چک دارد.

به طور کلی دانشجویان بین‌الملل بسیاری از سرتاسر جهان به ویژه ایران، جمهوری چک را برای تحصیل انتخاب می‌کنند. چرا که جذب دانشجو بین‌الملل در این کشور خوب است و شهریه‌های دریافتی دانشگاه‌ها به نسبت سایر کشورهای اروپایی ارزان‌تر و مقرون به صرفه‌تر است. البته این بدان منظور نیست که کیفیت سیستم آموزشی پایین است. برعکس کیفیت آموزشی در دانشگاه‌های چک، با سایر دانشگاه‌های معتبر در جهان برابر می‌کند.

شهریه دانشگاه‌ها براساس نوع دانشگاه و همچنین مقطع و رشته انتخابی شما متفاوت است. اما به طور کلی شهریه برخی از دانشگاه‌های جمهوری چک به شرح زیر است:

 • دانشگاه چارلز:
  • شهریه سالانه مقطع کارشناسی: 000 الی 220.000 CZK
  • شهریه سالانه مقطع کارشناسی ارشد: 000 الی 220.000 CZK
 • دانشگاه پالاستکی:
  • شهریه سالانه مقطع کارشناسی: از 50.000 CZK
  • شهریه سالانه مقطع کارشناسی ارشد: از 63.000 CZK
 • دانشگاه ماساریک:
  • 000 الی 340.000 CZK
  • 000 الی 340.000 CZK

هزینه زندگی دانشجویی چقدر است؟

همانطور که اشاره شد، به طور کلی هزینه زندگی در جمهوری چک به نسبت سایر مقاصد تحصیلی محبوب اروپایی کمتر است. البته هزینه زندگی در هر کشوری نظیر جمهوری چک به سبک زندگی فرد نیز بستگی دارد. چرا که در برخی مواقع فرد قصد دارد در یک موقعیت مکانی عالی زندگی کند و عادت به ولخرجی دارد. اما به طور کلی با هزینه زندگی دانشجویی نرمال و معمول در جمهوری چک بین 300 تا 600 یورو در ماه است. این هزینه شامل غذا، هزینه اقامت، حمل‌ونقل عمومی و همچنین برخی از تفریحات موجود در این کشور است.  

دانشجویان در کشور جمهوری چک یک کارت بین‌المللی یا کارت ISIC دریافت می‌نمایند. آنها با این کار روی برخی خدمات نظیر حمل‌ونقل، رستوران‌ها، سینماها، موزه‌ها، نمایشگاه‌ها و کنسرت‌ها تخفیف دانشجویی می‌گیرد. بنابراین به نسبت سایر افرادی که در چک زندگی می‌کنند برای تفریحات خود هزینه کمتری را پرداخت می‌کنند. این کارت به دانشجوی بین‌الملل این امکان را می‌دهد تا تجربه فوق‌العاده‌ای داشته باشد.

هزینه اقامت و تهیه مسکن

دانشگاه‌های چک به دانشجویان بین‌الملل این امکان را می‌دهند تا در خوابگاه‌های دانشگاه اقامت داشته باشند. اما ماندن در خوابگاه یک اجبار نیست و در صورت تمایل دانشجو برای صرف هزینه کمتر، خوابگاه را انتخاب می‌کند.

اگر دانشجو تمایلی به دریافت خوابگاه نداشته باشد می‌توانید در این کشور آپارتمان خصوصی یا یک اتاق تک نفر در شهر اجاره کند. البته بها و هزینه هر یک از این مکان‌های اقامتی با توجه به نوع دانشگاه و محل متفاوت خواهد بود. به عنوان مثال هزینه مسکن در شهرهای بزرگ جمهوری چک مانند پراگ به نسبت گران‌تر است. هزینه اقامت و تهیه مسکن در خوابگاه، آپارتمان خصوصی یا یک اتاق تک نفره (مشترک) به شرح زیر است:

هزینه خوابگاه‌های دانشجویی

معمولا در این خوابگاه‌های دانشجویی 2 الی 3 دانشجو زندگی می‌کنند. هزینه خوابگاه دانشگاه‌ها به نسبت مقرون به صرفه و ارزان‌تر است. شما با زندگی در خوابگاه می‌توانید با فرهنگ سایر دانشجویان بیشتر آشنا شوید. بنابراین فرصت خوبی برای تعامل و ارتباط است. هزینه تقریبی ماهانه خوابگاه از 120 دلار آمریکا است. بنابراین دانشجو باید هر ماه 120 دلار برای هزینه خوابگاه کنار بگذارد. فراموش نکنید که برای رزرو درخواست باید حتما سریع اقدام کنید. چرا که دانشجویان بین‌الملل بسیار زیادی از سراسر دنیا برای دریافت خوابگاه به دانشگاه درخواست می‌دهند. ظرفیت خوابگاه محدود بوده و ممکن است در صورت دیر درخواست دادن نتوانید در خوابگاه اقامت داشته باشید.

اتاق خصوصی

 یک اتاق از یک واحد را می‌توانید برای خود در جمهوری چک اجاره کنید. اتاق‌های خصوصی معمولا فضایی مشترک دارند. اما شما به تنهایی برای خود در فضایی اشتراکی یک اتاق دارید که تمام کارهای خودتان را در آن انجام می‌دهید. اما برای دستشویی، حمام یا درست کردن غذا باید از فضای اشتراکی بهره بگیرید. هزینه اجاره یک اتاق خصوصی در جمهوری چک از 250 دلار آمریکا شروع می‌شود.

آپارتمان شخصی 2 الی 3 خوابه

داشتن یک آپارتمان شخصی بهترین و ایده‌آل‌ترین زندگی دانشجویی در جمهوری چک است. در این حالت می‌توانید یک آپارتمان شخصی برای خود اجاره کنید و تنها زندگی نمایید. در این شرایط علاوه بر اجاره آپارتمان که تقریبا بین 500 تا 800 دلار است، باید هزینه آب و برق و شارژ را نیز تقبل کنید.

هزینه غذا و خورد و خوراک

در جمهوری چک هزینه خورد و خوراک و غذا به نسبت سایر کشورها بسیار ارزان و مقرون به صرفه‌تر است. هزینه موادغذایی در این کشور ارزان بوده و دانشجو با بودجه کمی که در اختیار دارد می‌تواند زندگی دانشجویی خوبی داشته باشد. البته برای سبک زندگی بهتر، توصیه می‌شود از تهیه غذای آماده از بیرون خودداری کنید. به جای آن موادغذایی اولیه را تهیه نمایید و سپس غذا را خودتان درست کنید.

هزینه و خرید برخی از غذاها و موادغذایی در کشور جمهوری چک:

 • ناهار در غذاخوری دانشجویی: حدود 50 دلار
 • پیتزا در یک پیتزا فروشی: حدود 110 دلار
 • غذای رستوران: حدود 130 دلار
 • محصولات لبنی: 1.4 دلار
 • قرص نان: 20 دلار
 • 1 کیلوگرم گوشت: 100 دلار
 • 1 کیلوگرم سیب: 2.7 دلار
 • 5 لیتر آب معدنی: 15 دلار

هزینه حمل و نقل

هزینه حمل و نقل در کشور جمهوری چک متناسب با شهر محل تحصیل متفاوت است. هزینه حمل و نقل در برخی از شهرهای کشور جمهوری چک به شرح زیر است:

 • پراگ:
  • هزینه یک ماه: 130 czk
  • هزینه یک سال: 1280 czk
 • اولوموتس:
  • هزینه یک ماه: 175 czk
  • هزینه یک سال: 1475 czk
 • برنو:
  • هزینه یک ماه: 275 czk
  • هزینه یک سال: 2375 czk
 • استراوا:
  • هزینه یک ماه: 249 czk
  • هزینه یک سال: 1106 czk
 • پیلسن:
  • هزینه یک ماه: 244 czk
  • هزینه یک سال: 2003 czk
 • لیبرک:
  • هزینه یک ماه: 132 czk
  • هزینه یک سال: 912
  • czk

هزینه تفریح و ورزش در هنگام زندگی دانشجویی در جمهوری چک

شما در آخر هفته می‌توانید لحظات شادی را برای خود رقم بزنید و کاملا استراحت کنید. برای آخر هفته می‌توانید برنامه ورزشی در یک باشگاه را بچینید یا به یک نمایشگاه یا موزه بروید از آثار باستانی و تاریخی دیدن کنید. دانشجویان برای بازدید از نمایشگاه، موزه و گالری‌های هنری می‌توانند از تخفیف‌های ویژه دانشجویی استفاده کنند. برخی از هزینه‌های تفریح در جمهوری چک عبارت است از:

 • بلیط سینما: 100 الی 200 دلار
 • بلیط تئاتر: 100 الی 500 دلار
 • ورودی موزه: از 40 دلار بسته به نوع موزه متغییر است.
 • پذیرش در یک مرکز تناسب اندام: از 100 دلار
 • استخر: از 80 دلار
 • دوچرخه‌سواری با اجاره دوچرخه: 200 الی 500 دلار
 • اجاره اسکی: 250 الی 500 دلار به صورت روزانه

هزینه مراقبت‌های بهداشتی در جمهوری چک

شاید کمی برایتان عجیب به نظر برسد اما کلیه هزینه‌های درمانی و مراقبت‌های بهداشتی در کشور جمهوری چک برای دانشجویان به صورت رایگان است و شامل هزینه نمی‌شود. بنابراین این مزیت بزرگی محسوب می‌شود.

برای اطلاعات بیشتر می توانید مطلب پذیرش و بورسیه تحصیلی چک را بخوانید.

یادداشت پایانی

در این مطلب شما را با هزینه زندگی دانشجویی در کشور جمهوری چک آشنا کردیم. جالب است بدانید که کیفیت آموزش در این کشور با توجه به شهریه به نسبت ارزان و مقرون به صرفه بسیار عالی و در سطح جهان اعتبار بالایی دارد. بنابراین شما به عنوان یک دانشجوی بین‌الملل می‌توانید در این کشور ادامه تحصیل دهید و از مزیت‌های عالی تحصیل در جمهوری چک بهره‌مند شوید. دانشگاه چارلز جمهوری چک برای اخذ پذیرش توسط دانشجویان بین‌الملل به ویژه ایرانیان بسیار مناسب است.

همچنین می توانید از طریق کالج ISN جمهوری چک که در شهر پراگ قرار دارد، مسیر همواری برای تحصیل در کشور چک طی کنید. گروه آریا نماینده کالج ISN در ایران است و در این راه شما را یاری می کند. برای آشنایی با این کالج، مطلب معرفی کالج ISN جمهوری چک را بخوانید.

برای مشاوره دریافت ویزا، پذیرش و تحصیل در دانشگاه‌های جمهوری چک با ما تماس بگیرید

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button